دفاع تمام قد مجلس انقلابی از «میدان»

0 2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امروز نمایندگان بعد از دو هفته در نشست علنی حاضر شدند، از آنجایی که شاهد به اوج رسیدن شیوع بیماری کووید-۱۹ بوده ایم، با تدبیر هیات رئیسه مجلس برای مقابله با گسترش این بیماری منحوس یک هفته فعالیت های فیزیکی و حضوری مجلس محدود شد و هفته ای دیگر نمایندگان از مناطق حوزه انتخابیه خود سرکشی های نظارتی کردند.

از این رو در ابتدا نشست امروز، برای بررسی مسائل روز، نشستی غیر علنی برگزار شد که از ساعت ۹ تا حدود ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه به طول انجامید و رئیس مجلس در این باره توضیح داد.

دکتر محمدباقر قالیباف صحن چهره

همچنین دکترمحمدباقر قالیباف نطق پیش دستور داشت که محورهای متعدد و مهمی داشت، در ابتدا رئیس مجلس به تاثیرات ماه مبارک رمضان اشاره کرد و سپس به مو ضوع مذاکرات وین پرداخت و تاکید داشت که قانون اقدام راهبردی مجلس محور بده بستان مذاکرات جاری است. در ادامه بیان شد که درصورت برداشته شدن تحریم ها و بررسی تاثیرات عملی آن ایران حتی یکساعت هم اجرای تعهدات برجامی خود را به تاخیر نمی اندازد. در بخشی دیگر از نطق پیش از دستور رئیس مجلس تاکید شد که خون شهید سلیمانی جریانِ خودباخته غربزده را رسوا و ریشه آن ها را می خشکاند و در پایان رئیس قوه مقننه اظهار داشت که حضور آگاهانه مردم در انتخابات می تواند مشکل کشور را برطرف کند(متن کامل نطق امروز رئیس مجلس را اینجا بخوانید).

امروز روز موضع گیری بهارستان نشینان نسبت به فایل صوتی وزیر امور خارجه و مسائل مرتبط با (میدان-دیپلماسی) بود، که در این رابطه علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و عضو هیات رئیسه مجلس و جبار کوچکی نژاد به فایل صوتی وزیر امور خارجه واکنش نشان دادند، سلیمی تاکید کرد: اظهارات ظریف جفا در حق سردار دل‌ها بود و نماینده مردم رشت بیان داشت که فایل صوتی ظریف ضد امنیت ملی و ضد مردم بود و قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم ورود کند.

از آنجایی که دو ساعت از شروع نشست غیرعلنی و علنی مجلس گذاشته بود، برای رعایت شیوه نامه های مقابله با کرونا، تنفس نیم ساعته اعلام شد. با اتمام تنفس نیم ساعت، صحن علنی با قرائت تذکرات کتبی مجدد آغاز شد در بین تذکرات کتبی، تذکر ۵۰ نفر از نمایندگان به وزیر صنعت در خصوص توضیح علت افزایش قیمت افسارگسیخته کالاها، میوه، خشکبار و لبنیات و توجه به تعطیلات به چشم می خورد.

 

اعلام وصول طرح تشکیل پیمان دفاعی – امنیتی گروه مقاومت

سیدناصر موسوی لارگانی عضو دیگر هیات رئیسه مجلس طرح ها و لوایحی که واصل شده است را قرائت کرد که طرح ساخت مسکن ارزان قیمت و طرح تشکیل پیمان دفاعی – امنیتی گروه مقاومت نیز از سوی نمایندگان به مجلس تقدیم شده است.

 

در میانه نشست علنی، نوبت به بیان تذکرات و اخطارهای قانون اساسی برخی از نمایندگان رسید که آزادی خواه و احمدی، اظهارات ظریف را مایه تاسف دانستند و تاکید کردند مجلس به موقع پاسخ خواهد داد. در ادامه نیز سید غنی نظری خانقاه تذکری در این باره داد که قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر و در واکنش به فایل صوتی وزیر گفت: کسی که در مبانی استراتژیک نظام شبهه دارد، چگونه می تواند از منافع ملی دفاع کند.

بیانیه ۲۰۳ نفر از نمایندگان در حمایت از اقدام شورای نگهبان در اصلاح نظام انتخاباتی

نمایندگان مجلس همچنین به اقدام اخیر شورای نگهبان برای اصلاح نظام انتخاباتی واکنش نشان دادند و در بیانیه ای که به امضا ۲۰۳ نفر از وکلای مردم رسیده بود ضمن استقبال از آن بیان کردند: شورای محترم نگهبان بر اساس قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات به تکلیف قانونی خود عمل نموده و رأساً اقدام به اصلاح و ساماندهی ثبت‌نام و شفاف‌سازی معیارهای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری نمود که این اقدام قانونی و صریح شورای نگهبان مورد استقبال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

 

نطق میان دستور نمایندگان

در ادامه جلسه امروز حسینعلی حاجی دلیگانی اسامی ناطقان نشست امروز مجلس را قرائت کرد.

ناطقان میان دستور

مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در نطق خود خطاب به وزیر امور خارجه بیان کرد: آقای ظریف، شما مدیون میدان هستید، توان موشکی باعث توافق برجام شد.

 سیدسلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در نطق میان دستور مطرح کرد: اگر سیاست میدان نبود، فضا برای مذاکره باقی نمی ماند

 علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در نطق خود گفت:حضور گاندوها در داخل دولت قابل انکار نیست و مقاومت روحانی در برابر قانون انتزاع سبب سرگردانی تولیدکنندگان شده است.

 حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در نطق میان دستور اشاره کرد:

 محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در نطق خود اظهار داشت: قانون‌گریزی عامل اصلی بروز مشکلات در کشور است، نه تحریم.

 

در بخش پایانی مجلس، تعدادی از نمایندگان در قالب تذکر شفاهی نکاتی را بیان کردند. 

تذکرات شفاهی

پاک فطرت: مجلس انقلابی بر رفتارهای تیم مذاکره کننده نظارت دارد

فروردین: انتقاد از عدم جذب داوطلبان کارنامه سبز در آموزش و پرورش

جلال زاده: ایستادن مردم در صف های مرغ و روغن، صف های انتخابات را کوتاهتر می کند

لاجوردی: برداشتن تحریم ها کارکرد انتخاباتی دارد/مجلس انقلابی باید جریان مذاکرات وین را رصد کند

 

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت ۱۳ و ۴ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.