ترس از کرونا را بقچه کنید اما دل به دامن طبیعت نزنید

0 0

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ زمانی که ترس از کرونا را بقچه کرده و در گوشه طاقچه اتاق پنهان کردیم و مو به مو تمام مراسم دورهمی هاى چهارشنبه سوری و عید نوروز را بدون جا انداختن خطی از فامیل برگزار کردیم، بی شک به منظور حسن ختام آیین نوروزی برای فرار از نحسی سیزده با دور زدن تمام محدودیت‌های کرونایی و بی اعتنا به تمام آمار و ارقامی که هر روز از مرگ و میر کرونا منتشر می‌شد باید دل به دامن طبیعت می زدیم، از افسانه فرزندان کیومرث تا داستان نگین انگشتر سلیمان را می‌توان در روز سیزدهم فروردین خلاصه کرد اما حقیقت انکار ناپذیر امروز ویروس منحوس کرونا است که اگر جدی نگیریم بی شک افسانه‌ای دیگری را در آستانه شروع قرن جدید رقم می‌زنیم که سال‌های بعد آیندگان از گذشتگان نقل می‌کنند.

کار از خواهش و التماس وزیر و گریه‌ پرستارانی که جان دادند تا ما زنده بمانیم گذشته است، گویا از درد گفتن و از درد شنیدن برای مردمی که با پوست و گوشت خود درد را لمس نکنند بی‌فایده است، امروز بیش از یکسال از شیوع پاندمی کرونا می‌گذرد بیماری که حاصل دست درازی بیش از اندازه بشر به طبیعت بوده و تا این لحظه همچنان قربانیان بی شماری را به کام مرگ کشانده است!

فرهنگ اساطیری را برای سال‌های سلامتی نگه دارید 

در فرهنگ اساطیر برای رسم‌های سیزده بدر، معنی‌های تمثیلی آورده اند خنده و شادی در چنین روز به معنی فروریختن اندیشه‌های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، به آب افکندن سبزه‌های تازه رسته نماد هدیه به ایزد آب یا “ناهید” و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت و تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسل ها است از افسانه تا واقعیت دورهمی در چنین روزی آنچه بیش از همه چیز در شرایط کنونی اهمیت دارد خلاصی از بیماری کووید۱۹ است که جهان را درگیر خود کرده است. 

تمام سال گذشته مسئولان وزارت بهداشت و درمان از مردم درخواست کردند تا برای حفظ سلامتی خود و دیگران در دورهمی روز طبیعت در خانه بمانند و به بیرون نروند. مسئولان ابتدا با هشدار دادن نسبت به ماندن در منزل سعی در آگاهی دادن داشتند ولی کار به جایی رسید که این بار دستور طرح فاصله­‌گذاری اجتماعی و اجبار صادر شد تا کمترین نوع ارتباط بین افراد جامعه شکل بگیرد بدین ترتیب سال ۹۹، روز طبیعت همه در خانه‌های‌شان ماندند اما گویا تاکنون تمام تلاش‌ها تا این لحظه بی نتیجه بوده که مرگ و میر کرونا در مرز سه رقمی شدن دوباره  قرار گرفته است.

برای دومین سال پیاپی دورهمی ۱۳بدر ممنوع شد 

روز یازدهم فروردین سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ از ممنوعیت ورود به پارک‌های شهر تهران در روز ۱۳ فروردین خبر داد و گفت: اگر رعایت نشود هم بحث جریمه و هم بحث انتقال خودرو از پارک ها و تفرجگاه ها به پارکینگ مطرح است. همچنین حمید رضا گودرزی معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونای استان تهران گفت: دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و فضای سبز پایتخت در روز طبیعت ممنوع است.در چند روز قبل تر هم  محمد شرفی جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا با بیان اینکه برای ۱۳ فروردین تدابیر و تمهیدات خاصی داریم گفت: پلیس تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و به شهروندان توصیه می‌کنیم در شرایط حاضر از رفتن به مسافرت خودداری کنند.

در خصوص دورهمی سیزده بدر غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: در برگزاری مراسم آیینی و سنتی سیزدهم فروردین اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد که با شایعات زیادی نظیر نحسی آمیخته شده است که هیچ یک مبنای علمی ندارد. سیزدهم فروردین ماه یک روز است مثل روزهای دیگر سال که در تاریخ با اتفاقات خاصی رقم خورده که برخی از آنها افسانه است.

آئین باستانی و کهن نوروز به عنوان نخستین اثر ناملموس ایرانی با عضویت هفت کشور  در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی می‌افزود: آئین باستانی و کهن نوروز به عنوان نخستین اثر ناملموس ایرانی با عضویت هفت کشور و با عنوان یک پرونده مشترک، با درخواست و مدیریت ایران و همکاری کشورهای جمهوری آذربایجان، هند، قرقیزستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان به عنوان سومین میراث ناملموس جهان در سال۸۸ در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید که روز طبیعت همان سیزده بدر هم جزو آنها محسوب می‌شود.

انتخاب یک لحظه شادی به قیمت جان 

منتظری انتخاب ماندن در خانه و یا رفتن در دامن طبیعت را به قیمت جان دانسته و تاکید می‌کند: گاهی انتخاب برای ماندن در خانه و یا رفتن در دامن طبیعت به قیمت پایان دادن زندگی خود و دیگران است. تصمیم گیری در چنین شرایطی گاهی مصداق ایثارگری است که تنها به خودمان فکر نمی کنیم بلکه به دیگران هم می اندیشیم. نابودی بیماری کرونا نیازمند عزم همگانی است متاسفانه تا به امروز این همکاری را شاهد نبودیم که هر بار حضور در مراسم دورهمی با موج جدیدی از بیماری مواجه بودیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه می‌دهد: سال گذشته سال بسیار سختی به لحاظ سلامتی برای مردم بود برخی از روزها شاهد داغدار شدن روزانه بالای ۳۰۰ خانواده بودیم. در اعداد و ارقام بر حسب خانوار شمارش کنیم کرونا به شدت بی رحم است و متاسفانه  سال سنگینی را برای ایرانیان رقم زد، قطع زنجیر اپیدمی کرونا نیازمند همکاری همگان است.

مرگ حقیقت تلخ کروناست 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار می‌کند: هشدارهای متفاوتی در طول یکسال اخیر از طرف مسئولان شنیدیم عده ای نسبت به آنها بی توجه بودند، این بی توجهی به چند عامل باز می‌گردد، مردم در طول یکسال اخیر تا جای ممکن از حضور در جمع دوستانه و فامیلی فاصله گرفته‌اند، این خود قرنطینگی بسیار سخت بوده برای مردمی که بیشتر مراسم آئینی و سنتی آنها با فرهنگ دورهمی آمیخته شده است. باور نداشتن یکی از دلایل بی توجهی افراد به هشدار مسئولان است بیشتر افراد جامعه با تجربه به یقین می‌رسند امیدوارم همه مردم در سلامت کامل باشند اما اعداد و ارقام اعلامی روزانه از مرگ و میر هموطنان حقیقت تلخ این روزهاست که با بی توجهی شدت گرفته است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: مسائل فرهنگی و اجتماعی گاهی نیاز به اجرای مداوم قانون دارند به فرض مثال با اعمال محدودیت‌ها عمومی بیشتر توانستیم بیماری کرونا کنترل کنیم، باید بپذیریم که اگر همکاری لازم سازمان‌ها و نهادهای مختلف نبود ممکن نبود بتوانیم آمار قربانیان را کاهش دهیم.

منتظری با اشاره به نقش پررنگ رسانه ملی در تمام مراسم دورهمی ایرانیان خاطرنشان می‌کند: اگر قرار است مردم به عدم حضور در تمام مراسم دورهمی ها از چهارشنبه سوری گرفته تا دورهمی سیزده بدر فرا بخوانیم بی شک باید جایگزینی مناسب پیدا کنیم تا مردم تشویق به حمایت از آن کنیم در چنین شرایطی رسانه ملی می‌تواند نقش موثری داشته باشد تا مردم خواه و ناخواه خودشان انتخابگر آن باشند.

در ادامه محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: بی‌توجهی عده‌ای به پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بیشتر باز می‌گردد به خستگی و ناملایمتی که در طی ۱۳ ماه گذشته تحمل کردند، نمی‌توانم این بی تفاوتی را ناشی از بی اعتمادی مردم به مسئولان بدانیم چرا که مردم با همکاری وزارت بهداشت توانستند بدون وجود واکسن میزان قربانیان مرگ و میر کرونا را از روزی ۳۰۰ نفر به زیر ۱۰۰ نفر برسانند.

وی در ادامه تاکید می‌کند: در طول یکسال اخیر به واسطه اجرایی طرح شهید سلیمانی و بسیج توانستیم مواردی از بیماری را در روستاها و شهرها شناسایی و ردیابی کنیم حتی شاهد کنترل بیماری در شهرهای قرمز جنوبی بویژه خوزستان بودیم.

زنگ خطر اوج گیری کرونا در کشور به صدا درآمده است 

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: اجرایی مراسم سنتی چهارشنبه سوری در کنار تعطیلی دوهفته ای نوروز که به روز دوستی با طبیعت ختم می‌شود منجر به تغییر رنگ اکثر شهرها شده و آمار و ارقام مبتلایان را صعودی کرده به طوری که میزان مرگ و میر در مرز سه رقمی شدن قرار گرفته است و مبتلایان در طی یک شبانه و روز به بالای ۱۰ هزار نفر رسیده و این اعداد و ارقام خبر از اوج گیری بیماری در ایام تعطیلات را می‌دهد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآوری می‌کند: علت اصلی رشد آمار و ارقام مبتلایان بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی است بی شک هزینه سنگینی بر دوش خانواده‌ها و نظام سلامت کشور می‌گذارد برای چند لحظه شادی زودگذر یک عمر پشیمانی به بار نیاوریم. یک فرد بیمار در دورهمی ها حتی در دامن طبیعت می‌تواند تعداد کثیری را مبتلا به بیماری کند. متاسفانه چهره جهش یافته کرونا بیش از یک ارگان بدن را درگیر کرده و تمام محدودهای سنی را در برمی‌گیرد.

مردم دلخوش به نابودی بیماری توسط  واکسن نباشند هنوز هیچ جای دنیا واکسنی که صد در صد نابود کننده بیماری کرونا باشد مورد تایید قرار نگرفته است 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه می‌دهد: مردم دلخوش به نابودی بیماری توسط واکسن نباشند هنوز هیچ جای دنیا واکسنی که صد در صد نابود کننده بیماری کرونا باشد مورد تایید قرار نگرفته بهترین خود ایمنی اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.

محسنی بندپی یادآوری می‌کند: کادر درمانی بیش از یکسال به صورت شبانه و روز تلاش می‌کنند تا سلامتی را به مردم جامعه بازگرداند و متاسفانه شهدای زیادی در این بخش دادیم خستگی را در تن مدافعان سلامت نگذاریم، هر دورهمی تهدیدی برای جان این عزیزان است ندانسته و ناخواسته به اوج گیری بیماری دامن نزنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان می‌کند: اگر نیاز باشد تغییری در رفتار مردم شاهد باشیم باید در مرحله نخست آگاهی آنها را افزایش دهیم بدون شک رسانه ها نقش پررنگی در کاهش بیماری خواهند داشت. بر همین اساس از همین تریبون اعلام می کنم برگزاری  مراسم دورهمی نوروز و سیزده بدر را برای سال‌های آینده موکول کنیم. 

بهار خراسان شمالی

کلام پایانی؛ با توجه به آزاد بودن مسافرت در ایام نوروز، بنظر می‌رسد با تغییر رنگ برخی شهرها از زرد به نارنجی یا قرمز؛ لزوم ممنوع بودن دورهمی سیزده بدر احساس می‌شود. اما روندی که در طی این دو هفته در پیش گرفته شد توجه عموم را از رعایت پروتکل‌های دور کرده است در این میان اقدامات جسته گریخته برای کنترل بیماری در این روز به تنهایی جوابگو نخواهد بود. بنابراین اقدامات قهری مانند جریمه و ممنوعیت تردد می‌تواند اندکی در عدم برگزاری دورهمی این روز موثر باشد./

پایان پیام

گزارشگر: محبوبه اشرفی پیمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.