قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷ سرچشمه پیروزی انقلاب اسلامی است

0 8

سیدصادق طباطبایی نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به سالروز قیام تاریخی ۱۷ شهریور،گفت: ۱۷ شهریور ۵۷ که با قتل عام بی رحمانه رژیم شاهنشاهی در میدان ژاله(شهدا) “جمعه سیاه” نامگذاری شد، نقطه آغازی بر پایان سلسله پهلوی بود.

نماینده مردم اردستان در مجلس افزود: جوانان انقلابی که از مکتب عاشورا الهام گرفته بودند، بدون توجه به اعلام حکومت نظامی در تهران و ۱۱ شهر بزرگ کشور در آن سال، در قیام مردمی شرکت کردند و این موضوع باعث شد چکمه‌پوشان رژیم ستمشاهی با همیاری رئیس جمهور وقت آمریکا، مردم ایران را به خاک و خون بکشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم و یازدهم با بیان اینکه قیام ۱۷شهریور سال ۵۷ سرچشمه پیروزی انقلاب اسلامی بود،تاکید کرد: با قیام خونین ۱۷شهریور و رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی، حرکت مردمی برای شکل‌گیری انقلابی باشکوه به صورت جدی تقویت شد.

 وی با بیان اینکه قیام ۱۷شهریور به عمر رژیم پادشاهی پایان داد، تصریح کرد: رژیم ستمشاهی با کشتار مردم در این روز عملا نظام خود را ساقط کرد و با فاصله کمتر از ۵ماه از این واقعه، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس ادامه داد:در روز ۱۸ شهریور، مراجع عظام تقلید و همچنین امام خمینی(ره) در روز ۱۸ شهریور در واکنش به کشتار خونین میدان ژاله (شهدا) بیانیه‌هایی را منتشر کردند تا این عمل جنایت آمیز دولت پهلوی را محکوم کنند؛به دنبال آن، مردم و بازاریان در شهرهای مختلف اعتصاب کردند. 

بیشتر بخوانید:

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: از مهمترین پیامدهای ۱۷ شهریور توسعه اعتصابات فراگیر در سراسر کشور بود که ضربه ای مهلک بر پیکره اقتصادی و نیز حیات رژیم وارد آورد.اگر چه تا این زمان اعتصابات به شکلی جسته و گریخته در ایران ادامه داشت؛ اما مهمترین ویژگی دور تازه اعتصابات پس از کشتار ۱۷ شهریور ، ماهیت کاملاً سیاسی آن ها بود که با هدف از پا درآوردن رژیم صورت گرفت.

انقلاب اسلامی ایران  الگویی برای ملت های مستضعف

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به صدور انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام (ره) در جای جای دنیا و در قلب مردم آزادی خواه جهان ، مطرح کرد: انقلاب‌های منطقه برگرفته از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است و مقاومت مردم در صحنه انقلاب و تلاش آن ها در پیروزی و رسیدن به آرمان ها و اهداف آن با وجود همه ناملایمات و سختی ها به الگویی برای ملت های مستضعف دیگر تبدیل شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر این که قیام ۱۷ شهریور جدایی میان ملت و رژیم را بیش از پیش عمیق‌تر کرد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران سرچشمه بیداری اسلامی در منطقه است و از این‌رو مسلمانان باید در راستای حفظ نتایج آن تلاش کنند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.