توضیحات رئیس مجلس درباره نحوه رسیدگی به پیشنهادات بودجه ای نمایندگان

0 2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدمهدی مفتح در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۶ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: نمایندگان پیشنهادات خود درباره لایحه بودجه را در موعد مقرر ارائه می کنند، هر چند ما ملزم نبودیم اما به روشی که هیات رئیسه پیشنهاد داد، عمل کرده و علاوه بر اینکه پیشنهاد در سیستم و مانیتور ثبت شد، در یادداشتی نیز درج شده و به هیات رئیسه دادیم که این موضوع خلاف آیین نامه است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس یازدهم با بیان اینکه من پیشنهادی در بند الحاقی ۳ تبصره ۸ داشتم که این پیشنهاد چاپ شده بود و یادداشت نیز ارائه شده بود، افزود: در زمان رأی گیری آقای امیرآبادی مطرح کردند که اصل تبصره رأی گیری می شود، در حالی که اصل و بندهای الحاقی رأی گیری شد.

وی با بیان اینکه از صبح از صحن علنی مجلس خارج نشده و براساس آیین نامه در موعد مقرر پیشنهاد خود را مطرح کردم، اضافه کرد: آقایان در روز روشن و در برابر ۲۷۰ نماینده خلاف آیین نامه عمل می کنند که پذیرفتنی نیست. باید در اجرای آیین نامه دقت کنید تا حق وکلای مردم تضعیف نشود.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما می خواهیم برای کل کشور نظر دهیم، تصریح کرد: فکر نکنم دبیران هیات رئیسه بتوانند از پیشنهادات نمایندگان جلوگیری کنند. از آنجایی که طبق روال عمل کردم، انتظار دارم فرصتی برای طرح پیشنهادم فراهم شود.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: پیشنهاداتی مانند بازگشت به لایحه، اصلاح کل، اصلاح جزء، الحاق کل، الحاق پیوست و… مطرح شده است، در واقع حدود ۴ هزار پیشنهاد دربارلایحه طرح شده که اگر بخواهیم به همه آنها رسیدگی کنیم، زمان بسیار زیادی باید صرف شود.

وی افزود: در حال حاضر در تبصره ۸ بخش درآمدی بودجه هستیم و مسلماً زمان زیادی باید صرف رسیدگی به تبصره های باقمانده در بخش دآمدی شود. از سوی دیگر بررسی بخش هزینه ای بودجه از درآمدی آن زمانبرتر است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به زمانی که صرف بررسی مصوبات مجلس درباره بودجه سال آینده در شورای نگهبان می شود و اصلاح ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون تلفیق و صحن علنی، ادامه داد: با روند کنونی نمی توانیم لایحه بودجه را در ۲ ماه نیز جمع ندی کنیم.

قالیباف با بیان اینکه پیشنهادات مطرح شده برخی نمایندگان ۳۰ یا ۴۰ رأی می آورد ، گفت: من برای عبور از پیشنهادات نمایندگان اجازه گرفتم. اگر بخواهیم آیین نامه را رعایت کنیم، بررسی و تصویب تبصره ۸ تا روز یکشنبه ادامه داشت که این امر امکانپذیر نیست./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.