تحلیل‌گران، سازمان همکاری شانگهای را ناتو شرق می‌دانند/ موانع عضویت دائم ایران برطرف شده است

0 0

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اهمیت نقش آفرینی کشورمان در سازمان همکاری شانگهای، گفت: پیمان مذکور به منظور همکاری های امنیتی میان کشورهای عضو از حدود ۲۰ سال گذشته تشکیل شده و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سازمان همکاری شانگهای دارای ۸ عضو دائم بوده و جمهوری اسلامی ایران نیز سالهاست عضو ناظر است، اظهار کرد: موانع عضویت دائم کشورمان در این سازمان برطرف شده است و انتظار می رود این مهم در آینده ای نزدیک محقق شود.

وی با بیان اینکه همکاری در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و غیره در دستورکار کشورهای عضو پیمان شانگهای است، ادامه داد: موضوعاتی مانند کشاورزی، محیط زیست، مبارزه با تروریست و غیره نیز از سوی کشورهای عضو پیگیری می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه عضویت روسیه و چین به عنوان اعضای شورای امنیت سازمان ملل در پیمان شانگهای امری قابل تامل است که عضویت در این مجموعه را اهمیت می بخشد، افزود: تحلیل گران از این سازمان به عنوان ناتو شرق نام می برند، هرچند ظرفیت های آن با ناتو متفاوت است.

جمهوری اسلامی ایران با عضویت در ایت سازمان از مزایای همکاری با کشورهای عضو بهره می برد و ظرفیت هایی را برای پیمان شانگهای ایجاد خواهد کرد؛ ایران اکنون دارای جایگاه موثر و تاثیرگذاری در مسائل بین المللی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه موضوع تحولات افغانستان دارای اهمیت است و کشورهای عضو این سازمان از جمله همسایگان کابل هستند لذا انتظار می رود این موضوع در اجلاس دوشنبه مطرح شود تا صلح و ثبات به این منطقه بازگردد و تقویت شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.