مراسم قرعه‌کشی مناظره‌های انتخاباتی امشب برگزار می‌شود

0 2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیداحسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز(چهارشنبه، ۵ خردادماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به تغییر زمان قرعه‌کشی مناظره‌های انتخاباتی، اظهار داشت: این موضوع بسیار سوال برانگیز بوده است که بر اساس ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، وزارت کشور مکلف است بعد از ۴۸ از اعلام احراز صلاحیت‌ها اسامی کاندیداها را اعلام کند.

نماینده مردم فریمان، سرخس و بخش‌های احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورای نگهبان دو شب پیش این لیست را به وزارت کشور داده بود و ۴۸ ساعت فرصت بود؛ در نهایت وزارت کشور ساعت ۱۴ روز گذشته اسامی را اعلام کرد.

وی افزود: در کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بنا را بر این گذاشته شده بود اگر اسامی تا قبل از ظهر اعلام شود، مراسم قرعه کشی را برگزار کنیم و این آمادگی را داشتیم، اما اسامی بعدازظهر از سوی وزارت کشور اعلام شد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به گروه‌های نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سه گروه اعم از کمیسیون تبلیغات انتخابات، دادستان کل کشور، اعضای شورای نظارت بر صدو سیما و نماینده شورای نگهبان، وزیر کشور و معاون او و رئیس ستاد انتخابات کشور در یک ضلع قرار دارند؛ از طرفی رئیس صدا و سیما و معاونت های مرتبط آن حضور دارند، ضلع سوم مربوط به روسای ستاد و نامزدهای انتخاباتی است.

عضو شورای نظارت بر صدا و سیما از مجلس ادامه داد: نکته دیگر در مورد طولانی شدن زمان قرعه‌کشی این است که معرفی نماینده‌های تعدادی از نامزدها طولانی شد که البته در حال حاضر هر هفت نامزد اسامی نمایندگان خود را کتباً و رسماً اعلام کردند و در همین راستا امشب (چهارشنبه ۵ خرداد) از ساعت ۱۰ شب  مراسم قرعه‌کشی برگزار می‌شود.

وی درباره زمان مناظره زنده نامزدها خاطرنشان کرد: مناظره بین نامزدهای انتخاباتی هرکدام به مدت سه ساعت است و این مناظره از تلویزیون پخش زنده خواهد شد؛ علاوه بر این اگر نامزدی به نامزد دیگر تهمت، توهین و یا افترا بزند و زمان آن فرد برای پاسخ دادن به این تهمت‌ها به اتمام رسیده باشد، با نظر کمیسیون به او  برای دفاع از خود وقت داده می‌شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: بنابراین اگر در مناظره نامزدی فکر کند که وقت دارد و هیچ کس نمی‌تواند پاسخ دهد، صحیح نیست بلکه به نامزدی که به تهمت و افترا وارد شده زمان داده می‌شود، حتی چنانچه نسبت سویی بر افراد خارج از مناظره داده شود ۲ برابر وقت به آن فرد حقیقی یا حقوقی داده می‌شود که برنامه او به صورت ضبط شده پخش خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مناظره رادیویی میان نماینده نامزدهای انتخاباتی در رادیو اقتصاد برگزار می شود، عنوان کرد: در پیشنهادات بحث مستندات تولیدی و فیلم‌های تبلیغاتی نامزدها بود دو مستند ۳۰ دقیقه ای که براساس این پیشنهاد مستنداتی که توسط ستادهای تبلیغاتی خود نامزدها تولید می‌شود، پخش می‌شود.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به گفت‌وگوی کاندیداها با استان‌ها، اظهار داشت: به این ترتیب هر نامزد انتخاباتی با هر استانی گفت‌وگو با دوربین خواهد شد با توجه به کرونا و جلوگیری از تجمعات این تصمیم گرفته شده است. این کار جدید و به ازای آن دشوار است اما شورآفرینی جدیدی و جدی را به همراه خوهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در مورد زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه روز گذشته اسامی کاندیداها اعلام شد، لذا از دو روز دیگر برنامه‌ها شروع می‌شود البته در صداوسیما هم برنامه‌هایی در مورد معرفی کاندیداها وجود دارد.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در پایان با بیان اینکه مستندات تبلیغاتی نامزد انتخاباتی ابتدا به کمیسیون می‌آید، اظهار کرد: نامزدها علاوه بر مناظرات، گفت‌وگوی زنده خبری نیز خواهند داشت؛ همه هدف ما این است که انتخابات پر شور و نشاط، آزاد و آگاهانه صورت بگیرد و امیدوارم شرایط برای یک انتخابات خوب فراهم شود. علاوه بر صداوسیما تبلیغات فضای مجازی هم مورد بررسی کمیته تبلیغات انتخابات قرار می‌گیرد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.