جمع و تفریق به روش دولت تدبیر و امید یعنی کاهش یک هفتمی ارزش پول ملی!

0 2

رحیم زارع  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات امروز رئیس جمهور درباره افزایش وابستگی بودجه به نفت و کاهش ارزش پول ملی توسط مجلس گفت: اگر مبنای محاسبه ارزش پول ملی، نرخ ارز است که طی ۷ سال گذشته ارزش پول ملی کشورمان حدودا به یک هفتم کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با یک اقدام اساسی با واقعی‌سازی و شفافیت اعداد و ارقام بودجه دولت، میزان کسری تراز بودجه را کاهش داده و این یعنی فشار کمتر بر مردم و ایجاد اشتغال بیشتر، نمایندگان در زمان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ تنها واقعیت‌ها را دیدند و غیر از آن عمل نکردند.

زارع با بیان اینکه دولت میزان درآمدهای نفتی را در لایحه بودجه با توجه به سهم صندوق توسعه، فروش اوراق نفتی و فروش نفت ۳۹۴ هزار میلیارد تومان تعیین کرده بود، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق بودجه این مبلغ را تقریبا به حدود ۲۶۵هزار میلیارد تومان رساند‌ و از آن چیزی که دولت در نظر گرفته بود هم حدود ۳۵ درصد میزان وابستگی بودجه به نفت را کاهش داد.

*تصمیمات کمیسیون تلفیق بودجه به نفع حوزه سلامت و معیشت مردم

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تصریح کرد: براین اساس اظهارات رئیس‌جمهور درباره افزایش میزان وابستگی بودجه به نفت توسط مجلس صحیح نیست، حتی حدود ۵۰ درصد لایحه بودجه دولت وابسته به درآمدهای نفتی بود که کمیسیون تلفیق این عدد را تقریبا به ۳۰ درصد رسانده است.

وی افزود: مجلس تلاش کرده تاوابستگی بودجه به نفت و سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده کاهش دهد.

زارع همچنین با اشاره به اظهارات روحانی درباره تعیین نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی توسط مجلس گفت: ما در بودجه هیچ نرخ ارزی را افزایش نداده و تعیین نکرده‌ایم بلکه از میان ۴ نرخی که دولت در محاسبات خود در لایحه بودجه آورده، یک نرخ را تایید کردیم، بنابراین آیا واردات گوشی همراه با تعرفه ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور منطقی است؟ مگر دارو است که با این نرخ ارز وارد شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس ضمن تاکید براینکه ارزش پول ملی در زمان دولت روحانی کاهش چشمگیری داشته است، تصریح کرد: ما نرخ ارز را برای سال آینده ۲ درصد پایین تر از نرخ ETS و بازار آزاد تعیین کرد‌ه‌ایم تا دولت بتواند بازار را کنترل کند، مسلما تصمیمات کمیسیون تلفیق بودجه به نفع آینده کشور، حوزه سلامت و معیشت مردم خواهد بود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.