رسیدگی به وضعیت ۶۰ تن زعفران موجود در انبارهای تعاون روستایی با حضور وزیر جهادکشاورزی

0 1

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی نیکزاد در حاشیه نشست امروز خود با وزیر جهاد کشاورزی، تعدادی از صادرکنندگان و زعفرانکاران برای بررسی مسائل و مشکلات زعفران کاران، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درباره ممنوعیت خام فروشی در بحث زعفران و دیگر محصولات داخلی گفت: هفته گذشته طی سفری که به دعوت آقای زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس به این منطقه داشتم، شاهد کشت بیش از ۹۰ درصد از تولید ۵۰۰ تنی زعفران کشور در این منطقه بودم.  

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به قولی که به مردم حوزه انتخابیه تربت حیدریه داده بودم، امروز جلسه ای را با حضور وزیر جهاد کشاورزی برای حل مشکل زعفرانکاران برگزار کردم.

وی ادامه داد: ۶۰ تن زعفران از قبل در انبارهای تعاون روستایی وجود دارد و ما اکنون به دنبال صادرات این حجم از محصول برای جلوگیری از کاهش قیمت زعفران در سال جاری هستیم، براین اساس قرار شد این زعفران به قیمت کارشناسی و با ضمانت نامه در اختیار صادرکنندگان قرار گرفته تا آنها صرفاً این زعفران را به کشورهای دیگر صادر کنند.

نیکزاد بیان کرد: یکی دیگر از مصوبات نشست امروز، ارائه وام ارزان قیمت مورد نیاز کشاوران برای خرید دستگاه خشک کن بود که قرار شد، بالغ بر ۵۰۰ دستگاه خشک کن در اختیار کشاورزان با استفاده از تسهیلات صندوق کارآفرینی قرار گیرد و هر کشاورز با آورده ۲ میلیون تومانی بتواند ۱۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۶ درصد دریافت کند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این نشست همچنین قرار شد، تسهیلاتی را در اختیار کشاورزان قرار دهند تا در زمینی بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار کشت زعفران انجام شود و وزیر جهاد کشاورزی هم بعد از بررسی تسهیلات لازم را در اختیار آنها قرار دهد.

وی افزود: کارگروهی هم از طریق مجلس شورای اسلامی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با حضور نماینده تام الاختیار وزارت صمت و نمایندگان مجلس از جمله آقایان زنگنه، نیک بین و اسحاق و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شود تا بتوانند سیاست های سال آینده را در امر کاشت زعفران و جلوگیری از خام فروشی تدوین کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد زعفران را در کشورمان کشت می کنیم و متاسفانه آن را به صورت خام می فروشیم در صورتی که کشورهایی مانند اسپانیا و افغانستان زعفران ما را خریده و در بسته بندی به نام خود به دنیا می فروشند و اگر بتوان در کمیسیون کشاورزی سیاست هایی را برای جلوگیری از این موضوع تدوین کنیم، می توانیم کشت زعفران را که برای ما ارزآوری بسیاری دارد، حمایت کنیم.

نیکزاد تصریح کرد: هفته آینده هم جلسه بررسی مسائل و مشکلات زعفران کاران با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار می شود تا اجرای مصوبات امروز پیگیری شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: معمولا در جلسات ما نمایندگانی از دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور حضور می یابند، اما امروز بنا به دلایلی از سازمان بازرسی حضور نداشتند، بنابراین قرار شد خاوازی صورت جلسه امروز را با سازمان بازرسی هماهنگ کرده تا در صورت برخورد با مشکل به ما اعلام کنند.

وی اظهار کرد: موضع ما نمایندگان در بحث زعفران کاملا شفاف بوده و می خواهیم ۶۰ تن زعفران موجود در انبارهای تعاون روستایی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود، زیرا در غیر این صورت از بین خواهند رفت، اما از سوی دیگر هم نمی خواهیم این حجم از زعفران را به ثمنبخس به دیگران ببخشیم، بلکه باید از طریق قیمت گذاری توسط کارشناسان از سوی بخش خصوصی، صادرکنندگان و اتاق تعاونی این زعفران فروخته شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.