حل معضلات معیشتی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است / سخنگوی دولت بیشتر استاد جنگ روانی است تا کارشناس اقتصادی

0 9

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، الیاس نادران در نشست علنی امروز (یک شنبه ۱۱ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن تبریک میلاد حضرت محمد (ص)، امام صادق (ع) و هفته وحدت گفت: شیطنت‌های نظام سلطه که به دست دولت مردان فرانسه در هفته وحدت انجام گرفته را محکوم و هوشیاری شیعه و سنی را طلب می‌کنم .

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی آقای روحانی، رییس محترم جمهور در روزهای گذشته بر سه نکته تاکید داشتند که از نظر بنده مهم است. یک ما  در جنگ اقتصادی هستیم، دو وضعیت معیشتی مردم خوب نیست و دولت در امر مسکن کوتاهی‌هایی داشته است و سوم اینکه فهمیدیم باید توجه به داخل داشته باشیم و از خارجی کاری برای ما بر نمی‌آید. این تغییر رویکرد هرچند دیر هنگام برای ملت ما امید آفرین است و استلزاماتی دارد که دولتمردان باید به آن پایبند باشند .

وی تصریح کرد: همانگونه که در ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی آمده است، دشمن جنگ تمام عیار اقتصادی بر ما تحمیل کرده است و برای مقابله با آن ۲۴ بند ابلاغ شده که ماحصل آن یک اقتصاد درون زا و برونگرا با مولفه‌هایی است که تنوع گرایی در صادرات و دانش بنیان بودن و سلامت محیط کسب و کار و برداشتن موارد زاید از دست و پای تولید و استقلال بودجه از نفت بخشی از آنها است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم ادامه داد: امروز کشور درگیر تحریم های داخلی است و از فقدان یک مدیریت مقتدر اقتصادی در دولت رنج می‌برد، متاسفانه کم اعتنایی ریاست جمهور به حوزه اقتصاد باعث شده که حتی دستگاه‌های فرابخشی و کلان اقتصادی مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد دارایی ، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت و وزارت نفت و دیگران به صورت جزیره‌ای و ملوک الطوایفی اداره شود. تزریق نا امیدی از بیرون وقتی با این نا کارآمدی‌های مدیریتی ممزوج می‌شود، اعتماد عمومی که بن مایه سرمایه اجتماعی است را از بین می‌برد. حال آنکه گشایش های ارزی از مهر ماه چشم انداز روشنی را نوید می‌دهد .

رییس جمهور مدیریت یکپارچه اقتصادی را بر اقتصاد ملی حاکم کند

این نماینده مردم در مجلس افزود: از ریاست جمهور به عنوان فرمانده این میدان می‌خواهم مدیریت یکپارچه اقتصادی را بر اقتصاد ملی حاکم کند و بر ظرفیت‌های تولیدی، مالی و فکری کشور در بخش خصوصی و سایر قوا بهره گیرد. مجلس هرچند با تاخیر پس از ۴ ماه با بررسی راه‌های مختلف تامین مالی طرح کوتاه مدت معیشت مردم از طریق کالا برگ های الکترونیکی را تصویب کرد، امروز برای مردمی که در زیر چرخ دنده های تحریم خارجی، ناکارآمدی مدیریتی داخلی و سواستفاده عده‌ای فرصت طلب صاحب قدرت اقتصادی گرفتار شده اند، حل معضلات معیشتی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است. حداقل نفس‌کشی برای زنده ماندن مردم لازم است.

وی گفت: متاسفانه سخنگوی دولت که بیشتر استاد جنگ روانی است تا کارشناس اقتصادی بر خلاف اقاریر ریاست محترم جمهور مجلس را به تمسخر گرفته است. من از همین تریبون مسئولان دولتی را در رابطه با طرح مجلس و راه های تامین مالی آن به مناظره دعوت میکنم تا معلوم شود کدام شیوه ها و عملکرد ها و رویکردها در بودجه ۹۹ عاقلانه تر و عادلانه تر و شدنی تر آثار تورمی کمتری دارد  و طبقاط ضعیف و متوسط را بیشتر حمایت میکند.

امپراطور رسانه‌ای دشمن خارجی به دنبال پمپاژ نا امیدی است

نادران تاکید کرد: طرح های بیشتری در حمایت از تولید و برداشتن تحریم‌های دولتی در دست بررسی است که ان‌شالله در بودجه ۱۴۰۰ و قبل از آن اعمال خواهد شد. نسبت مجلس و دولت مانند استاد آهنگری و شاگردش است که باید به هر قیمت تا پایان دوره این دولت به سرانجام برسد. بنده از توصیه‌های ۱۱ گانه رهبر معظم انقلاب در نطق افتتاحیه مجلس به ویژه اولویت دادن به مسائل کلیدی، لطمه نخوردن کشور در سال آخر دولت و سال اول مجلس، تعامل و هم افزایی با سایر قوا و عدم مجادله و منازعه در برخورد با دولت و قوه قضاییه جز کار، کار، کار چیز دیگری نمی‌فهمم و بردن مجلس به حاشیه ‌های مخرب را امیدآفرین نمی‌دانم. فراموش نکنیم که امپراطور رسانه‌ای دشمن خارجی به دنبال پمپاژ نا امیدی است. مجلسی قوی است  که می‌تواند دولت را در خدمت به مردم فعال تر کند و به همین دلیل نظارت های قانونی اهمیت می‌یابد.

وی ادامه داد: مزین شدن این مجلس به مجلس امید و  و انتظار و اینکه یکی از انقلابی ترین و قوی ترین مجالس پس از انقلاب است حکایت از انتظاراتی دارد که به اعتقاد بنده هنوز به مقصد نرسیده است.  عدم تحقق این مطالبه، هر چند هنوز قضاوت کردن زود است، مستلزم آسیب شناسی جدی است. امروز ساختار‌های مجلس شکل گرفته است. هیئت رئیسه، کمیسیون ها، فراکسیون‌های سیاسی، غیر سیاسی و نهادهای اجرایی مستقر شده اند. چرا پس از بیش از پنج ماه خروجی قابل اعتنایی در حوزه اقتصادی و اجتماعی نداریم. ( الا طرح معیشت که در حال بررسی است) ؟ رهبری معظم در پیام ۷ خرداد و نطق افتتاحیه چنین می‌فرمایند: یک پارلمان منحط آن پارلمانی است که در آن مسائل شخصی و مسائل جناحی بیشتر ازمسائل ملی و مردیم تاثیر گذار باشد. آفت عمده، سرگرم شدن نماینده به حوادثی زیان بار با وارد کردن انگیزه ‌های ناسالم شخصی و جناحی یا سهل انگاری در کار یا دسته بندی ‌های احیاناً نا سالم قومی و منطقه‌ای و قبیله‌ای و امثال آن است. همکاری نمایندگان با یکدیگر در هم تنیدگی تجربه مجربان و با شور و حرارت جوانان و تازه واردان، مسابقه در عمل پاکیزه و نیکو و عدم مسابقه در احراز این یا ان جایگاه ( از دیگر توصیه‌های معظم له است).

چرا فراکسیون اکثریت در مسائل مهم پیش آمده برای مجلس منفعل بوده است؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم اظهار کرد: به اعتقاد بنده آنچه از این تریبون قابل بیان است دو آفت مجلس را تهدید می‌کند: نحوه شکل گیری ساختار قدرت در مجلس از هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها تا فراکسیون اکثریت مجلس تا چه حد بر این توصیه ها استوار بوده است؟ چرا فراکسیون در مسائل مهم پیش آمده برای مجلس منفعل بوده است؟ متاسفانه زین کردن اسب برای انتخابات ۱۴۰۰ توسط تعدادی از عزیزان نماینده و دست و پا کردن کسب موقعیت در دولت آینده یا شهرداری تهران، آثار نامطلوبی به جا گذاشته است. ناکارآمد کردن مجلس و سیاسی کردن تصمیمات کارشناسی و بی اثرکردن ابزارهای نظارتی مجلس، از شش برادری که بنابر اطلاع در تدارک این مهم هستند خاضعانه می‌خواهم وقت خود را صرف اداره مجلس و نهادهای مرتبط کنند .

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: در پایان ممنونیم از ابلاغیه هزینه تراکنش بانکی توسط بانک مرکزی و ان شاءالله برای ریختن آنها به خزانه و هزینه کردن آن برای معیشت مردم به جای پر کردن جیب بانک‌های خصوصی، دولتی، بانک مرکزی و سایرین هم به زودی طرحی را تقدیم می‌کنیم. آثار تورمی اش هم گردن برادر عباد و عبدالناصر و …/.

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.