مجلس ایران برای نقش آفرینی در مسیر همگرایی اقتصادی اعضا آمادگی دارد

0 4

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ولی اسماعیلی در نشست نقش پارلمان ها در تقویت تجارت و همگرایی اجلاس پارلمان های عضو اکو  گفت : ظرفیت کشورهای عضو از لحاظ برخورداری از منابع انسانی توانمند، ذخایر معدنی، تمدن و میراث فرهنگی مشترک و از همه مهمتر، تمایل و رغبت به همکاری و همگرایی اقتصادی کشورهای عضو اکو رو به افزایش است. عهدنامه ازمیر، نتیجه خواست­‌ها و اهداف مشترک کشورهای عضو، برای دستیابی به عالی ترین سطح از پیشرفت و توسعه بود.

وی افزود:در حال حاضر، اکو متشکل از ده کشور عضو با سرزمین­‌های وسیع تر، حدود نیم میلیارد نفر جمعیت و نقطه اتصال جغرافیایی شرق به غرب، فرصت‌­های بیشتری برای همکاری پیش رو دارد.

طی دهه­ های گذشته و به منظور دستیابی به الگوی موفقیت آمیز همگرایی اقتصادی و در راستای تحقق بخشیدن به اهداف و مأموریت سازمان، تلاش­های بسیار مهمی در جهت ارتقای زیرساخت­های لازم برای افزایش همکاری و گسترش تجارت درون منطقه­ای انجام شده است.

وی ادامه داد :انعقاد موافقت نامه­ های اکو مانند توافق­نامه تجارت اکو (اکوتا)، موافقتنامه چارچوب حمل و نقل عبوری (ترانزیت)، توافق نامه ساده­‌سازی پروسه صدور ویزا برای بازرگانان کشورهای عضو اکو، توافق­نامه چارچوب همکاری تجاری اکو، چشم انداز اکو توسط جلسات وزیران و کارشناسان مربوطه از جمله این تلاش­‌ها به شمار می­روند که قابل تقدیر است.

اسماعیلی تصریح کرد:حجم تجارت درون منطقه­‌ای کشورهای عضو اکو با حجم تجارت سازمان­‌های مشابه درون منطقه­‌ای و به طور خاص حجم تجارت کشو­های عضو اکو با شرکای سوم قابل مقایسه نیست. با در نظر گرفتن ظرفیت‌­های تجاری فراوان موجود، تجارت درون منطقه­‌ای کشورهای عضو اکو هنوز زیر ۱۰ درصد می‌­باشد که لازم است آسیب شناسی و مورد توجه ویژه قرار گیرد.  

وی ابراز امیدواری کرد همکاری های کشورهای عضو اکو توسعه باید و گفت: اگرچه همکاری­‌های سرمایه­ گذاری، حمل و نقل و ترانزیت خارجی تا حدی توسعه یافته اما هنوز برای دستیابی به اهداف سازمان مسیر طولانی وجود دارد. این بدان معناست که توافقات و تعهدات قبلی ما باید فوراً شکل اجرائی­ تری به خود بگیرند. بنابراین توصیه می­‌شود کشورهای عضو از طریق دبیرخانه اکو موضوعات را به طور جد پیگیری کنند تا ساز و کارهای همکاری در حوزه‌­های مختلف مورد بررسی و در فاز عملیاتی قرار گیرند.

ادامه دارد…

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.