روحانی به‌دنبال یک توافق کاغذی بی‌اثر است/ به اعتراف دولتی ها، قانون مجلس دست مذاکره کنندگان را پر کرد

0 1

سید نظام الدین موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه اگر قانون اقدام راهبردی نبود، مذاکرات در اسفند ۹۹ به نتیجه می رسید، گفت: به تصریح خود مقامات دولت که حتی در برخی نامه ها ذکر کرده اند، تنها عاملی که دست مذاکره کنندگان را در مقابل آمریکا پر کرد، قانون اقدام راهبردی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: زمانی که این قانون در مجلس تصویب شد برخی در دولت ادعا می کردند همه چیز تمام شد و دیگر مذاکره ای شکل نخواهد گرفت اما همه دیدند که اتمام حجت این قانون با طرف های مقابل سبب شد تا آنها به خصوص آمریکایی ها با کنار گذاشتن شروط اولیه خود، پای میز مذاکره بیایند.

وی افزود: هرچند آنچه تاکنون رقم خورده کافی نیست اما همین تغییرات هم نتیجه قانون صریح و قاطع مجلس است که موجب شد آمریکا و اروپایی ها متوجه شوند دوران حرکت یک طرفه ایران در جاده برجام گذشته است.

موسوی با بیان اینکه معلوم نیست وقتی آقای روحانی می گوید در اسفندماه امکان توافق وجود داشت از چه توافقی حرف می زند، تصریح کرد: حتی در شرایط کنونی نیز آنچه غربی ها روی میز گذاشته اند، خواسته مهم مردم یعنی رفع تحریم ها را پاسخ نمی دهد اما به نظر می رسد رئیس جمهور صرفا به دنبال یک توافق کاغذی شعاری و سیاسی است که بعدا ادعا کند توافق کرده بی آن که آن توافق دردی از مردم و مشکلات تجاری و مالی کشور در مراودات بین المللی حل کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی در قانون خود تصریح کرده به محض آن که تحریم ها به شکل واقعی برداشته شود و مشخص شود مردم، تجار، شرکت های تجاری، بانک ها و غیره می توانند مراودات معمولی مالی با کشورهای دیگر داشته باشند، ایران نیز به اجرای تعهدات خود در برجام باز می گردد.

وی افزود: اکنون آقای روحانی بگوید طرف مقابل چه اقدامی برای رفع واقعی تحریم و نه رفع شعاری و کاغذی آن انجام داده است؟

موسوی تاکید کرد: دوران حرف زدن و شعار دادن گذشته و رئیس جمهور گفته بود کاری می کند مردم به یارانه ها نیاز نداشته باشند، ولی شرایط تاسف بار امروز را برای اکثر خانواده های ایرانی رقم زده باید مقابل افکار عمومی ملت ایران پاسخ گوی ۸ سال بی عملی و رها کردن مدیریت کشور و معیشت مردم و دلخوش کردن به غربی ها باشد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ممکن است در روزهای آینده مذاکرات ادامه پیدا کند و همین نکته نشان می دهد موضع رئیس جمهور خلاف واقع است، خاطرنشان کرد: دولت یازدهم هنوز مسئولیت اداره کشور را برعهده دارد و با این حرف ها نمی تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند، بهتر است دولت در این چند هفته پایانی وقت را از دست ندهد و به نحوی مذاکرات را دنبال کند که در اجرای قانون مجلس تحریم ها به صورت واقعی و قابل راستی آزمایی شدن رفع شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.