اولین کارت زرد بهارستان به رزم‌حسینی با چاشنی واردات بی‌رویه

0 3

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست علنی مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، ساعت ۸ و ۶ دقیقه و با حضور  214 نفر از وکلای ملت در حالی آغاز شد که دو فقره سوال کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات از رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار داشت.

با پایان قرائت آیاتی از کلام الله مجید، امیرآبادی‌فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس دستور کار صحن علنی را با ذکر ۱۰ مورد برای بررسی اعلام کرد.

رزم‌حسینی: ممنوعیت واردات ۲ هزار و ۲۳۰ کالا به داخل کشور

سوال کریمی‌قدوسی در خصوص علت واردات بی رویه کالا به کشور از وزیر صمت به عنوان اولین دستور در جلسه علنی مطرح و رزم‌حسینی برای پاسخگویی و تشریح  مطالب خود در جایگاه ناطقان قرار گرفت و ضمن اشاره به مصوبه سران قوا در خرداد سال ۹۷ اعلام کرد؛ با این مصوبه از ۸ هزار و ۵۹ ردیف وارداتی ۲ هزار و ۲۳۰ ردیف تعرفه وارداتی ممنوع شد اما وجود مافیای قدرت و ثروت را در کشور رد نمی‌کنم.

کریمی‌قدوسی: وزیر صمت پادوی برخی کارشناسان در وزارتخانه است

با پایان توضیحات وزیر صمت، نماینده مردم مشهد و کلات به تشریح سوال خود پرداخت و با اشاره به اینکه برخی کارشناسان در وزارت صمت نقش وزیر را ایفا می‌کنند و وزیر پادوی آنها شده است، گفت: اگر وزیر در اتاق خود بنشیند و خارج نشود، با مقایسه دو لیست تولید داخل و کالاهای وارداتی بدون نیاز به تجهیزات با صدور یک امضای طلایی می تواند از واردات بی رویه جلوگیری و از تولید داخل حمایت کند.

رد پای فریدون در سوال مجلس از وزیر صمت!

*کریمی‌قدوسی همچنین در ادامه خطاب به رئیس جمهور با اشاره‌ به اقدامات برادر وی افزود: آقای روحانی من در مجالس گذشته به شما گفتم که حسین فریدون را بیرون کن، زیرا با تقلید صدای شما در تماس تلفنی با گمرک بندر شهید رجایی خواستار صدور مجوز برخی اقلام دپو شده در این گمرک شد، این موضوع را در مجالس گذشته افشا کردم و مقام معظم رهبری از رئیس جمهور خواستار توضیحاتی در این زمینه شد.

اولین کارت زرد مجلس به وزیر صمت 

با وجود آنکه نماینده مردم مشهد و کلات معتقد بود؛ حتی اگر وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بخواهد جلوی واردات بی‌رویه را بگیرد باز هم برخی نمی‌گذارند، بیان کرد از پاسخ‌های رزم‌حسینی قانع نشده و براین اساس رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحات وزیر صمت را به رأی گذاشت که نمایندگان مجلس نیز قانع نشده و اولین کارت زرد به این وزیر داده شد.

سوال دوم نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دستور بعدی صحن علنی بود و رزم‌حسینی بار دیگر در جایگاه ناطقان قرار گرفت تا توضیحات خود را درباره سوال کریمی قدوسی مبنی بر افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت فولاد و سیمان طی ۸ ماه گذشته ارائه کند.

رزم‌حسینی: ارائه طرحی در وزارت صمت برای تکمیل زنجیره فولاد و اصلاح قیمت‌گذاری

وزیر صمت طی سخنان خود با اشاره به تدوین طرحی در این وزارتخانه برای تکمیل زنجیره فولاد و اصلاح قیمت‌گذاری در بازار، از نمایندگان خواست تا در این مسیر به آنها کمک کنند.

وی همچنین تولید حدود ۲۹ میلیون تن فولاد طی سال گذشته را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و بیان کرد: کارگروه تنظیم قیمت بازار، قیمت فولاد را براساس قیمت جهانی در بندرعباس ضربدر نرخ ارز نیمایی کرده و طبق قانون این کالا باید در بورس عرضه شود.

کریمی‌قدوسی: وجود باند فامیلی قدرت و ثروت مسلط بر صنعت فولاد کشور

این نماینده مردم در تشریح سوال دوم خود ضمن اشاره به وجود باند فامیلی قدرت و ثروت مسلط بر صنعت فولاد کشور تاکید کرد: امروز ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود و براساس آن ۵۰ میلیون تن سنگ آهن از معادن کشور استخراج می شود و از این میزان انفال، چه میزان به بیت المال تعلق دارد؟

توضیحات قانع کننده وزیر صمت به سوال دوم کریمی قدوسی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس بعد از پایان توضیحات رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت به سوال دوم خود درباره دلیل افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت فولاد و سیمان طی ۸ ماه گذشته، برخلاف سوال اول از پاسخ قانع شد و وزیر از گلوگاه کارت زرد دوم به سلامت عبور کرد.

گودرزوند: باید در انتخاب وزیر صمت دقت می‌کردیم

نماینده مردم رودبار در مجلس بعد از اعلام نظر نمایندگان مجلس نسبت به پاسخ رزم‌حسینی به سوال دوم، طی تذکری با کنایه به کریمی‌قدوسی گفت: ما از ابتدا به ناتوانی وزیر در انجام وظایف و اداره این وزارتخانه اعتقاد داشتیم اما برخی در مجلس بسیار تلاش کردند تا این اتفاق بیفتد، آیا به صرف دادن دو کارت مشکل مملکت حل می‌شود؟

دکتر قالیباف: وزارت صمت موظف به کنترل قیمت کالاهای اساسی است

رئیس مجلس با پایان بررسی سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به وی با اشاره به ناراحتی‌ و دغدغه‌ این روزهای مردم به دلیل افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی گفت: کنترل قیمت در حوزه مسئولیت وزارت صمت است و در بودجه ۸ میلیارد دلار یارانه برای کالاهای اساسی دیده شد تا نه تولیدکننده و نه مصرف‌کننده متضرر شوند و انتظار می‌رود در حوزه کنترل قیمت و گرانی‌ها اقدامات لازم انجام شود.

قالیباف: لزوم توجه جدی سازمان مدیریت بحران به مناطق آسیب دیده در زلزله اخیر 

رئیس مجلس در ادامه جلسه با اشاره به وقوع زلزله در استان خراسان شمالی، از مدیریت بحران کشور و مسئولان ذی‌ربط خواست تا توجه لازم به مناطق محروم و تخریب شده را به صورت جدی پیگیری کنند.

طغیانی: کاهش کسری بودجه و جلوگیری از مفاسد اقتصادی در گرو افزایش کنترل تراکنش‌های مالی

بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص چگونگی اجرای سامانه‌های نظارتی در حوزه امور بانکی، دستور بعدی صحن علنی امروز بود که سخنگوی این کمیسیون برای قرائت آن در جایگاه ناطقان قرار گرفت. 

طغیانی کاهش فرار مالیاتی، کاهش کسری بودجه، جلوگیری از مفاسد اقتصادی، پولشویی و اخلال در بازار دارایی‌ها را در گرو افزایش توان و ظرفیت کشور در رصد و کنترل تراکنش‌های مالی دانست و گفت: در این حوزه، قوانین و مقررات خوبی در چند سال اخیر در مجلس و دولت تصویب شده، اما همه آنها به صورت کامل و اثربخش اجرایی نشده‌اند و در نتیجه مقصد و هدف بسیاری از تراکنش‌ها، سهولت فرار مالیاتی و پولشویی بر بستر ریال بوده است.

در ادامه قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مقرر شد، شش نفر از نمایندگان پیرامون این گزارش درباره چگونگی اجرای سامانه‌های نظارتی در حوزه امور بانکی به اظهارنظر بپردازند.

میرتاج‌الدینی: ایجاد سامانه‌های نظارتی در حوزه بانکداری به جلوگیری از پولشویی و اخلال در بازار ارز و مسکن منتهی می‌شود

حاجی‌دلیگانی: عدم اجرای قوانین توسط دولت باعث بروز مشکلات مالی برای مردم شده است

موسوی‌لارگانی: ضرورت همکاری حوزه‌های علمیه و اقتصاددانان برای تکمیل طرح بانکداری

امیرآبادی‌فراهانی: شفافیت در موضوع حساب های بانکی منجر به جلوگیری از پولشویی و کسری بودجه خواهد شد

گودرزوند چگینی: اجرای مصوبه مجلس در زمینه نصب پایانه های فروشگاهی و اصلاح قانون چک ضرورت دارد

پورابراهیمی: کمیسیون اقتصادی مشروح مذاکرات دوشوری طرح اصلاح قانون بانک مرکزی را در اختیار همه می‌گذارد

با رسیدن نوبت به پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، وی طی تذکر آئین‌نامه‌ای اعلام کرد؛  بعد از تصویب طرح اصلاح قانون بانک مرکزی در صحن علنی، نامه ای را با محتوای درخواست اظهارنظر از تمامی صاحب نظران درخصوص طرح مذکور تنظیم کردم اما عصر همان روز تعدادی از نمایندگان شاید از روی دلسوزی در فضای مجازی اعلام کردند که برجام دوم تصویب و کلاه بزرگی بر سر مجلس رفته است.

وی تاکید کرد: براین اساس هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی تصمیم گرفته تا مشروح مذاکرات کمیسیون درخصوص دوشوری شدن طرح اصلاح قانون بانک مرکزی را به صورت مستقیم در اختیار همه در سراسر کشور قرار دهد.

قالیباف: کمیسیون اقتصادی موظف به بررسی نظرات موافق و مخالف طرح بانک مرکزی است

رئیس مجلس در ادامه و در پاسخ به تذکر رئیس کمیسیون اقتصادی  ضمن تاکید براینکه در زمینه قانونگذاری حرف اول و آخر را صحن علنی مجلس می‌زند و غیر از آن فرد یا جای خاص دیگری برای قانون گذاری وجود ندارد، گفت: کمیسیون اقتصادی موظف شده که همه نظرات موافق و مخالف را بررسی کند و هیچ عجله ای برای بررسی طرح قانون بانک مرکزی وجود ندارد.

موسوی‌لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس هم پیش از آغاز تنفس نیم ساعته مجلس و بعد از بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی اعلام وصول طرح اصلاح قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را در نشست قرائت کرد.

تنفس نیم ساعته برای رعایت پروتکل‌ها

رئیس مجلس ساعت ۱۱ و ۰۵ دقیقه با اتمام بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی، براساس پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد  و بعد از نیم ساعت جلسه علنی رأس ساعت ۱۱ و ۱۰ دقیقه به ریاست امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی آغاز شد.

ناطقان نشست امروز مجلس

با آغاز جلسه علنی مجلس تعدادی از نمایندگان به ارائه تذکرات شفاهی و نطق سالیانه خود پرداختند. در این راستا حاجی‌دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس اسامی ناطقان نشست امروز را قرائت کرد.

ناطقان میان دستور

پورابراهیمی: صرافی های مجازی رمز ارزها باید ساماندهی شوند

نماینده کرمان و راور گفت: ما بنا داریم مذاکرات مربوط به تصویب نهایی گزارش کمیسیون درباره طرح اصلاح قانون بانک مرکزی را به صورت مستقیم پخش کنیم.

حدادی: دولت با شعار تدبیر بر روی کار آمد، اما از مدیریت مرغ و پیاز هم بازماند

نماینده ساوجبلاغ و نظرآباد و طالقان معتقد است؛ دچار دولتی شده‌ایم که اشرافیت نه تنها در سبک زندگی آنهاست بلکه به جای اینکه خود را خادم ملت بدانند، ارباب آنها تصور می‌کنند.

همتی:حقوق و دستمزد مردم به ریال است اما هزینه ها به دلار/ خصولتی‌سازی، اقتصاد کشور را به ورطه نابودی برده است

نماینده شاهین دژ و تکاب معتقد است؛ خصولتی سازی و تضاد منافع، اقتصاد کشور را به ورطه نابودی برده است؛ مسئولان نباید در هیئت مدیره شرکت ها و مسئولیت های دیگری حضور داشته و مستقیم و غیر مستقیم ارتزاق داشته باشند.

یوسفی: مشکلات معیشتی ارتباطی با تحریم ندارد

نماینده اهواز و باوی و حمیدیه و کارون با انتقاد از عملکرد دولت روحانی و سوء مدیریت‌ها، گفت: سیاست خارجه دولت بر مبنای دیپلماسی سازش است و این بی برنامگی مشکلات معیشتی و اقتصادی را رقم زده است، مشکلاتی که دولت تلاش دارد آن را به مذاکره و تحریم گره بزند.

ذاکر: عدالت و شایسته سالاری در عزل و نصب‌ها رعایت شود

نماینده ارومیه با تاکید بر ضرورت رعایت عدالت و شایسته سالاری در عزل و نصب ها، گفت: باید در عزل و نصب ها، قومیت بازی و فامیل بازی را کنار گذاشت و این مهم در دستور کار وزرا و مسئولان قرار گیرد.

تذکرات شفاهی

رجایی: دولت حتی یک ریال از زراندوزان مالیات نگرفته است

نماینده مردم لنجان در مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه دریافت مالیات بیان کرد: با گذشت دو ماه از سال تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ در زمینه اخذ مالیات از خانه های لوکس اجرایی نشده است.

امامی راد: حاج قاسم مردم میدان و محراب بود

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس با اشاره به فایل صوتی منتشر شده از وزیر خارجه گفت: سردار سلیمانی از سویی قهرمانان ایران باستان را برایمان تداعی می کرد و از سوی دیگر مالک اشتر علی (ع) را به یادمان می آورد؛ حاج قاسم مرد میدان و محراب بود.

محمودی: رتبه‌بندی باید شامل تمامی شاغلان آموزش و پرورش شود

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس گفت: لایحه رتبه‌بندی معلمان باید شامل حال کلیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و کلیه واحدهای آموزش و پرورش اعم از اداری و آموزشی شود.

محمدیاری: کشاورزان در فصل کشاورزی با کمبود آب مواجه‌ هستند

نماینده مردم طوالش و ماسال در مجلس با انتقاد از کم کاری مسئولان در حوزه کشاوزری تصریح کرد: کشاورزان در فصل کشاورزی با کمبود آب مواجهند.

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

تعدادی از نمایندگان مجلس طی تذکری کتبی، خواستار حل مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود از وزرا و مسئولان اجرایی شدند. 

تقدیر نمایندگان خوزستان از دیوان محاسبات برای فسخ قرارداد شرکت هفت تپه

مجمع نمایندگان خوزستان طی بیانیه‌ای ضمن تقدیر از عملکرد دیوان محاسبات در فسخ این قرارداد اعلام کردند؛ فسخ واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و بازگشت آن به بیت‌المال نشان داد، مجلس یازدهم بازوی نظارتی مهم آن نسبت به احقاق حقوق مردم حساسیت ویژه داشته و در جهت حفظ و پاسداشت بیت‌المال گام برخواهد داشت.

بیانیه نمایندگان اقلیت‌های دینی در محکومیت حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه

نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس طی بیانیه‌ای در نشست امروز ضمن محکوم کردن حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه تاکید کردند؛ سکوت و بی عملی نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل و کشورهای مدعی حقوق بشر اساساً محلی از اعراب ندارد.

بیانیه ۲۰۰ نماینده جلس درخصوص مذاکرات وین 

200 نفر از نمایندگان مجلس در خصوص مذاکرات وین طی بیانیه‌ای تاکید کردند؛ اگر ۱۰۰ درصد تحریم‌ها لغو نشود، هیچ تحریمی لغو نشده است. نشست های وین نشان می دهد، آمریکا و اروپا نه تنها تاکنون اراده جدی برای رفع همه تحریم ها ندارند بلکه در پی تحمیل توافقی بر ایران هستند. 

قدردانی ۱۸۰ نفر نماینده از رزم‌حسینی برای آبرسانی به استان‌های کم آب کشور

۱۸۰ نماینده مجلس در نامه‌ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای آبرسانی به استان‌های کم آب کشور قدردانی کردند.

قاضی‌زاده هاشمی: دولت هر چه سریعتر برای رسیدگی به زلزله زدگان گرمی و جاجرم اقدام کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از معاون پارلمانی رئیس جمهور خواست تا به ستاد بحران و سایر مسئولان برای رسیدگی سریع تر نسبت به زلزله دیروز در خراسان شمالی، گرما و جاجم تذکرات لازم را بدهد.

پایان جلسه ۴ ساعته مجلس

زنگ پایان نشست مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی دستور کارهای امروز خود، با اعلام قاضی‌زاده هاشمی ساعت ۱۲ و ۲۰ دقیقه به صدا درآمد و جلسه بعدی فردا (چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه) خواهد بود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.