رئیسی با تکیه بر مصوبه مجلس مانع باز تعریف تحریم ها شود

0 1

احمد راستینه هفشجانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گفت‌وگو تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه بر سر مذاکرات، گفت: آقای رئیسی مبنای مذاکرات را صیانت، اعاده حقوق و منافع ملت قرار داده است، شرط ادامه مذاکرات این است که کلیه تحریم ها برداشته شود و رئیس جمهور در گفت و گو با مکرون با یادآوری این موضوع تاکید کرد که دفاع از منافع و حقوق ملت خط قرمز سیاست خارجی دولت سیزدهم است.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فرانسه در دوره های گذشته نشان داده است که در مذاکرات خط مستقل سیاسی ندارد و تلاش کرده است که تاکتیک های ایالات متحده آمریکا را باز تعریف کند در واقع فرانسه بخشی از اجرای تاکتیک های کاخ سفید است.

وی بیان کرد: رئیسی در مذاکره با مکرون تاکید کرد راه کار عبور از بن بستی که غربی ها درست کرده اند این است که منافع ملت ایران به رسمیت شناخته شود، بدون لغو تحریم ها و نشان دادن حسن نیت از طرف مذاکره کنندگان راه کاری برای باز شدن این بن بست دیده نمی شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: به عبارتی آن چیزی که در سال های گذشته مشهود بود این است که غربی ها به مذاکره به عنوان یک هدف نگاه می کنند نه ابزار، در حالی که مذاکره ابزاری برای رسیدن به هدف است اما ایالات متحده، فرانسه و هم کشورهای اروپایی تلاش کردند مذاکره را به عنوان هدف مدنظر قرار دهند و آمدن به سر میز مذاکره را برای خودشان موفقیت دانستند چرا که صرف آمدن سر میز مذاکره منافع زیادی را گرفته اند و ایران در سال های گذشته از منافع خود چشم پوشی کرد، هزینه ها و خسارت های زیادی بر ما وارد شد.

راستینه بیان کرد: رئیس جمهور تاکید کرده است که برای حل مسائل پیش رو، مذاکرات دیپلماتیک را قبول دارد اما برای اینکه بتوان مذاکره را به سرانجام رساند طرف مقابل باید بداند که دیگر مذاکره را برای مذاکره قبول نخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: دولت رئیسی در سیاست خارجی باید بر اجرای مُر قانون اقدام راهبردی اهتمام داشته باشد باید مو به مو اجرا شود، در آن مصوبه تاکید شده است که راه برگشت به برجام لغو کلیه تحریم ها است، امروز آمریکا تلاش می کند با دسته بندی کردن تحریم ها باز هم پروتکل تحریم را در روابط بین الملل باز تعریف کند و با دسته بندی کردن تحریم ها، تحریم را ابزار قانون برای اعمال فشار به سایر کشورها حفظ کند در حالی که دولت رئیسی باید با تکیه بر قانون اقدام راهبردی راه بازتعریف جدید قانونی تحریم ها را ببندد و اجازه دسته بندی تحریم ها را به آمریکا ندهد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: برای مذاکره با آمریکا منظومه چند وجهی پیش روی داریم از یک طرف جبهه مقاومت را در منطقه داریم که امروز در بهترین وضعیت خود قرار دارد، این یک ضلع مهمی برای صیانت حقوق ملت ها در برابر زورگویان است. طبیعتا آمریکا و اروپا می دانند در برابر این ضلع قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران باید تسلیم باشند و دچار زیاده خواهی نشوند. با توجه به اینکه ۱۷ اقتصاد بزرگ دنیا هستیم کشورهای زیادی در منطقه وجود دارند که تمایلاتی برای مبادلات ارزی و اقتصادی دو جانبه و چندجانبه با ایران دارند، باید از این ظرفیت حداکثر بهره برداری را داشته باشیم.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس اظهار داشت: رئیسی ارتباط با کشورهای همسایه را از اولویت های سیاست خارجی دولتش می داند، این مسئله پیام روشنی برای آمریکا و کشورهای اروپایی است از این به بعد ما سفره و معیشت مردم را به مذاکرات دیگر گره نخواهیم  زد و با توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه وضعیت اقتصادی ایران را از این شرایط خارج می کند.

وی گفت: مذاکره روز گذشته رئیسی با مکرون نشان داد که آن دروغ پردازی های رسانه ای درباه اینکه ایران تمایلی به مذاکرات ندارد، دروغ است البته پیام روشنی هم به آمریکا داده شد که ایران همچنان واشنگتن را به عنوان عضو مذاکره کننده قبول نداریم و مادامی که آمریکا به تعهدات بین المللی خود عمل نکند نمی تواند سر میز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران بر سر منافعی مذاکره ای کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیات کرد: دولت رئیسی باید پیام مقتدرانه صیانت از حقوق ملت را مبتنی بر مصوبه اقدام راهبردی شفاف به تمامی دولت ها اعلام کند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.