باید منابع کشور بر اساس ویژگی های هر استان تقسیم شود/پیگیر رفع نابرابری های منطقه ای کشور هستیم

0 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، محمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که پیش از ظهر امروز(دوشنبه، ۱۵ شهریور ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع منابع آبی و آبفا در استان های کشور پخش شد، در این خصوص گفت:در فراکسیون توسعه متوازن پیگیر رفع نابرابری های منطقه ای کشور و تبعیض  موجود هستیم و دیدگاه ما مبتنی بر اسناد طرح آمایش سرزمین است.

لزوم تقسیم منابع کشور بر اساس ویژگی های هر استان

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه طبق تحقیقات انجام شده هر استان دارای مزیت و ویژگی خاص خود می باشد افزود: در برخی استان ها کشاورزی و در برخی دیگر معادن رونق دارد و برخی دیگر باید متمرکز بر بحث گردشگری باشند به همین دلیل انتظار می رود مسئولین کشوری بر اساس همین مزیت ها به استان ها توجه کنند و امکانات و منابع را تقسیم کنند.

وی افزود: دولت ها موظف بوده اند از سال ۱۳۸۳ اسناد آمایش سرزمین را تهیه و مصوب کرده و مبنای توسعه کشور قرار دهند اما به علت کوتاهی دولت ها شاهد توسعه نا متوازن در کشور هستیم موجب نارضایتی مردم شده است.

خدابخشی اضافه کرد: مردم حق دارند به دلیل این تصمیات غیر کارشناسی گلایه کنند لذا از دولت فعلی انتظار داریم اسناد آمایش سرزمینی را که در اواخر دولت دوازدهم تصویب شد را مورد بازنگری قرار داده و بر همین مبنا و اصلاحلات لازم را اعمال کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه با بیان اینکه در  پروژه های آبی اجرا شده در کشور حق و حقوق مردم منطقه رعایت نشده است ، گفت: مردم ناراضی و در این خصوص گلایه دارند اما به آن توجه نشده است؛ چگونه  است یک پروژه انتقال آب را دولت با میلیاردها تومان اجرا می کند اما برای مناطق اطراف همین مسیر اعلام میکند ،منابع لازم برای آب رسانی ندارد.

وی تاکید کرد: بنابراین باید وضعیت استان های مختلف کشور بررسی و تحلیل شود و این وضعیت بر اساس اسناد آمایش ابلاغ شده بازنگری انجام شود.

وی افزود: طبق صحبتی که با وزیر کشاورزی داشتیم اعلام شد الگوی کشت کشور آماده است اما برای اجرای آن نیازمند عزم و اراده ملی هستیم زیرا ممکن است تغییر الگوی کشت برای کشاورز صرفه اقتثصادی نداشته باشد ولی اگر ما بتوانیم زیان کشاورز را جبران کنیم قطعا کشاورز از الگوی کشت جدید استقبال خواهد کرد.

ظرفیت آبی کشور باید مشخص شود

در ادامه غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و پردیس گفت : ما می توانیم در زمینه آب و فاضلاب بر اساس امکانات کشور و با روش علمی ظرفیت کشور مشخص کنیم تا معین شود این حجم از آب برای چه تعداد جمعیت  و توسعه کشاورزی و صنعتی   پاسخگو است.

وی افزود: به عنوان کارشناس معتقدم همین مقدار ظرفیت آبی کشور پاسخگوی جمعیت سه برابری ایران می باشد اما باید الگوی مصرف اصلاح  و بهره‌وری و بازدهی آب را در کشور بالا ببریم.

رضوانی اضافه کرد: درحالی که هم اکنون  در برخی کشور ها آب آشامیدنی  را مجددا در مسیر مصرف قرار می دهند اما در کشور ما هنوز آب اشامیدنی و آب  شستشوی هیچ فرقی ندارد.

تنش آبی را جدی نگرفته ایم

در ادامه  کیوان مرادیان کوچکسرائی نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی گفت: مازندران مانند اکثر مناطق کشور دچار مشکلات آبی در حوزه کشاورزی و آشامیدنی  است و این مشکلات  ناشی از توسعه کشاورزی،ساخت و سازها،گرمای زمین ،عدم بارش باران  و…. می باشد.

وی افزود: امروزه علیرغم اینکه در کنار دریای خزر هستیم و هزینه گزاف برای ساخت سدها می‌کنیم اما کمبود آب داریم.

 مرادیان اضافه کرد: حوزه آب یک حوزه چند بخشی است که بخشی از آن بخاطر کشاورزی شامل جهاد کشاورزی می شود و همه بخش های دولت  و مجلس باید آن را جدی بگیرند.

ضرورت اصلاح نظام حکمرانی آبی کشور

آرش زره تن لهونی  نماینده مردم پاوه و اورامانات نیز گفت: برای دسترسی عادلانه مردم همه مناطق کشور به منابع آبی اصلاح نظام حکمرانی آب بر مبنای عدالت بسیار ضروری است و این توقع را از وزیر نیرو داریم با توجه به برنامه هایی که در مجلس اعلام کردند قدم های اساسی در این زمینه بردارند.

 کشاورزی پاشنه آشیل آب کشور است

در ادامه قاسم تقی زاده خامسی  معاون آب و آبفای وزارت نیرو  با تاکید بر ضرورت یک مدیریت قدرتمند در حوزه آب کشور گفت: با توجه به اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و ۸۵ درصد مساحت کشور در منطقه خشک و نیمه خشک است، و از طرفی قرار گرفتن ۴۵ درصد جمعیت کشور در مناطقی که بیش از ۲۰ درصد از منابع آبی را دارند و نیز پدیده تغییر اقلیم که چند سال اخیر شاهد آنیم، نیازمند یک مدیریت و سازگار قوی به ویژه در حوزه آب کشور هستیم.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به ضعف آمایش سرزمین در کشور گفت: متأسفانه اصلاً آمایش سرزمین نداریم و در پایان دولت دوازدهم  یک چیزی کلی تهیه شده است که هنوز اشکال و ایراداتی دارد و تا زمانی که این ضعف در آمایش اصلاح نشود سایر امور درست نمی‌شود و این آسیب‌ها باعث می شود همه استان های ما بخواهند در گردشگری،کشاورزی و… اول باشند و تصمیمات بر اساس همین آمایش نا صحیح گرفته می شود.

تقی زاده خامسی با تاکید بر نقش مهم آب در همه ابعاد توسعه گفت: توسعه متوازن نیازمند آب است و اگر آب به درستی تأمین و مدیریت نشود صنعت و اقتصاد درست نمی‌شود پاشنه آشیل آب ما کشاورزی است ۹۰ درصد آّب کشور در کشاورزی مصرف می شود  در سال ۴۵ سرانه آب کشور ۶۵۰۰ بوده است و امروز این رقم تا ۱۵۰۰ کاهش داشته است و در تعاریف بین‌المللی این یعنی کشورمان در دوره تنش آبی قرار دارد.

وی اضافه کرد: در حالی که طی دهه های اخیر جمعیت کشور دو و نیم برابر شده است اما منابع تجدیدپذیر آب کشور ۳۰ درصد کاهش یافته است، از این رو قوانین و ساختارها باید بر اساس شرایط کنونی اصلاح شود.

وی تاکید کرد: قانون آب در وزارت نیرو تدوین شده و در حال بررسی در دولت است تا تقدیم مجلس شود./

پایان پیام 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.