لوکوموتیو اقتصاد با فعال‌سازی بخش ساختمان و مسکن راه می‌افتد/ دانش فنی جامعه مهندسی امکان ارزآوری برای کشور دارد

0 1

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسمی که عصر امروز (سه‌شنبه، ۵ اسفند ماه) برای بزرگداشت روز مهندس در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن تبریک روز مهندس و بزرگداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی گفت: مشکلات کشور در حوزه اقتصاد و معیشت است اما مهمتر از آن اجرای عدالت است چرا که مردم فقر را برمی‌تابند اما تبعیض را برنمی‌تابند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر جدیت مجلس در رفع مشکلات حوزه جامعه مهندسی عنوان کرد: جایگاه مهندسی کشور نسبت به پیش از انقلاب قابل قیاس نیست و اکنون توان ساخت قطعات پیچیده دفاعی و نظامی را داریم در حالی که پیش از انقلاب برای تهیه یا تعمیر یک قطعه وابسته به خارج بودیم.

وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون در حوزه مهندسی عمران هیچ کمبودی نداریم و تحول عظیمی در این حوزه پس از انقلاب شکل گرفته است، اظهار داشت: دانشگاه‌های فنی و مهندسان نقش بی‌بدیلی در شکل‌گیری انقلاب داشتند و بسیاری از فرماندهان جنگی، مهندس بودند.

نیکزاد در ادامه تأکید کرد: برخی تصور می‌کنند با ارائه تسهیلات به ساختمان، این صنعت ضرر می‌کند در حالی که این طور نیست و صنعت ساختمان در سپهر اقتصادی کشور، ارزبری ندارد و نیاز به واردات مواد اولیه ساختمانی نداریم تا جایی که حتی جامعه مهندسی با ارائه دانش فنی و مهندسی می‌تواند ارزآوری کند.

نایب رئیس مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به تأثیر مهندسی ساختمان در برقراری عدالت اجتماعی کشور گفت: ساخت مسکن و صاحبخانه کردن مردم باعث تحقق عدالت اجتماعی می‌شود و مهندسان جوان باید بدانند زمانی با ۳۰۰ هزار تومان می‌توانستیم یک مترمربع مسکن بسازیم، اما برخی به ما می‌خندیدند ولی با کار کارشناسی توانستیم این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: برای تحقق این امر لازم بود موانع پیشِ روی تولید مسکن برداشته شود از این رو توانستیم با جلب نظر دستگاه‌هایی که در حوزه تولید مسکن منافعی داشتند، هزینه تولید مسکن را با کاهش حق مهندسان، حق شهرداری‌ها، معافیت از مالیات و … پایین بیاوریم، در نهایت توانستیم ۳ میلیون مترمربع از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع مسکن قول داده شده را تحویل دهیم که دولت‌های بعدی روند آن را متوقف کردند.

نیکزاد در ادامه با اشاره به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ساختمان از محل شورای عالی پول و اعتبار در لایحه بودجه ۱۴۰۰، عنوان کرد: شرمگین هستم که در تهران آپارتمان با متری ۲۵۰ میلیون تومانی داریم به خصوص اینکه مهندسان صاحب پول حاصل از فروش آن نیستند بلکه کسانی صاحب آن می‌شوند که حقشان نیست. لذا دو مصوبه محکم در مجلس برای رونق تولید مسکن آوردیم زیرا با  تسهیلات مسکن که ۵ درصد آن به ساختمان تعلق دارد، نمی‌توانستیم انتظار ساخت مسکن برای جوانان داشته باشیم.

نایب رئیس قوه مقننه در ادامه پیشنهاد ساخت مسکن ۲۵ متری را شرم آور دانست و افزود: با وجود این همه ظرفیت در کشور و ۱۶۵ میلیون هکتار وسعت که تنها ۶ میلیون هکتار آن زیرِ ساخت رفته است، عیب است که بخواهیم پیشنهاد مسکن ۲۵ متری بدهیم لذا عدم ازدواج جوانان به خاطر ترک فعل برخی نهادهای کشور است.

وی در ادامه با تشکر از همراهی مهندسان و پیمانکاران که از حق مسلم خود در راستای تولید مسکن گذشته‌اند، تشکر کرد و گفت: در پروژه‌ای که سال‌ها قبل رقم خورد و قرار بود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع مسکن ساخته شود که ۳ میلیون آن تحویل داده شد، حرف و حدیث‌های زیادی آوردند؛ چنانچه در زلزله کرمانشاه تیر و  اسکلت ساختمان باقی ماند و تخریب دیوار بیرونی سبب خسارت آن شد. همچنین وقتی زلزله اخیر پردیس پیش آمد نگران برج‌های این منطقه بودیم که خوشبختانه به علت مهندسی ساز بودن مشکلی برای آنها پیش نیامد که یکی از مباحث دانش‌بنیان حوزه ساختمان بود که برای نخستین بار روش قالب تونلی در آن اجرا شد.

نیکزاد در ادامه فعال‌سازی مسکن و ساختمان را موجب راه‌اندازی لوکومتیو اقتصاد کشور دانست و افزود: برای دستیابی به این هدف باید زمین برای ساخت مسکن در اختیار قرار دهیم.

نایب رئیس مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه باید به کلمه مهندسی احترام گذاشت و شأن آن را حفظ کرد، یادآور شد: عده‌ای کثیر را نباید با چوب تخلف عده‌ای قلیل زد؛ جامعه مهندسی کشور با شرافت و با ایمان است.

وی در ادامه بر ضرورت فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی در دولت تأکید کرد و ادامه داد: جای مهندسان ایرانی در بازسازی‌های عراق، سوریه و قره‌باغ خالی است، همچنین پیشنهاد دعوت از بخش خصوصی جامعه مهندسان ضروری و شدنی است که با فعال سازی دیپلماسی سیاسی و اقتصادی امکان‌پذیر خواهد بود.

نیکزاد در ادامه با اشاره به تلاش مجلس برای فعال سازی حوزه مسکن با تصویب قانون جهش تولید مسکن عنوان کرد: قصد داریم تسهیلات بدون یارانه بخش مسکن را به ۲۰ تا ۲۵ درصد در لایحه بودجه افزایش دهیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: ساخت هر صد مترمربع ساختمان، ۲٫۵ شغل در کشور ایجاد می‌کند که باعث پیشرفت چرخه اقتصاد کشور می‌شود.

به گزارش خانه ملت، در پایان این مراسم نایب رئیس مجلس از کتاب حقوق مهندسی ساختمان رونمایی کرد و از مهندسان برتر در حوزه عمران تجلیل و قدردانی به عمل آمد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.