بررسی طرح شفافیت آراء در کمیسیون آئین نامه تقریبا نهایی شده است/به زودی با اولویت در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت

0 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  جواد نیک بین در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، اول شهریورماه) مجلس شورای اسلامی طی اخطاری با استناد به اصل ۸۵ قانون اساسی،گفت: سخنگوی کمیسیون های تخصصی مجلس مطابق با بند آخر ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی مجلس تنها باید گزارش تطبیق برنامه وزرای پیشنهادی را با اسناد بالادستی در صحن قرائت کنند.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد، کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قرار نیست کمیسیون ها در گزارش های خود وزرای پیشنهادی را تائید کنند. در حقیقت آن ها باید مستندات، برنامه ها و مدارک این وزرا را با اسناد بالادستی تطبیق و نتیجه را اعلام کنند.

وی در ادامه خطاب به قالیباف اظهار کرد: وزرای پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی قول به داشتن شفافیت دادند البته شاید در سخنان دیگر وزرای پیشنهادی نیز این مطلب بیان شده باشد که من متوجه نشده ام اگرچه تلاش کردم به تمام سخنان این وزرا گوش کنم.

نیک بین افزود: براین اساس از شما استدعا و التماس می کنم هرچه سریع تر موضوع شفافیت را در دستورکار مجلس قرار دهید زیرا اگر قرار است، دولتی ها شفاف باشند نمی شود مجلس غیرشفاف عمل کند. شفافیت این تعارض منافع را از بین خواهد برد. بنابراین آن زمان ما می توانیم نسبت به قراردادهای دولتی، حقوق های نجومی و پاداش های چند صد میلیونی بانک ها درخواست شفافیت داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: من بارها شاهد بودم که شما صبح زود برای دفاع از طرح شفافیت جلساتی را برگزار کردید تا رأی آورد و بارها بر ایجاد شفافیت در مجلس تاکید داشتید بنابراین هرچه زودتر این موضوع را در دستورکار مجلس قرار دهید تا مجلس شفاف شود.

دکترمحمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار این نماینده، گفت: حتما بحث تطبیق برنامه های وزرای پیشنهادی با اسناد بالادستی مشخص است و براساس همان ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی این کار انجام و فرم هایی برای آن پیش بینی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سخنگوی کمیسیون های تخصصی مجلس هم در گزارشات خود تطبیق برنامه های این وزرا را با اسناد بالادستی اعلام و تائید این برنامه ها را قرائت می کنند. تشخیص اینکه وزیر پیشنهادی توان اجرای برنامه های روی کاغذ خود را دارد یا خیر، برعهده نمایندگان است.

وی تصریح کرد: هیچ کسی نمی تواند به جای نمایندگان تصمیم گرفته و یا اعلام کند چه کاری انجام دهید. نمایندگان در روز آخر رأی خود را نسبت به وزرای پیشنهادی مشخص و تعیین خواهند کرد.

قالیباف در خصوص بحث شفافیت در مجلس نیز، گفت: طرح شفافیت آراء در کمیسیون آئین نامه در حال بررسی بوده و تقریبا نهایی شده است که به زودی با اولویت در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.