انتقاد از نابسامانی‌ها در درمان کرونا و بی توجهی نسبت به بحث پیشگیری/ رمدسیویر در تمامی پروتکل های درمانی دنیا وجود دارد

0 1

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، آخرین وضعیت کرونا در کشور امروز (یکشنبه، ۱۴ شهریور ماه) با حضور معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ ،  رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس انستیتو پاستور  در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی شد.

همایون سامه یح نجف آبادی  نماینده مردم کلیمیان ایران با بیان اینکه واکسن بهارات از تمامی واکسن‌ها ناکارآمدتر است، گفت: اینکه گفته می‌شود تعداد فوتی‌ها در ۶۵ تا ۸۰ سال کاهش پیدا کرده و نتیجه زحمات کادر درمان بوده درست است اما علت اصلی آن واکسیناسیون بوده است.

ملک فاضلی با بیان اینکه آمارها در مورد مرگ و میر بالای ناشی از کرونا جای سوال فراوان دارد، گفت: متأسفانه اقداماتی که در طول بیماری انجام شده و دسترسی‌ها به خدمات پزشکی یکسان نبوده است و زمانی آمارها درست است که روش درست آماری را به کار بگیریم؛ آموزش غیرحضوری را می‌توان با واکسیناسیون متوقف کرد، روند واکسیناسیون از نظر علمی درست و مطلوب نیست و باید در مدت زمان اندک این کار انجام شود.

سیدمرتضی خاتمی با بیان اینکه از هر واکسنی باید به اندازه اثرپذیری خودش انتظار داشته باشیم، گفت: نحوه اطلاع رسانی و آمار دادن دارای ایراد است و سویه دلتا مرگ و میر بالایی دارد و یک علت آن نوع واکسن است البته میزان اثرپذیری واکسن‌ها باید مشخص شود و همچنین نحوه اطلاع رسانی آمارها باید دقیق شود؛ مرگ و میر به عوامل مختلف بستگی دارد و باید شاخص‌ها مورد توجه قرار گیرد.

سیدمحمد پاک مهر در این نشست با انتقاد از نابسامانی‌ها در درمان کرونا تصریح کرد: باید پاسخ داده شود که آیا پروتکل درمانی واحدی وجود دارد و جواب داده و باید آن را ادامه داد؛ متأسفانه بر اساس برخی اظهارات خوددرمانی و استفاده از مواد مخدر برای درمان کرونا افزایش یافته و به گونه‌ای القاء می‌شود که معتادان کرونا نمی گیرند، نیاز است این موضوع به دقت بررسی و پیگیری شود.

وی با انتقاد از اینکه تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی در استان‌ها متوازن نیست، گفت: اکسیژن به اندازه کافی در بیمارستان‌ها موجود نیست و باید تأمین و همچنین زیرساخت‌ها تقویت شود زیرا پیک پنجم آخرین پیک نیست؛ متأسفانه فضای مجازی به شکلی عمل می‌کند که گویا مردم به حال خود رها شده‌اند و هیچ کس اقدامی انجام نمی‌دهد بنابراین نیاز است این فضای به هم ریخته مدیریت شود.

یحیی ابراهیمی  در ادامه این نشست با انتقاد از نبود متخصص بیهوشی، عفونی و قلب در حوزه انتخابیه خود گفت: زمان حضور در حوزه انتخابیه به طور روزانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ مریض را ویزیت کردم و نیاز است به تأمین زیرساخت‌ها توجه شود.

وی با بیان اینکه پروتکل‌های علمی را کمیته علمی بر اساس مستندات باید بررسی کند، بررسی و عوارض را مقایسه کند، گفت: متأسفانه از نظر توزیع نیروی انسانی با مشکل مواجه هستیم در حالی که در حال حاضر باید آرایش جنگی به خود بگیریم و پزشکان بخش خصوصی هم باید بیماران را پذیرش کنند و همچنین تدابیری برای مدیریت کمبود پزشک اتخاذ شود.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ با بیان اینکه از اردیبهشت ماه این کمیته را تحویل گرفتیم و به کمیته‌های مختلف تقسیم کردیم، گفت: کمیته‌هایی مانند طب ایرانی، زنان، کودکان و بازتوانی را تشکیل دادیم و به آموزش گروه‌های پرستاری توجه کردیم.

وی با بیان اینکه به استان‌های مختلف سفر و تأثیر پروتکل‌ها را با نظر انجمن های علمی مورد توجه قرار دادیم، افزود: کمیته علمی همه ابعاد کووید را در نظر گرفت و با سفر به استان‌ها و شهرهای مختلف در جریان وضعیت درمان قرار گرفتیم، همچنین درمان‌های کشورهای مختلف را بررسی کردیم.

عابدینی با یادآوری اینکه رمدسیویر در تمامی پروتکل های درمانی دنیا وجود دارد، گفت: درمان کرونا مرحله ویروسی و التهابی دارد و پروتکل‌هایی را که در کشورهایی که مرگ و میر کمتری داشتند را مورد توجه و بررسی قرار دادیم زیرا کووید به طور کامل در حال تغییر است و ویروس ووهان چین در اسفند ۹۸ با ویروس دلتا متفاوت است؛ تمامی کشورها در بخش بستری از رمدسیویر استفاده می‌کنند و حتی یک کشور نداریم که دستورالعمل بستری داشته باشند که در آن رمدسیویر موجود نباشد و درمان‌های ضد التهابی در حال پیشرفت است و بررسی را مطابق دنیا در افرادی که رمدسیویر نیاز دارند مورد توجه قرار دادیم و به هر منطقه ای که تصور کردیم می‌توانیم کمک کنیم سفر و دستورالعمل‌ها را توضیح دادیم و ۳۰ تا ۴۰ وبینار آنلاین برگزار کردیم.

وی ادامه داد: تا جایی که مقدور بوده در بیمارستان‌ها حضور یافتیم و علیرغم نظارت‌ها و بررسی ممکن است برخی پزشکان به دستورالعمل‌ها توجه نکنند، ایران درمان را مطابق استاندارد دنیا پیش می‌برد و هفته گذشته در آمریکا ۸۵۰۰ بیماری که واکسن فایزر زده بستری شده و حدود ۲۰ درصد آنها فوت کردند و ۸۰ درصد جمعیت باید واکسینه شوند تا زنجیره انتقال قطع شود، اگر برای ویروس ووهان می‌خواستیم ۸۰ درصد جمعیت را واکسینه کنیم برای ویروس دلتا باید ۹۵ درصد را واکسینه کنیم و هیچ واکسنی در ایران معجزه نخواهد کرد اگر  به سطح واکسیناسیون عمومی نرسد.

عابدینی در مورد بازگشایی مدارس گفت: اگر ۷۰ درصد دانش آموزان واکسینه نشوند نمی‌توان نسبت به بازگشایی مدارس اقدام کرد و باید تصمیم گلوبال اجتماعی در مورد بازگشایی مدارس بگیریم.

زهرا شیخی مبارکه در این نشست گفت: ابهامات زیادی وجود دارد  و نیاز است مداخله جدی برای رفع آنها انجام شود.

وی خطاب به خانم عابدینی گفت: در گزارش ارائه شده اطلاعاتی در مورد پیشگیری از بیماری ارائه نکردید؛ متخصصان عفونی بیمارستان‌ها مستقر در شهرستان‌ها تأکید داشتند که در مورد بحث سرم هنوز مشکل وجود دارد و شهرستان‌ها با کمبود سرم علیرغم تمام پیگیری ها مواجه هستند.

سیدجلیل میرمحمدی میبدی  با بیان اینکه آمارهای ارائه شده خام است و باید بر روی آنها تحلیل و بررسی انجام شود، تصریح کرد: می‌طلبد از ظرفیت صدا و سیما و خبر ۲۰:۳۰ برای ارائه بخشی از گزارش مطرح شده در نشست امروز به مردم استفاده شود. همچنین بخشی از مطالبی که در مورد رمدسیویر مطرح شد ضروری است به مردم اطلاع‌رسانی شود.

وی ادامه داد: به ظرفیت نظام پزشکی و بیمه‌ها برای انجام پروتکل‌های درمانی توجه نشده و حضور ناظران علمی برای رصد پروتکل‌های درمانی کمک کننده است و می‌طلبد مطالب ارائه شده در نشست امروز در قالب گزارشی در صحن قرائت شود.

مسعود پزشکیان با انتقاد از عدم حضور وزیر بهداشت در نشست امروز گفت: وقتی می‌گوییم بحث پیشگیری باید مورد توجه جدی قرار گیرد چرا به آن توجه نمی‌شود؛ در اغلب کشورها زمانی که یک نفر مبتلا به کرونا می‌شود همه اطرافیان را قرنطینه می‌کنند اما متأسفانه در ایران به این موضوع توجه نمی‌شود .

وی با انتقاد از اینکه فوت روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر در کشور به علت کرونا فاجعه‌بار است، گفت: امر پیشگیری باید مورد توجه قرار گیرد و حاکمیت باید در این رابطه درگیر و همچنین ستاد جنگ باید تشکیل و با قصورکنندگان برخورد شود؛ چرا برخی پزشکان به سیاست‌های بیمارستان توجه نمی‌کنند، باید این موضوع جدی گرفته شود و همچنین در بحث درمان، ساختارها باید تکمیل شود، در حال حاضر بازگشایی مدارس امکان‌پذیر نیست و تعداد فوتی‌ها را افزایش می‌دهد.

فاطمه محمدبیگی در ادامه این نشست با تأکید بر ضرورت توجه به توزیع نیروی انسانی، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و فراخوان بخش خصوصی برای کمک به بحث درمان گفت: نیاز است نشست مشترک با نظام پزشکی و پرستاری برگزار شود، همچنین بحث پیشگیری مورد توجه جدی قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر تحت پوشش قرار گرفتن تست رپید گفت: همچنین می طلبد واکسیناسیون کارگران به ویژه آنهایی که مرتبط با علوم پزشکی هستند مورد توجه قرار گیرد.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی با انتقاد از عدم حضور تعدادی از مسئولان بخش بهداشت، درمان و همچنین طرح شهید سلیمانی در این نشست گفت:  با یک جلسه دو ساعته نمی توان مشکلات را حل کرد و  سطح مداخله و تأثیر و ارزیابی بسیار موثر است؛ روز گذشته رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در رادیو مطرح کرده که تعداد فوتی‌ها در استان به صفر رسیده در حالی که آمارها با هم همخوانی ندارد و در این رابطه می طلبد اتاق شیشه‌ای غذا و دارو اطلاعات مناسب را در مورد واکسن به مردم ارائه کند؛  مشکل مدیریت کرونا و ابعاد آن است و باید به آن توجه کرد.

سلمان اسحاقی با انتقاد از اینکه برخی به تحقیقات و مطالعاتی که در قالب دستورالعمل‌ها ارائه شده توجه نمی‌کنند، گفت: حتی برخی بیمارانی که نیاز به بستری ندارند، بستری می‌شوند و دستورالعمل‌ها بر روی ریل کارشناسی نیست بنابراین نیاز است به این موضوع توجه شود.

محمدعلی محسنی بندپی با انتقاد از اینکه هنوز در درمان کرونا به روند منطقی نرسیدیم گفت:مدیریت ۲۵ درصد کرونا بر دوش وزارت بهداشت و ۷۵ درصد آن در اختیار دستگاه‌های دیگر است و هر زمان که وارد کار شوند بار درمان کمتر خواهد شد و در واقع در زمانی که به بحران رسیدیم و دستگاه‌ها وارد صحنه شدند و نسبت به مسدود سازی جاده‌ها اقدام کردند وضعیت بهتر شد.

وی با تأکید بر ضرورت توجه جدی به بحث پیشگیری ادامه داد: درمان با حداکثر ظرفیت پیش می رود اما متأسفانه به پیشگیری توجه نمی‌شود؛ البته مشخص نیست افرادی که واکسینه شدند مبتلا به کرونا می‌شوند و هیچ بررسی در این زمینه انجام نشده است.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست در مورد میانگین بستری‌ها در پیک‌های مختلف کرونا گفت: میانگین بستری به طور متوسط در پیک دوم دو هزار و ۷۰۰ بیمار، سوم سه هزار و ۷۰۰ بیمار و چهارم پنج هزار و ۱۰۰ و پنجم هفت هزار و ۴۰۰ بیمار در روز بوده است البته در پیک پنجم ۸ هزار و ۶۰۰بستری در روز را هم داشتیم.

وی با بیان اینکه در پیک پنجم تا ۵۲هزار بستری در روز را داشتیم، افزود: در حال حاضر ۴۵ هزار بستری داریم که به سمت کاهش بستری‌ها پیش می رویم اما در پیک دوم حداکثر ۲۰هزار، سوم ۳۱ هزار ، چهارم ۳۶ هزار و پنجم ۵۲ هزار بیمار در روز بوده است.

جان بابایی با یادآوری وجود ۱۰۶ هزار تخت بیمارستانی دولتی در کشور ادامه داد: به طور متوسط ۲۵ تا ۳۰هزار تخت باید برای بیماران اورژانسی رزرو شود البته ۶۰هزار تخت را در سخت‌ترین شرایط می‌توانیم زیر بار کرونا ببریم و ما مجبور شدیم ۱۸۷ هزار بیمار را به صورت موقت بستری کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه در حال حاضر کادر پرستاری بسیار باتجربه شده‌اند، گفت: کادر درمان به روش غیرتهاجمی روی آوردند البته خطر آلودگی بر روی پرستاران بسیار است، در این رابطه می‌طلبد کمیسیون بهداشت با ورود جدی از دولت بخواهد پرستاران شرکتی را جذب کند زیرا ماندگارترین نیروها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پرستارها هستند؛ واکسیناسیون قبل از پیک چهارم توانسته مرگ و میر سالمندان را کاهش دهد و در واقع مرگ و میر درسنین ۶۰ سال بین ۷۲ تا ۷۵ درصد بود اما با واکسیناسیون کاهش یافت و اگر سالمندان قبل از پیک پنجم واکسینه نمی شدند با افزایش مرگ و میرها مواجه بودیم.

وی با اشاره به رتبه‌بندی از نظر شاخص‌های کرونا طی ۵ ماهه ۱۴۰۰ افزود: چهارمحال بختیاری بیشترین بستری را نسبت به جمعیت داشته و همچنین در کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال  و بختیاری شاهد کمترین قدرت کشندگی‌ هستیم؛ در مورد متوسط اقامت بیماران در بیمارستان‌ها استان‌های کهگیلویه و بویراحمد کمترین میزان بستری‌ها در بیمارستان‌ها را دارا هستند، تاکنون بیش از دو میلیون بیمار بستری شده اند.

جان‌بابایی یادآور شد: بیش از ۱۰میلیون نفر به صورت سرپایی درمان شدند و از آغاز کرونا تاکنون شاهد کاهش قدرت کشندگی بودیم که علت اصلی آن نیروی انسانی بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه میزان بستری‌ها پس از واکسیناسیون ۸۹ درصد کاهش یافته است، گفت: باید بر روی روش‌های غیرتهاجمی کار و زیرساخت‌های اکسیژن درمان را در بیمارستان‌ها تجهیز کنیم البته مطالبات پرسنلی هم باید مورد توجه قرار گیرد و تثبیت نیروی انسانی و توجه به تضمین آینده شغلی آنها بسیار مهم است.

جان بابایی گفت: تیم پزشکی به صورت شبانه روز در حال تلاش است و این گونه نیست که پروتکل‌های درمانی رعایت نشود و البته تحول در حوزه سلامت، تحول در نیروی انسانی است.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی با بیان اینکه هیچ واکسنی در دنیا از ابتلا به کرونا جلوگیری نمی‌کند و تمامی واکسن‌ها از موارد شدید بیماری و مرگ جلوگیری می‌کنند، گفت: میزان اثربخشی واکسن‌ها متفاوت است و در واقع یکی نود درصد و دیگری ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و واکسن سینوفارم واکسنی است که اثربخشی آن بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت به واکسن‌ها مجوز استفاده اضطراری داده است، افزود: واکسن‌ها امتحان خود را در ایران پس نداده بلکه در دنیا پس داده است؛ تمامی واکسن‌ها پس از ورود به سازمان غذا و دارو مهر تأیید را رد می‌کنند و سپس در اختیار مردم قرار می‌گیرد و وزارت بهداشت، معاون تحققات و فناوری پس از تأییدیه سازمان غذا و دارو میزان اثربخشی و ایمنی‌زایی واکسن‌ها را بررسی می‌کند.

علیرضا بیگلری رئیس انیستیتوپاستور ایران با بیان اینکه سویه دلتا متفاوت است و هر واکسنی قبل از دلتا تست شده مجدداً باید تست شود، گفت: باید به جهش‌ها و یادآورها توجه کرد. کشور آمریکا بر روی واکسن فایزر دو میلیارد دلار هزینه و همچنین کشور روسیه از ظرفیت تمامی سفارتخانه‌ها برای واکسن استفاده کرد در حالی که متأسفانه ناهماهنگی‌ها در کشور ما دست و پاگیر است، من سیاستمدار و سیاستگذار نیستم و کار من تولید واکسن باکیفیت است و آبان ماه ۵ میلیون دز واکسن تحویل می‌دهیم اما باید حمایت شویم.

محمد رضا شانه ساز  رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه پیگیری‌ها برای واکسیناسیون افزایش یافته است، گفت: تاکنون ۴۱ میلیون دز تحویل داده شده و تا پایان ماه ۳۵ میلیون دز واکسن خواهیم داشت و ۴ میلیون دز تزریق شده و برکت قول داده ماهانه ۶ میلیون دز تحویل دهد بنابراین جهش خوبی در واکسیناسیون انجام خواهد شد و می‌توانیم روی ۱۲۰ میلیون دز تا آخر مهرماه حساب باز کنیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.