مخالفت کمیسیون آموزش با طرحی درباره نحوه طراحی سوالات کنکور سراسری

0 4

شیوا قاسمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست امروز (دوشنبه ۲۷ اردیبهشت) نشست امروز کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، عنوان کرد: دستور کار نخست نشست امروز، طرح الزام سازمان سنجش و آموزش کشور به طراحی سوالات کنکور سراسری صرفا از متن کتاب های رسمی آموزش و پرورش با حضور نماینده طراحان آقای شریعتی مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم مریوان  و سروآباد در  مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح به دنبال این است که سازمان سنجش دیگر صرفا مرجع مجری، ناظر و رسیدگی کننده به شکایات نباشد و مرکز پژوهش این کار را انجام دهد؛ همچنین سوالات کنکور از کتاب‌های رسمی آموزش و پرورش طراحی شود که در توضیح آقای خدایی رئیس سازمان سنجش بیان کرد که طی یک سال گذشته سازمان سنجش به صورت مشترک با سازمان پژوهش موضوع برگزاری کنکور را انجام می دهند. طراحان سوال هم ناشناس هستند و تمامی تلاش آن است که مشابه سوالات موسسات کنکور نباشد. 

قاسمی پور با بیان اینکه در نهایت اکثریت اعضای کمیسیون با این طرح مخالفت کردند، افزود: به این دلیل که توجیه تقنینی نداشت و اینکه اگر قرار باشد صرفا سوالات از کتب درسی تهیه شود دیگر بچه‌ها خلاق بار نمی آیند و تنها حفظیات آنها مد نظر قرار می گیرد. با توجه به اینکه حدنصاب رای گیری در نشست امروز وجود نداشت به صورت استمزاجی رای گیری صورت گرفت و اکثریت اعضا با این طرح مخالفت کردند.

وزارت علوم گزارشی از نحوه اجرای طرح  آمایش دانشگاه‌ها به کمیسیون ارائه خواهد کرد 

این عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات همچنین اظهار کرد: دستور دیگر کمیسیون بررسی تقاضای اعمال تبصره ۱ ماده ۴۵ آئین نامه درباره نحوه اجرای طرح آمایش دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم بود که طبق توضیحات ارائه شده از ابتدای سال ۹۹ این کار انجام شده اما نمایندگان انتقاداتی به آن داشتند. لذا مقرر شد وزارت علوم گزارشی از روند اجرای طرح آمایش در دانشگاه ها ارائه کند تا بعد تصمیم گیری صورت گیرد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.