تصویب کلیات لایحه رتبه‌بندی؛ پاسخ مجلس به مطالبه ۱۰ ساله فرهنگیان/ارسال پرونده تخلف رئیس جمهور به قوه قضائیه

0 1

خبرگزاری خانه ملتسرویس صحن؛ جلسه علنی امروز(سه شنبه ۱۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در حالی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف، راس ساعت ۸ و ۱۸ دقیقه و حضور ۲۳۱ نفر از نمایندگان مردم در مجلس آغاز شد که روز گذشته سالروز حمله تروریستی به پارلمان در سال ۹۶ بود، به همین منظور رئیس مجلس در ابتدای جلسه یاد شهدای حمله تروریستی به مجلس را گرامی داشت و ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، به خانواده‌های معظم یکایک این شهدای عزیز تسلیت و تبریک گفت.

همچنین قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت علی اکبر محتشمی پور نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در دوره های سوم و ششم مجلس را تسلیت گفت و برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت کرد.

 

 

سوال از وزیر نفت در دستورکار نخست

در ادامه، صحن علنی مجلس کار خود را در حالی آغاز کرد که گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان و سؤال‌های‌ قندعلی ورناصری نماینده مسجد سلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا و جلال محمودزاده نماینده مهاباد از وزیر نفت را در دستور کار داشت.

 

ورناصری: چرا کنترل و بهره برداری از گازهای فلر با وجود متقاضی بخش خصوصی جهت این پروژه‌ها تکمیل نشده است؟

دستور کار نخست امروز پارلمان، بررسی سوال ورناصری از وزیر نفت بود؛ نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس در ابتدای سوال خود، «علت عدم کنترل و بهره‌برداری از گازهای فلر» را از وزیر نفت جویا شد و در این باره توضیح داد: بیش از ۲۰ سال از موضوع ساماندهی و جمع آوری گازهای فلر در وزارت نفت می گذرد، چرا کنترل و بهره برداری از گازهای فلر با وجود متقاضی بخش خصوصی جهت این پروژه‌ها تکمیل نشده است؟

وی همچنین در بخش دیگری از سوال خود بر ضرورت توجه به مطالبات نیروی انسانی شاغل در وزارت نفت، تاکید کرد و ادامه داد: حقوق کارکنان قراردادی باید صددرصد با حقوق کارکنان پیمانی همسان سازی شود، چرا این مهم انجام نشده است؟ چرا این مطالبه و حق قانونی همچنان معوق مانده است؟

زنگنه در پاسخ به سوال ورناصری: بهینه‌سازی مصرف انرژی تنها راه افزایش صادرات گاز است

وزیر نفت هم در پاسخ به سوال ورناصری با بیان اینکه  مهمترین کاری که در زمینه گازهای مشعل انجام گرفته احداث پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس است، توضیح داد: ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آن شده و ۵۶ میلیون مترمکعب ورودی این مجموعه است و ۳٫۴ میلیون تن خوراک برای پتروشیمی‌ها تأمین می‌کند، این کار سال گذشته افتتاح شد. طرح دیگر جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون است که بخشی از آن به پتروشیمی بیدبلند خلیج فارس و بخشی به پالایشگاه گاز مارون می‌رود و هر دو در دست اجرا است.

ورناصری از پاسخ وزیر نفت مشروط به تشکیل کمیته‌ای مشترک قانع شد

اما علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس پس از استماع توضیحات وزیر نفت، از پاسخ‌های او با گذاشتن قید تشکیل کمیته‌ای مشترک بین کمیسیون انرژی، پدافند غیرعامل و وزارت نفت برای بررسی میدانی مشکلات، قانع شد.

 

محمودزاده طی سوال از زنکنه: گازرسانی به روستاها از مهاجرت به شهرها جلوگیری می کند

ساعت از ۹ گذشته بود که محمودزاده به عنوان دومین سوال‌کننده از وزیر نفت پشت تریبون قرار گرفت و سوال خود و کمال حسین پور درباره «دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در سطح کشور»، را اینگونه شرح داد؛ با وجود دارا بودن بیشترین ذخایر نفت و گاز، چرا مردم باید در شهرهای محروم و روستاها در صف های طولانی نفت سفید و گاز مایع انتظار بکشند؟ چه کسی مسئول این بی برنامگی‌هاست؟ زمانی که وزارت نفت و شرکت گاز در گازرسانی به روستاها و مناطق محروم کم کاری می‌کنند، مردم مجبورند از نفت سفید و گاز مایع استفاده کنند. وزارت نفت از تامین حداقل سوخت گاز مایع نیز کوتاهی می کند.

زنگنه: پوشش گازرسانی در دولت های اخیر ۲.۵ برابر شده است

این گزارش می افزاید: وزیر نفت بار دیگر پشت تیریبون قرار گرفت تا از عملکرد خود و وزارتخانه‌اش در مقابل سوال محمودزاده دفاع کند، او گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی بهره‌مند شدند، ۲٫۵ برابر شد به نحوی که از ۱۴ هزار روستا به آماری بالغ بر ۳۵ هزار روستا رسیده ایم. بیش از ۹۵درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند البته استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از متوسط کشوری عقب مانده اند اما استان کرمان، فارس و خراسان بالای۹۰ درصد روستاهایشان گازرسانی شده است.

وزیر نفت از گلوگاه کارت زرد به سلامت عبور کرد

نماینده مردم مهاباد در مجلس بعد از پایان توضیحات زنگنه وزیر نفت به سوال خود درباره «دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در سطح کشور»، با در نظر گرفتن پیش شرط تشکیل کارگروه مشترک برای بررسی این موضوع از پاسخ قانع شد و وزیر از گلوگاه کارت زرد به سلامت عبور کرد.

 

مجلسی ها به انتظار معلمان پاسخ دادند؛ کلیات لایحه رتبه بندی با رای قاطع تصویب شد

کلاس درس معلم

در ادامه این نشست اما بار دیگر پای معلمان؛ این قشر فرهیخته و اثرگذار در جامعه به صحن علنی باز شد چراکه گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان بررسی شد تا شاید مطالبات آنها پس از چندین سال پاسخ داده شود.

به‌همین منظور احمدرضا فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش در تشریح طرح لایحه رتبه بندی معلمان گفت: لایحه رتبه بندی برای معلمان ارزش کیفی و معنوی دارد و جایگاه واقعی معلمان را به آنها بازمی‌گرداند. این جایگاه سال‌ها مغفول مانده و یکی از الزامات سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش لایحه رتبه بندی معلمان است. 

مخالف: عدم توجه به رتبه‌بندی معلمان غیرانتفاعی و حمایتی نقص جدی لایحه رتبه بندی/موافق: تعیین تکلیف رتبه‌بندی معلمان ضرورت دارد

اما این طرح مخالفان و موافقانی نیز دارد، حسن نوروزی مخالف کلیات، عدم توجه به رتبه‌بندی معلمان غیرانتفاعی و حمایتی نقص جدی این لایحه دانست و افزود: در این لایحه بر انجام رتبه‌بندی معلمان تأکید شده اما چگونگی اجرای آن مشخص نیست.

و موافق این لایحه می‌گوید: سال های زیادی است که معلمان منتظر بحث رتبه‌بندی هستند، این لایحه در کمیسیون چکش‌کاری شده اما اشکالاتی دارد که در جریان بررسی جزئیات باید مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت لایحه رتبه بندی وزیر آموزش و پرورش را به پارلمان کشاند

اهمیت تعیین تکلیف لایحه رتبه بندی معلمان به قدری بود که وزیر آموزش و پروش را به پارلمان کشاند، حاجی میرزایی درباب ضرورت تصویب کلیات این لایحه می‌گوید باید همه امتیازاتی که برای کارکنان دولت تخصیص یافته برای جامعه فرهنگیان نیز در نظر گرفته شود اما باید یادآور شد که رتبه‌بندی موضوعی فراتر از این امر به شمار می‌رود زیرا منزلت و صلاحیت معلمان را اندازه‌گیری می‌کند و سبب ارتقاء کیفیت کار آنها خواهد شد.

دفاع تمام قد کمیسیون آموزش از لایحه رتبه بندی

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش هرچند در دفاع خود از این لایحه به خواندن این بیت شعر «قدر استـــــــــــــــاد نکو دانستن    حیف استــــــــاد به من یاد نداد»  استناد کرد اما او به همین اکتفا نکرد و حدیثی هم از امام علی (ع) اینگونه قرائت کرد؛ « مَن عَلَّمَنی حَرفاً فَقَد صَیَّرَنی عَبداً » و گفت: بعد از ۱۰سال کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با درایت وزیر آموزش، لایحه رتبه بندی را به نتیجه رسانده‌اند که حاصل تعامل بین مجلس و دولت بوده است.

در نهایت پس از رای‌گیری نمایندگان مجلس با کلیات لایحه رتبه بندی معلمان به صورت دوشوری موافقت کردند.

 

پرونده استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ به قوه قضائیه ارسال شد

بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص موارد اعلامی نقض اصول(۷۷) و(۱۲۵) قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ به قوه قضائیه، دستور بعدی صحن علنی امروز بود که سخنگوی این کمیسیون برای قرائت آن در جایگاه ناطقان قرار گرفت. کاظم دلخوش در مجلس در تشریح این گزارش توضیح داد؛ با وجود اینکه براساس قانون اساسی عهدنامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های‏ بین‏‌المللی‏ باید به تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد، دولت یازدهم بدون طی مراحل قانونی مذکور سند ۲۰۳۰ را امضا کرده و تعهداتی را در جوامع بین المللی متوجه جمهوری اسلامی ایران کرده است.

براساس این گزارش وکلای مردم در خانه ملت پس از استماع گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با ارسال پرونده استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ به قوه قضائیه با ۱۸۲ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

ساعت از ۱۰ گذشته بود که علی نیکزاد با اتمام بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس براساس پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد و این بار جلسه علنی پس از ۳۰ دقیقه تنفس به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نایب رئیس مجلس آغاز شد.

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

بعد از آغاز مجدد صحن علنی، دستور به تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان رسید که توسط روح اله متفکرآزاد قرائت شد.

 

رضوانی عضو هیات‌ سه‌ نفره اجرای‌ قانون اصلاح تبصره (۴) ماده(۹۵) قانون‌محاسبات‌عمومی کشور شد

همچنین نمایندگان، غلامحسین رضوانی را برای عضویت در هیات‌ سه ‌نفره اجرای‌ قانون اصلاح تبصره(۴)ماده(۹۵) قانون‌محاسبات ‌عمومی کشور، به عنوان عضو ناظر مجلس در این هیأت انتخاب کردند.

 

مطالبات و انتقادات ناطقان

ناطقان میان دستور 18 خرداد

 ساعت از ۱۱ و ۳۰ دقیقه گذشته بود که دستور به نطق میان دستور نمایندگان رسید.

امیرآبادی فراهانی: مردم با حضور در انتخابات جلوی تولید فساد در کارخانه قوه مجریه را بگیرند

سلیمی:انتخابات عرصه نمایش اقتدار یک ملت است

عبدالکریم جمیری: مردم باید از فرصت تاریخی انتخابات ریاست جمهوری برای عبور از فقر و فساد استفاده کنند

گودرزی: تهدیدهای نظامی دروغی بیش نیست؛ این ادعاها یک ابزار سیاسی برای تسلط بر مصالح کشور است

فرشادان: رئیس‌جمهور آینده باید صدای مطالبات کردها را شفاف و صادقانه بشنود

 

اعلام وصول طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی

عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول طرح و سوالات نمایندگان از دستگاه های اجرایی را قرائت کرد.

 

پای گرانی و اقتصاد به تذکرات وکلای ملت در خانه مردم باز شد

تذکرات شفاهی 18 خرداد

در ادامه نمایندگان طبق روال همیشگی در دقایق پایانی صحن‌های علنی شروع به قرائت تذکرات شفاهی خود کردند؛

نقدعلی:مسئولان مشکلات ۸ سال گذشته را بر گردن FATF نیاندازند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که برای عملکرد ۸ سال گذشته خود هیچ گونه دفاعی ندارند مشکلات کشور را بر گردن FATF و مسائلی از این قبیل نیاندازند.

حاجی دلیگانی:مسئولان باید پاسخگوی کم کاری خود در زمینه بورس باشند

عضو هیات رئیسه مجلس در تذکری شفاهی گفت: مسئولان باید بدانند که ما از تقصیرات آنها در زمینه بورس نمی گذریم و قطعاً باید پاسخگوی کم کاری خود باشند.

بهروزی فر: گرانی لجام گسیخته سبب افزایش فاصله طبقاتی در جامعه شده است

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس گرانی لجام گسیخته را عامل افزایش فاصله طبقاتی در جامعه دانست.

سنگدوینی: اقتصاد مردم از دست رفته است/کشاورزان به خاک سیاه نشسته اند

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس از وضعیت معیشت مردم توسط دولت انتقاد کرد.

چنارانی: پشتوانه نظام و امنیت ملی حضور حداکثری مردم در انتخابات است

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس گفت: پشتوانه نظام و امنیت ملی حضور حداکثری مردم در انتخابات است. با هر گرایش فکری، با هر سلیقه ای و در راستای مشارکت حداکثری باید مطالبه گری از دولت و کابینه بعدی مدنظر باشند.

رشیدی کوچی: برخی از رد صلاحیت شدگان به دنبال سیاه‌نمایی علیه نمایندگان هستند

نماینده مردم مرودشت در مجلس با بیان اینکه برخی از رد صلاحیت شدگان انتخابات شوراها به دنبال سیاه‌نمایی علیه نمایندگان مجلس هستند، گفت: مسئولیت نظارت بر انتخابات شوراها و بررسی صلاحیت کاندیداها باید به شورای نگهبان واگذار شود که بر همین اساس طرحی را تهیه خواهیم کرد.

آزادی‌خواه:وزرا پاسخگوی مطالبه‌گری نمایندگان مردم باشند/ قانون اساسی در انقلاب اسلامی میزان است

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: نباید طوری رفتار کنیم که اگر قانون له ما بود به آن عمل کنیم و اگر بر علیه ما بود به آن عمل نکنیم.

مقصودی: ساز و کار صندوق ذخیره فرهنگیان باید تغییر کند/ فرهنگیان باید سهامدار واقعی این صندوق باشند

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: ساز و کار صندوق ذخیره فرهنگیان که فرهنگیان را فقط سرمایه گذار آن می دانند اشتباه است، فرهنگیان باید سهامدار واقعی این صندوق باشند.

فروردین: وزیر ورزش؛ چه تدبیری برای جبران خسارت باشگاه داران در ایام کرونا دارید؟

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: با وجود کرونا حدود ۲۳ هزار و ۶۰۰ باشگاه ورزشی تعطیل شده و ۸۰ هزار شغل از بین رفته است. وزیر ورزش؛ چه تدبیری برای جبران این خسارت دارید.

محفوظی: دلیل عدم حضور احتمالی مردم در انتخابات تشکیل صف‌های طویل کالاهای اساسی است

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: اگر قرار است مردم در انتخابات شرکت نکنند دلیل آن تشکیل صف‌های طولانی مرغ، روغن و چای است نه رد صلاحیت افراد فاسد توسط شورای نگهبان.

پزشکیان: برای اصلاح وضعیت کشور همه باید در صحنه حضور داشته باشند

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: درخواست بیان دلایل عدم احراز صلاحیت افراد از شورای نگهبان توهین محسوب نمی‌شود.

قرار نیست کلمات رهبری را به نفع خودمان تفسیر کنیم؛ آینده انقلاب روشن است

نماینده مردم کاشمر در مجلس گفت: مقام معظم رهبری از انتشار شایعات در فضای مجازی ولنگار علیه افرادی که صلاحیت آنها احراز نشده بود، است.

مسئولان به جای صحبت در فضای مجازی، رودررو صحبت کنند

پس از بیان دو اخطار ۷۵ قانون اساسی از سوی نماینده مردم تبریز و نماینده مردم کاشمر، عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، گفت: خواهش من از مسئولان و حضار در صحن علنی این است که به جای اینکه از تریبون ها، فضای مجازی و رسانه ها با هم صحبت کنند، در فضای دوستانه با یکدیگر گفت و گو کنند. متاسفانه اخیرا از تریبون ها با یکدیگر صحبت می شود و فرهنگ صحبت رودررو از بین رفته است.

 

زنگ پایان جلسه علنی ۱۸ خرداد نواخته شد/نشست بعدی فردا

در نهایت پس از گذشت ۴ ساعت از جلسه علنی، عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت ۱۲ و ۳۷دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی فردا صبح چهارشنبه ۱۹ خرداد ساعت ۸ صبح و ادامه دستور هفتگی برگزار می شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.