جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی و نظامی خودکفاست/ بسیاری از کشورها به تجهیزات و ادوات نظامی ایران نیاز دارند

0 5

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص لغو تحریم تسلیحاتی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ نظامی و توان دفاعی تقریبا خودکفا است. ضمن اینکه طبق اعلام فرماندهان نظامی در بسیاری از حوزه ها در رده پنج کشور برتر دنیا هستیم و مقامات آمریکایى هم می‌دانند تحریم‌هاى تسلیحاتی نتوانست مانع رشد و پیشرفت ایران در حوزه نظامی شود.

تمرکز بخش عمده‌ای از دیپلماسی دفاعی ایران بر محور صادرات 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیپلماسی دفاعی شکل گرفته از سوی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح اظهار داشت: بخش عمده‌ای از دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر محور صادرات متمرکز است تا واردات؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت بسیاری از کشورها به تجهیزات و ادوات نظامی ایران نیاز دارند تا اینکه ایران بخواهد با رفع تحریم‌های تسلیحاتی به توان و قدرت نظامی خود بیافزاید.

وی با اشاره به موضع اروپایی ها در خصوص عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تصریح کرد: نگاه ما به اروپا قطعاً نگاه بی‌اعتمادی است زیرا بعید می‌دانم اروپایی‌ها به دلیل منافع اقتصادی زیادی که از روابط با ایالت متحده دارند تا آخرین لحظه در مقابل آمریکا بایستند؛ حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی هم برداشته شود احتمالا شرکت‌های اروپایی حاضر نخواهند بود با ایران وارد معامله تسلیحاتی شوند.

ضرورت  تقویت راهبرد “نگاه به شرق” برای استفاده از ظرفیت دیپلماسی کشورهای منطقه 

رئیس فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا ادامه داد: یکی از راهکارهای مقابله با آمریکا و هم پیمانانش در موضوع تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران، تقویت راهبرد “نگاه به شرق” در دستگاه دیپلماسی کشور است؛ علاوه بر این باید در دیپلماسی دفاعی و رسمی به ظرفیت کشورهای منطقه و آفریقایی نیز توجه شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که مهر تاییدی بر توافق بین المللی هسته ای ایران (برجام) ژوئیه ۲۰۱۵ است؛ تحریم ایران در خصوص ممنوعیت فروش سلاح و تجهیزات نظامی سنگین؛ در ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) لغو خواهد شد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.