شعله ور شدن آتش سوزی جنگل ها در سایه سومدیریت/ قوه قضائیه با متخلفان محیط زیست با قاطعیت برخورد کند

0 0

فاطمه محمدبیگی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد علت آتش سوزی متمادی جنگل‌ها در چند سال اخیر گفت: کاهش بارندگی در طی سال‌های اخیر و سوءمدیریت‌ها در حفظ نگهداری آب دریاچه‌ها باعث وقوع خشکسالی‌های متعدد  شده است، دامنه این خشکسالی‌ها به قدری افزایش داشته که منجر به رشد آتش سوزی مراتع و جنگل‌های کشور هستیم.

فاطمه محمدبیگی

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز افزود: منابع طبیعی از آب گرفته تا جنگل‌ها و مراتع تنها مختص به نسل حاضر نیست و این سرمایه‌ها باید به گونه‌ای حفظ و نگهداری شوند که دچار خسران و نابودی نشوند، همه در هر جایگاهی مسئول نگهداری منابع طبیعی هستیم. آنچه که مشهود است کمبود منابع انسانی برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست است که این مسئله بایستی در لوایحی که دولت به مجلس ارائه می‌دهد مورد توجه دولت قرار بگیرد.

ایران کشوری ثروتمند در محاصره منابع طبیعی است

وی تاکید کرد: ایران کشوری ثروتمند در محاصره منابع طبیعی است که از شمال و جنوب گرفته تا غرب و شرق، از نفت، گاز و آب تا ذخایر معدنی بخشی از سرمایه پنهان این کشور غنی است و امروزه  نیازمند حفظ و نگهداری آنها هستیم، متاسفانه در سال‌های اخیر آسیبی که جنگل‌های کشور نظیر هیرکانی، زاگرس، حرا و … به واسطه آتش سوزی، آلودگی و قاچاق وارد شد؛ قابل جبران و بازگشت نیستند.

باید همه نهادها و ارگان‌ها و سازمان‌ها به این باور برسند که محیط زیست تنها از آن سازمان محیط زیست نیست

محمدبیگی یادآور شد: هنوز از فاجعه آتش سوزی جنگل‌های فیروزآباد خلاص نشده که این روزها شاهد آتش سوزی جنگل‌های انزلی بودیم، این تنها بخشی از آتش سوزی‌هایی است که در طول یکسال در وسعت عمیق رخ می‌دهد. نبود آگاهی و اطلاع رسانی همیشه عمق فجایع را بیشتر می‌کند. شاید باید همه نهادها و ارگان‌ها و سازمان‌ها به این باور برسند که محیط زیست تنها از آن سازمان محیط زیست نیست.

بی مهری به محیط زیست عواقب دارد

سخنگوی فراکسیون محیط زیست تاکید کرد: منابع طبیعی مثل جنگل‌ها، دریاها و تالاب‌ها نیازمند حفاظت بیشتری هستند اما بیشتر از منابع و ذخایر دیگر نظیر نفت و گاز مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند؛ چرا؟! نبود امکانات کافی برای حفاظت از محیط زیست و عملکرد دیر هنگام در زمان وقوع بحران‌هایی نظیر آتش سوزی در کنار عدم آموزش افراد برای حفاظت از جنگل‌ها و عدم تخصیص منابع مالی در جهت این امر به این بی‌مهری‌ها بیشتر از قبل دامن زده تا جایی که گاهی این آتش سوزی‌ها قربانی مسائل سیاسی شده و نهادهایی که می‌توانستند آتش در دل جنگل‌ها را خاموش کنند گاهی شانه از بار مسئولیت خالی نموده و بی تفاوت چشم بر روی تمام واقع بسته‌اند.

محیط زیست را قربانی کمبود امکانات نکنید

نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به حضور بالگرد برای خاموشی آتش سوزی جنگل‌های ترکیه گفت: حدودا یکماه قبل آتش سوزی عمیقی در جنگل‌های ترکیه، کشور همسایه رخ داد؛ این بحران منجر به نابودی هزاران هکتارها از جنگل‌های این کشور شد، در این میان حضور بالگرد ایرانی برای مهار آتش هر چند بسیار خوشایند بود اما انتقادهای بسیاری را از طرف دوستداران محیط زیست به همراه داشت که چرا باید هر ماه جنگل‌های کشور به دلیل عدم وجود امکانات مناسب و پیشرفته از قبیل بالگرد در دل آتش بسوزند و سازمان و نهادهای داخلی باهم همکاری لازم را نداشته باشند؟! 

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در ادامه گفت: نکته مهم و قابل توجه دیگر اینکه هر درخت به عنوان یک جاندار محسوب می‌شود که سلول‌ها و ساختارهای تنفسی زمین هستند ما باید منابع طبیعی را به رسمیت بشناسیم و فرهنگ عمومی حفاظت از محیط زیست را در جامعه ارتقاء داده و با آموزش‌ها آن را برای مردم به ویژه کودکان نهادینه کنیم.

وی یادآور شد: زیر ساخت‌های لازم باید در مجلس و اداره منابع طبیعی فراهم شود و همچنین در حوزه حفظ منابع آبی مانند آبخیزداری و آبخوان داری که بی‌تاثیر در آتش سوزی‌ها نیست را بایستی مورد توجه قرار دهیم؛ همچنین مطالعات مرتبط با حفظ ذخایر منابع آبی را در صدر فعالیت‌های این حوزه قرار دهیم که با ذخیره آب در سفره های زیرزمینی بتوانیم آبادانی در محیط زیست و سراسر کشور داشته باشیم تا خشکسالی منجر به وقوع آتش سوزی نشود.

بیشتر بخوانید: 

محمدبیگی در خصوص پیگیری این اتفاقات از سوی مجلس و قوه قضائیه خاطرنشان کرد: قطعا فراکسیون محیط زیست از طریق کمیسیون اصل نود این موضوع را به طور ویژه پیگیری خواهد کرد و انتظار می‌رود قوه قضائیه در این حوزه ورود کند تا در صورت نیاز با متخلفان برخورد صریح و قانونی داشته باشد و افرادی که در این زمینه ترک فعل دارند و در انجام وظایف خود برای حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی کوتاهی می‌کنند موظف به پاسخگویی کرده و با اجرای قاطع مقررات در کشور قانونگرایی در این زمینه را اجرا کند، اگر در رسیدگی به این گونه پرونده‌ها سرعت عمل باشد می‌توان از وقوع فجایع و اتفاقات بعدی پیشگیری کرد./

پایان پیام

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.