بهشت‌آباد ضدمحیط‌ زیستی‌ترین تصمیم محیط‌زیست است

0 0

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری با اشاره به اینکه مردم استان اجازه حفر یک متر تونل را نخواهند داد،گفت: نمایندگان خوزستان و چهارمحال و بختیاری نسبت به مسائلی از جمله پروژه‌های انتقال آب در این استان‌ها در حال وقوع است،هشدارها و واکنش‌های شدید و تندی داشتند.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پروژه انتقال آب بهشت‌آباد اشکالات متعدد دارد و در حضور رییس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهور منتخب عرض کردیم که عده‌ای می‌خواهند با فشار برای این پروژه مجوز بگیرند ولو هم بگیرند اما امکان اینکه یک متر تونل در استان ما زده شود وجود ندارد و باید اول نیازهای مردم ما در نظر گرفته نشود.

وی افزود: علتش این است که مردم ما نیاز شرب، کشاورزی و زیست محیطی دارند و این‌ها در نظر گرفته نشده است.

جعفری اضافه کرد: متاسفانه غیرتخصصی‌ترین تصمیم را محیط‌زیست کشور در این چند روز گرفته چون در ۱۴ فروردین‌ماه  امسال رییس محیط زیست در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور تونل بهشت‌آباد را منتفی دانست، سال‌های قبل هم شورای عالی آب آن را منتفی اعلام کرده بود و حرف جدیدی نبود.

وی گفت: در اواخر خردادماه رییس محیط زیست در نامه‌ای به استاندار ما تونل بلند را منتفی می‌داند.

نماینده مردم بروجن در مجلس توضیح داد: چند روز پیش یک مجوزی صادر شده که پروژه را سه بخش کرده‌اند به این ترتیب که انتقال آب از بهشت‌آباد تا کیار با لوله و از کیار تا فرخشهر را بررسی می‌کنیم و از فرخشهر تا باغبهادران را با تونل و با این اوصاف پیمانکاران می‌توانند کار را شروع کنند.

وی گفت: این گونه مجوز دادن اولین بار است که اتفاق می‌افتد چون محیط زیست وظیفه دارد که بگوید پروژه اشکال دارد نه اینکه پروژه را سه قسمت کند اصلا محیط زیست اختیاری ندارد تا اجازه شروع کار را بدهد یا ندهد.

جعفری افزود: پر واضح است که مسئولان محیط زیست تحت فشار و لابی قدرتمندی بوده‌اند و من اعلام می‌کنم هرگز مردم ما اجازه حفر یک متر تونل را در استان خود نمی‌دهند و باید نیازهای خودشان برطرف شود و اگر آب مازادی بود به طریق صحیح انتقال پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه سه نوع نامه در طول سه ماه نشان از فشارهای بی‌حد و حصر به محیط‌زیست است که سبب اتخاذ غیرمحیط‌زیستی‌ترین تصمیم شده است، عنوان کرد: آقای کلانتری باید پاسخگو باشند مردم ما هرگز اجازه اجرایی شدن این تصمیم را نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: متاسفانه همزمان با این تصمیم اعلام کردند گلاب آبگیری می‌شود که پایه و اساس آن طبق نامه بازرسی کشور غیرقانونی است و مردم ما اجازه آبگیری گلاب را نمی‌دهند.

جعفری افزود: این تصمیمات در حالی است که با ورود قاضی آب‌های زیرزمینی اصفهان پروژه قانونی انتقال آب شرب برای نیمی از مردم استان با فشارهای زیاد متوقف شده است در صورتی که زاینده‌رود آب زیرزمینی نیست و بارگذاری جدید محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: نمایندگان ما و خوزستان واکنش تند به این موضوعات نشان دادند و این پروژه‌ها انجام نخواهد شد و پروژه انتقال آب بن – بروجن هم از سر گرفته خواهد شد.

نماینده مردم بروجن در مجلس گفت: در شورای عالی امنیت تصمیماتی گرفته شده است به زودی تصمیمات اعلام می‌شود و مردم و مسئولان باید هوشیار باشند.

وی یادآور شد: در حد توان پیگیر هستیم، از محیط زیست شکایت کردیم و باید به مجلس بیایند و پاسخگو باشند و اجازه نخواهیم داد که مردم چهارمحال و بختیاری مورد ظلم واقع شوند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.