راهکار جمعی از نمایندگان جهت رفع مشکل عدم‌رغبت برای تشکیل خانواده و کاهش نرخ جمعیت

0 1

فاطمه قاسم‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد نحوه پیگیری دو موضوع تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری که رهبر معظم انقلاب بر آنها تاکید فرمودند توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: هم‌اکنون موضوعاتی همچون کاهش نرخ ازدواج  و کاهش نرخ جمعیت که بسیار مهم و کلیدی است به حد اضطرار رسیده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از ۱۲ میلیون جوان در کشور وجود دارند که در سن ازدواج هستند و باید خدماتی به آنها ارائه شود تا از این طریق بتوان روند ازدواج آنها را تسهیل کرد. بنابراین نگاهمان در مجلس این است که فرآیندهای پیشنهادی توسط نمایندگان در این خصوص از ابعاد نظارت و قانونگذاری تسریع شود.

وی در بیان پیشنهاد جمعی از نمایندگان مجلس برای افزایش تمایل به ازدواج و فرزندآوری در کشور، تصریح کرد: برای رفع دغدغه‌های موجود پیرامون ازدواج و کاهش نرخ جمعیت پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده ارائه شده است که از طریق آن بتوانیم جلسات کارشناسانه‌ای با حضور افرادی که دغدغه حوزه خانواده و جمعیت را دارند، برگزار کرده و این موضوعات را به طور جدی پیگیری کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: اگر همکارانمان در صحن موافق تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده نبودند به طور قطع این موضوعات توسط کمیسیون‌های تخصصی مربوطه پیگیری خواهد شد، ضمن اینکه فراکسیون زنان هم به مثابه یک موقعیت تاثیرگذار می‌تواند پیشنهادات خود را در این کمیسیون‌ها ارائه داده و موضوع تسهیل ازدواج جوانان و افزایش نرخ جمعیت را پیگیری کند.

رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به کمیسیون‌هایی که می‌توانند نقش اثرگذاری در جهت رفع نگرانی‌های موجود پیرامون عدم رغبت برای تشکیل خانواده و کاهش نرخ جمعیت داشته باشند، تاکید کرد: قاعدتا کمیسیون‌های اجتماعی، فرهنگی و بهداشت و درمان باید وظیفه اصلی برای پیگیری طرح‌های ارائه شده در حوزه تشکیل خانواده و فرزندآوری را برعهده داشته باشند البته مساله خانواده یک مساله ذوابعاد است و به کمیسیون‌های دیگری هم مرتبط است که فراخور طرح یا لایحه مربوطه می‌تواند به کمیسیون‌های دیگر مجلس فرستاده شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.