بهبود قیمت زعفران در کشور با انجام تعهدات ارزی برای صادرکنندگان

0 5

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محسن زنگنه در نشستی که امروز (چهارشنبه ۱۹ شهریور) با حضور علی نیکزاد نایب رئیس مجلس و برخی از صادرکنندگان و زعفران کاران پیرامون حل مشکلات و مسائل زعفران کاران در کشور برگزار شد، گفت: جایگاه و میزان زیرکشت زعفران طی سال های گذشته در کشور افزایش پیدا کرده، اما مشکل اساسی در این میان بحث صنعت این محصول و تعیین قیمت آن است.

وی ادامه داد: قیمت زعفران به دلیل شیوع بیماری کرونا، مسائل بین المللی و سیاست داخلی به زیر هر کیلو ۱۰ میلیون تومان رسیده و براین اساس حتی هزینه تولید زعفران از فروش آن پیشی هم گرفته و این موضوع عاقبت خوبی را برای این محصول استراتژیک در کشور رقم نخواهد زد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس بیان کرد: ما در کشور یک سازمان و نهاد تصمیم‌گیر مورد اقبال کشاورزان، صادرکنندگان، وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت نداریم و باید در این مورد اقدام اساسی انجام شود.

زنگنه با اشاره به خریداری حدود ۶۰ تن زعفران توسط تعاون روستایی در سال ۹۸ گفت: حدود یک ماه به فصل کشت این محصول در کشور باقی مانده و در صورت عدم فروش این ۶۰ تن، مطمئناً قیمت زعفران در سال جاری کاهش بیشتری خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن تاکید بر تعیین سیاست های کشت و فروش زعفران برای سال آینده اظهار کرد: خرید زعفران توسط تعاونی روستایی اقدام بسیار خوبی بود، اما خرید آن توسط بخش خصوصی و انجام صادرات اقدامی مهمتر است، متاسفانه در بحث صادرات به دلیل وجود تعهدات ارزی، مشکلاتی برای صادرکنندگان ایجاد شده و در این راستا اتاق بازرگانی اعلام کرده با اصلاح تعهدات ارزی قطعا قیمت زعفران بهبود خواهد یافت.

*لزوم برداشتن تعهدات ارزی برای صادرکنندگان زعفران

حجت الاسلام جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه برای حل مشکل ۶۰ تن زعفران ابتدا باید آمایش سرزمینی به صورت دستوری در کشور انجام شود، گفت: با انجام آمایش سرزمینی دیگر مشکل ۶۰ تن موجود در انبارها در کشور به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: می توان به صورت اعتباری و مدت دار نهایتاً ۴ ماهه این ۶۰ تن زعفران موجود در انبارهای تعاون روستایی را در اختیار تجار برای انجام صادرات قرار داد، همچنین دولت می تواند دو هزار میلیارد تسهیلات در اختیار تجار قرار داده و در کنار آن کف قیمت خرید و کف قیمت صادرات را هم مشخص کند.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین دولت می تواند از مهرماه محدودیت های صادراتی را مانند تعهدات ارزی برای زعفران بردارد تا تجار با قیمت خوبی این محصول را از کشاورزان خریداری و صادر کنند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.