امکان قانونی فعال کردن مکانیسم ماشه وجود ندارد

0 4

وحید جلال زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه ظرف یک هفته آینده، گفت: سیزده عضو شورای امنیت با طرح مکانیسم ماشه ایالات متحده آمریکا مخالفت کردند. رئیس اندونزیایی شورای امنیت نیز پیشتر اعلام کرد که این پیشنهاد قابل طرح نیست و از قبل باطل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: درخواست فعال کردن مکانیسم ماشه تنها از طرف یکی از اعضای برجام امکان‌پذیر است. ایالات متحده پیشتر از برجام خارج شده لذا علی‌رغم اینکه استناد به عضویت دایم خود در شورای امنیت و مشارکت در برجام می‌کند، امکان طرح چنین موضوعی را ندارد.

جلال زاده در ادامه تصریح کرد: آقای عراقچی ضمن حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که آمریکا به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نخواهد کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای امینت  چنین پیشنهادی را پیگیری نخواهد کرد، گفت: در حقیقت تناقض حقوقی در شورای امنیت ایجاد شده است مبنی بر اینکه عضو دایم شورا موضوعی را پیگیری می‌کند و در مقابل اعضای شورای امنیت با آن مخالف هستند. این یک اتفاق جدید است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ناکامی آمریکا در این زمینه، معتقد است: شورای امنیت باید این تناقض پیش آمده را حل کند و توجه داشته باشد که اعضای شورا و اعضای برجام مخالف فعال کردن مکانیسم ماشه هستند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.