تقنینی برای رشد همزمان دانش و دانش پژوهان

0 0

خبرگزاری خانه ملت- سرویس فرهنگی و اجتماعی- احسان کاظم‌زاده نظری؛ کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یکی از کمیسیون‌های تخصصی فعال در اجلاسیه اول مجلس یازدهم بود به طوریکه علاوه بر بررسی و ارزیابی مباحث مختلف در طول یک سال گذشته در حوزه‌‎های نظارتی و تقنینی به مسائل روز این حوزه از جمله تأثیر کرونا بر نظام آموزشی نیز ورودی جدی داشت.

در این بازه زمانی، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ۶۳ جلسه رسمی برگزار کرده که در مجموع بیش از ۱۴۰ ساعت طول کشیده است. همچنین در این کمیسیون، هفت کارگروه (کمیته) تخصصی تشکیل شده است که تاکنون ۴۴ جلسه داشته اند که روی هم بیش از ۶۱ ساعت زمان برده است.

 

اقدامات مهم تقنینی کمیسیون آموزش و تأثیر میدانی آن

۲۷ طرح و لایحه در کمیسیون بررسی شده که شامل ۲۲ طرح و ۵ لایحه بوده که ۱۷ طرح و ۴ لایحه به عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی کننده، در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است. از طرحها و لوایح مهم که در این بازه زمانی در این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت به شرح زیر است:

– تصویب شور اول طرح جهش تولید دانش‌بنیان؛ با پیگیری مستمر و شدید، این طرح به کمیسیون آموزش به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد که حکایت از جایگاه ارزنده و رفیع این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی مرتبط با تحقیقات و فناوری و موضوعات دانش بنیانی در کشور را دارد.  با این ارجاع، عملا پویایی در نظام آموزش کشور را نشان داد چرا که برای مفید بودن آموزش، باید با صنعت و تولید ارتباط مستقیم و محکم ایجاد شود.

– تصویب طرح رایگان شدن اینترنت برای دانش آموزان، معلمان و مدارس که به عنوان کمیسیون فرعی تصویب و به کمیسیون اصلی ارسال و هم اکنون در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس است.

– لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که در حال رسیدگی در صحن علنی مجلس است.

– بررسی و تدوین طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی که به تصویب کمیسیون رسیده و در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس است.

– تصویب کلیات طرح جامع حمایت از نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور که جهت رسیدگی بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع داده شد.

– تصویب کلیات طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که به منظور رسیدگی بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع داده شد.

– طرح اجرای اصل پانزدهم (۱۵) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاههای کشور) که برای رسیدگی بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع داده شد.

 

اولویت‌های رسیدگی تقنینی

اما دو موضوع مهمی که در دستور کار کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس قرار دارد و معلمان چشم انتظار آن هستند، تعیین تکلیف وضعیت استخدامی در آموزش و پرورش با رسیدگی به «طرح تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش» و همچنین بهبود وضعیت معیشتی، شأن و منزلت مردم با تصویب «لایحه نظام رتبه بندی معلمان» است که این دو موضوع مهم هم اکنون در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس قرار دارد.

«طرح تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش» پس از بررسی در کمیسیون آموزش جهت اخذ نظرات کارشناسی دستگاه‌های مرتبط به کمیته آموزش و پرورش کمیسیون ارجاع شد.

لازم به ذکر است، «لایحه رتبه بندی معلمان» نیز پس از ۱۰ سال و با پیگیری مکرر کمیسیون، در جهت اجرای حکم ماده (۶۳) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، در اسفند سال ۱۳۹۹ به مجلس تقدیم مجلس شد که البته بودجه آن پیش از تصویب لایحه، و با تدبیر کمیسیون آموزش در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شد.

 

عملکرد در مورد لایحه بودجه

در دوران بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، بیش از ۷۰۰ مورد پیشنهاد در خصوص لایحه بودجه، به کمیسیون آموزش ارجاع داده شد که در جلسات متعدد همه کمیته‌‎های کمیسیون و متعاقبا صحن کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

خوشختانه در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، با پیگیری های مداوم اعضای کمیسیون مبالغ بسیار خوبی در جهت رشد و ترقی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری بویژه شرکت‌های دانش بنیان، در قالب ۱۹ پیشنهاد به تصویب و به دولت ابلاغ شد.

پیگیری تصویب بند (و) تبصره (۲) در مورد تامین مالی اعمال مدرک دوم فرهنگیان، تخصیص بودجه برای تسویه بدهی وزارت آموزش و پرورش به معلمین اعزام به خارج، تخصیص بودجه لازم برای سازمان ملی تعلم و تربیت کودک به میزان ۵۰ میلیارد تومان از جمله مصوبات مهم بودجه‌ای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بود.

افزایش سهم سازمان نوسازی از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد برای سامانه گرمایشی مدارس از سهم بند (ب) ماده (۶۵) قانون تنظیم نیز یکی دیگر از تصمیمات مهم بودجه‌ای کمیسیون بود که با توجه به حوادث تلخ رخ داده در سال‌های اخیر در حریق مدارس غیرایمن مورد توجه کمیسیون آموزش قرار گرفت.

از دیگر مصوبات بودجه‌ای در حوزه آموزش که با پیگیری کمیسیون به نتیجه رسید در خصوص رفع یکی از اصلی ترین دغدغه‌ها در حوزه آموزش مجازی بود که نهایتا منجر به اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان، بودجه جهت رایانک (تبلت) دانش آموزان بی بضاعت و هوشمندسازی مدارس که یکی از مطالبات اصلی در حوزه آموزش مجازی بود.

 

رسیدگی به سؤال نمایندگان از وزیران

در اجلاسیه اول دوره یازدهم؛ در مجموع ۲۴۵ تعداد سوال از وزراء، براساس بند (۴) ماده (۴۵) آیین نامه داخلی، به این کمیسیون ارجاع شده  که در این میان سهم وزیر آموزش و پرورش ۱۶۹ سوال، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۷۱ سوال، وزیر کار و امور اجتماعی ۲ سوال، وزیر نفت ۲ سوال  و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک سوال بوده است.

در کمیسیون از وزیر آموزش و پرورش،  73 فقره سوال و از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ۳۰ سوال مورد بررسی قرار گرفته است و تاکنون مجوعاً ۱۳ فقره از سوالات مطرح شده، به صحن علنی مجلس ارسال شده است.

 

رسیدگی به درخواست‌های تحقیق و تفحص

۱۸ فقره درخواست تحقیق و تفحص به این کمیسیون ارجاع شده است که ۹ فقره از آنها به دلیل منصرف شدن متقاضی، بایگانی شده و ۳ فقره هم به درخواست متقاضی مراعا مانده است. نهایتا ۵ فقره تقاضای تحقیق و تفحص در دست بررسی است که یکی از مهمترین موارد آن، تصویب «تحقیق و تفحص از سازمان سنجش» بود. این تحقیق و تفحص با توجه به اهمیت بسیار زیاد کیفیت مطالب آموزش داده شده و همچنین پایش سطح علمی دانشگاهها و مراکز علمی کشور، جهت سنجش ونظارت دقیق و مستمر بر آزمونهای ورودی دانشگاهها (بویژه با وجود شرایط کرونایی)، تحقیق و تفحص از سازمان سنجش و آموزش کشور تصویب و به صحن مجلس ارسال شد.

 

بررسی تقاضاهای مربوط به اعمال ماده (۲۳۴) آیین نامه داخلی

۶ فقره تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) به کمیسیون واصل شده است که ۲ فقره به درخواست متقاضیان بایگانی شده است. ۳ فقره هم در دست بررسی است. تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) از سازمان سمت نیز در کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی نهایی شده و در برنامه کمیسیون است. عملکرد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و ضعف عملکرد وزیر آموزش و پرورش از دیگر موارد تقاضای اعمال ماده ۲۳۴ در کمیسیون آموزش است.

 

اقدامات نظارتی کمیسیون با شیوع کرونا و تأثیر آن در نظام آموزشی

همه گیری بیماری کرونا، باعث تغییرات شگرفی در زندگی اجتماعی مردم شد که در این میان می بایست با تغییرات جدید، سیستم آموزش کشور نیز همگام میشد تا از آسیب های آن کاسته شود. چرا که مطابق اصل سی ام؛ دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد و وسایل‏ تحصیلات‏ عالی‏ را تا سر حد خودکفایی‏ کشور به‏ طور رایگان‏ گسترش‏ می‏ دهد. در این راستا نرم افزار شاد برای آموزش دانش آموزان کشور، درنظر گرفته شد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز، از طریق شبکه تلوزیونی آموزش و همچنین رادیو، برنامه های منظمی برای آموزش دروس مدارس و دانشگاهها پخش کرد.

کمیسیون ضمن رصد برنامه های آموزش مجازی و تلویزیونی، برای نظارت بهتر، جلسات مشترکی با مسوولین مربوطه برقرار کرد و ضمن بیان معایب این برنامه ها و پیشنهادهایی برای اصلاح آموزش، مشکلات و نظرات مسئولین مربوطه را نیز بررسی نمود. از جمله چند جلسه با رئیس سازمان صدا و سیما و معاونانش در جهت نظارت دقیق بر کم و کیف آموزش عمومی و همگانی برگزار شد.

 

برگزاری جلسات با موضوعات خاص

با وجود شیوع ویروس کرونا در اجلاسیه گذشته و محدودیت‌ها برای برگزاری جلسات، کمیسیون با رعایت پروتکل ها از مسوولین ذیربط دعوت و همچنین جلسات با موضوعاتی مهم جامعه برگزار کرد که از آن جمله می توان به جلسات با موضوع نحوه برگزاری کنکور، مسولین جامعه المصطفی، جهاد دانشگاهی، سازمان آموزش، تحقیقات و کشاورزی، بازگشایی مدارس، تمدید کنکور نظام قدیم، آموزش از طریق رسانه ملی، نحوه اجرای آمایش دانشگاهها، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه با مدیران مدارس غیرانتفاعی و …. اشاره کرد.

 

نظارت‌های میدانی

نمایندگان عضو کمیسیون در اجلاسیه اول دوره یازدهم بازدیدهایی را در برنامه خود داشته است و سعی کردند ارتباط لازم را با این مراکز بویژه دانشگاهها و مراکز آموزش و پرورش حفظ کنند که بازدید از دانشگاه صنعتی شریف، بازدید از پارک علم و فناوری پردیس، بازدید از پارک علم و فناوری خراسان، بازدید از هنرستانها و مراکز فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی، بازدید از موسسه آموزشی پارس نمونه هایی از آن نظارت‌‎های میدانی به شمار می‌آید.

 

رسیدگی و اعمال تبصره (۱) ماده (۴۵) آیین نامه داخلی مجلس

کمیسیون‌ها رأساً یا با تقاضای حداقل ده نفر از نمایندگان می‌توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات یا سوء مدیریت، با دعوت از مسئولان ذی‌ربط موضوع را بررسی کرده و گزارش آن را به هیأت رئیسه ارائه نمایند. در این راستا سه گزارش با موضوع «آموزش از طریق رسانه ملی»، «رسیدگی به نحوه اجرای طرح آمایش دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم» و «مشکل عدم احتساب فاصله خدمتی کارآموزان دانشسراها» در دستور کار کمیسیون قرار داشته است.

 

مکاتبات موضوعات خاص کشوری

تعداد ۶ نامه به رئیس جمهور در مورد تسریع در ارائه لایحه رتبه بندی معلمان، ایجاد ردیف مستقل جهت رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی، پیگیری اختصاص اینترنت رایگان برای دانش آموزان دانشجویان اساتید و معلمان، تخصیص رایانک (تبلت) برای دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت و تامین امنیت فضای مجازی برای دانش آموزان از طریق تحویل سیم کارت های کنترل شده تدوین و ارسال شده است.

همچنین نسبت به بازگشایی کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای، گزارش نحوه عملکرد نرم افزار شاد، آسیب‌های روحی و روانی به دانش آموزان در شرایط شیوع کرونا، بررسی تخلفات احتمالی سمپاد، نحوه جذب نیروهای آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نامه‌ای تدوین و ارسال شد.

همچنین بابت ساخت واکسن کرونا نیز نامه‌ای خطاب به آقای مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تدوین و ارسال شد و از زحمات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بابت استفاده دانش بومی جهت تولید واکسن ایرانی تقدیر شد.

مکاتبات موردی در خصوص مشکلات مردمی یکی دیگر از اقداماتی بود که کمیسیون آموزش در اجلاسیه نخست صورت داد به صورتی که بیش از ۱۵۰۰ نامه به دستگاه‌های مختلف با امضای رئیس و نواب رئیس کمیسیون برای بررسی و مساعدت در حل مشکلات موردی متقاضیان که تقاضای بررسی و کمک از کمیسیون را داشته اند. بسیاری از اینها همراه با پیگیری بوده و پاسخ‌های دستگاه‌ها دریافت و به متقاضی منعکس شده است.

تشویق ممتازان و برگزیدگان علمی کشور در مقاطع مختلف در جهت ایجاد انگیزه در جامعه میان جوانان و نوجوانان کشور، تقدیر از تیم های ملی المپیادی دانش آموزی و تقدیر از چهره علمی ماندگار  پروفسور گلابچی نیز از جمله سایر اقدامات کمیسیون در اجلاسیه نخست بود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.