مصباح الهدی میدان‌های حساس انقلاب

0 4

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روز گذشته (جمعه، ۱۲ دی ماه)، روح بلند و ملکوتی فقیه انقلابی فیلسوف مجاهد، عمار رهبر، حضرت آیت‌الله علامه محمدتقی مصباح یزدی بعد از تحمل دوره‌ای بیماری به ملکوت اعلی پیوست.

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی ۱۱ بهمن ۱۳۱۳ در شهر یزد متولد شد. در کنار دروس حوزوی، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و زبان فرانسه را نزد روحانی فرهیخته «محققی رشتی» آموخت. شاگرد علامه طباطبائی، آیت الله بهجت و امام خمینی(ره) بود و در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد رسید. بعد از تبعید امام(ره)، آیت الله مصباح یزدی به تحقیق در مباحث اجتماعی اسلام پرداخت. 

آیت الله مصباح یزدی‎

مقاله معروف او که در آن شاه را با موسی چومبه دیکتاتور کنگو مقایسه کرده بود، دستگاه رژیم پهلوی را دچار تزلزل کرد. در بحبوحه مبارزات، با هدف پرورش افراد متعهد و کارآمد برای کادر آینده حکومت اسلامی تدریس در مدرسه حقانی را آغاز کرد.

به پیشنهاد امام(ره)، بنیاد فرهنگی باقرالعلوم(ع) و بعدها به پیشنهاد حضرت آیت الله خامنه ای مؤسسه امام خمینی(ره) را بنیان نهاد که این مؤسسه با هدف گسترش آموزش و پژوهش علوم انسانی، امروز یکی از قطب های علمی و پژوهشی در علوم حوزه و دانشگاه است.

آیت الله مصباح در دهه ۶۰ علاوه بر حضور در بین رزمندگان، در دفاع از اسلام، مبانی اعتقادی با استدلال علمی و دینی، گروه های چپ گرا را به چالش کشید. ایشان پرچمدار مبارزه با اندیشه‌های التقاطی و انحرافی است و در دهه ۷۰ از مخالفان سرسخت جریانات روشنفکری و طرفداران مکاتب لیبرالیسم و پلورالیسم بود.

وی سابقه عضویت در مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) را در کارنامه خود دارد.

آیت الله مصباح یزدی‎

آیت الله مصباح معتقد بود اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت از ائمه معصومین(ع) واجب است. وی به دلیل موضع گیری های صریح و حمایت از چهره های انقلابی، مورد بغض معاندین قرار داشت. این گروه سخنان آیت الله مصباح را زهرآگین توصیف کرده و در سوابق مبارزاتی وی تشکیک کرده اند. آنها مدعی هستند آیت الله مصباح یزدی قبل از انقلاب در صدد نوشتن کتابی علیه حکومت اسلامی بوده است. این در حالی است که صادق خرازی از چهره های برجسته اصلاحات، ایشان را مبارزی واقعی می داند و اظهارات برخی اصلاح طلبان علیه آیت الله مصباح یزدی را قبول ندارد.

آیت الله مصباح به عنوان یک استاد برجسته حوزه علمیه قم، پدر معنوی جبهه پایداری شناخته می شد. ایشان معتقد بود فتنه ۸۸، ولایت فقیه را هدف قرار داده بود و در خصوص جریان انحرافی گفته بود از این جریان بوی بابی‌گری می آید. رهبر معظم انقلاب نیز درباره آیت الله مصباح فرموده بودند: «من به ایشان به عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام اعتقاد دارم.»

علامه مصباح یزدی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب خلاء شخصیت هایی مانند علامه طباطبائی و شهید مطهری زمان ما را پر کرده بود در سال ۹۸ در انتخابات میان دوره ای با رأی مردم استان خراسان رضوی به مجلس خبرگان راه یافت. رهبر انقلاب نیز حضور ایشان را باعث وزانت مجلس خبرگان و نبودشان را باعث خسارت دانستند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، هم علم هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه، هم صفا در وجود آیت الله مصباح یزدی جمع بود.

آیت الله مصباح یزدی‎

ایشان تألیفات بسیاری نیز در طول عمر پربرکت خود داشت که عمدتا در زمینه‌های تفسیر قرآن، فلسفه اسلامی، عقاید و کلام، اخلاق و اندیشه سیاسی اسلام نگاشته شده است.

رهبر معظم انقلاب در بخشی از پیام خود، رحلت این عالم وارسته را خسارتی برای حوزه‌ علمیه و حوزه‌ معارف اسلامی دانستند و افزودند: ایشان متفکری برجسته، مدیری شایسته، دارای زبان گویائی در اظهار حق و پای با استقامتی در صراط مستقیم بودند. خدمات ایشان در تولید اندیشه‌ دینی و نگارش کتب راه‌گشا، و در تربیت شاگردان ممتاز اثرگذار، و در حضور انقلابی در همه‌ی میدان‌هائی که احساس نیاز به حضور ایشان میشد، حقاً و انصافاً کم‌نظیر است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.