مواضع متناقض روحانی با دولت و مقامات دولتی درباره قانون اقدام راهبردی/ قانون مجلس چطور مواضع دولت بایدن را تغییر داد؟

0 0

گروه سیاسی، خبرگزاری خانه ملت؛ «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی مورد احترام بود و در اوایل آذر لطمه نمی خورد و اگر ۱۱ آذر را نداشتیم در اسفند ماه تحریم مردم برداشته شده بود و امروز مردم می دیدند چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین و اردیبهشت و خرداد و تیر دیگری را می دیدیم».

حسن روحانی امروز (چهارشنبه ۲۳ تیرماه) در نشست هیات دولت توپ عدم موفقیت در رفع تحریم ها را به زمین مجلس و قانون مصوب می اندازد، رئیسی جمهوری که تنها ۲۱ روز دیگر پاستورنشین است و به هر دری می زند تا شاید بی اثری برجام را از کارنامه ۸ ساله مدیریتش پاک کند.

اصلی که رئیس دولت دوازدهم به آن اشاره کرده است می گوید: «اعمال قوه مجریه جز در اموری که در این قانون مستقیماً بر عهده رهبری گذارده شده، از طریق رییس جمهور و وزراء است.» به عبارتی روحانی می گوید که با مصوبه آذرماه سال گذشته، اختیارات قوه مجریبه محترم شمرده نمی شود. قانونی که روحانی به آن اشاره می کند، مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه رفع تحریم ها است، که تاکید دارد در صورتی که طرف های برجام به تعهدات خود عمل نکنند ایران اقداماتی فراتر از گام های پنجگانه کاهش تعهدات اجرای برجام انجام می دهد و اگر طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند و تحریم ها به صورت واقعی رفع شود، ایران نیز به تعهدات خود باز می گردد. 

به طور مثال در ماده ۶ قانون مذکور تاکید شده است که “دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای ۱+۴ ( آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.”

یا در ماده ۷ عنوان شد “چنانچه کشورهای متعاهد۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی ارزیابی خود را، به استناد ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به مجلس ارائه می‌کنند.” (متن کامل این قانون را بخوانید).

این قانون همچنین مبتنی بر اصول خود برجام طراحی شده است به نحوی که هیچ بند آن ناقض برجام نیست. بنابراین ایران یک شبه و ناگهانی دست به اقداماتی نمی زند که طرف های غربی راهی برای برگشت نداشته باشند، حتی در مسیر اجرای قانون اقدام راهبردی، دو بار مهلت قانونی ۳ ماه و یک ماه تمدید می شود اما غربی ها گامی برای بازگشت به آنچه امضا کردند و به آن متعهد شدند، بر نمی دارند.

پس از تصویب این قانون، رئیس جمهور واکنش های متعددی داشت، در جایی بدون نام بردن از قانون می گوید مجلس برای حل مشکل هول شده است و ادامه می دهد: هیچ عجله نکنیم برای اینکه می‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم. هول نشویم اشکال ندارد اگر دولت موفقیت به دست آورد کاملاً این موفقیت را تقدیم شما می‌کند اصلاً غصه این را نخورید که این دولت مسائل را تمام و حل می‌کند، خیر، شما حل کنید. ما دست همه آن‌هایی را که به ملت و مردم عزیز کمک کنند می‌بوسیم. بگذارید با حوصله، با تأمل، با خردورزی و با دقت، آن‌هایی که تجربه ۲۰ و چند ساله در این امر دارند و می‌دانند باید چه کار کنند و در دیپلماسی موفق بودند و در دیپلماسی امریکا را بار‌ها و بار‌ها در این سه سال در سازمان ملل شکست دادند، با تأنی و با دقت کارمان را انجام دهیم.

این در حالی است که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بیانیه ای تاکید می‌کند: قانون فوق مسئله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی کند و برعکس، آنچه بر خلاف مصالح ملی بوده و مورد نگرانی می باشد همین جنجالها است که شان و جایگاه نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار داده و به وحدت و انسجام ملی خسارت وارد می کند. بدون شک اظهار نظرها و رفتارهایی که طی روزهای اخیر شاهد آن بودیم، مصالح و منافع ملی را قربانی اغراض و منافع گروهی وجناحی کرده و ضمن آن که هیچگونه نفعی برای کشور نداشته، پیام و آدرس غلط به دشمنان منتقل می کند.

فراموشکاری روحانی!

نامه

اظهارات امروز رئیس جمهور درباره قانون مجلس درحالی است که گویی او دچار فراموشکاری شده است. چه این که دولت متبوع وی در تاریخ ۵ اسفند ۹۹ طی بیانیه ای صراحتا از اجرای قانون اقدام راهبردی که طبق مصوبه جلسه ۷۵۹ شورای عالی امنیت ملی بوده استقبال کرده است. 

ظریف: مصوبه مجلس برای احیای حقوق ایران است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز آذر سال گذشته در نشست مجازی «مدیترانه رم» شرکت کرده بود، در اظهاراتی که یورونیوز آن را منتشر کرد، تاکید کرده بود که «…این قانون بازگشت ناپذیراست. عنوان این مصوبه احیای حقوق ایران و اطمینان حاصل کردن از لغو تحریم هاست.» او گفته بود که ««اگر آمریکا و اروپا به برجام پایبند باشند، مصوبه مجلس اجرا نمی‌شود.» این موضع صریح و اصولی درباره قانون نشان دهنده تکیه کردن دستگاه دیپلماسی به این قانون برای احقاق حقوق مردم ایران در مذاکرات پیش رو است و عجیب است که آقای روحانی چنین مواضع اصولی را یا نمی داند یا نمی خواند!

قانون مجلس چطور مواضع بایدن را تغییر داد؟

ایران یک شبه و ناگهانی دست به اقداماتی نمی زند که طرف های غربی راهی برای برگشت نداشته باشند، حتی در مسیر اجرای قانون اقدام راهبردی، دو بار مهلت قانونی ۳ ماه و یک ماه تمدید می شود اما غربی ها گامی برای بازگشت به آنچه امضا کردند و به آن متعهد شدند بر نمی دارند.

با روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا، بسیاری تصور می کردند که او با سرعت به برجام بر می گردد. این سودا اما خیلی زود جایش را به یک سراب داد و بایدن و مقامات ارشدش صراحتا تاکید می کردند که ابتدا ایران باید به برجام برگردد! به عنوان نمونه در بهمن سال گذشته و چند روز پس از شروع به کار دولت بایدن، روزنامه نیویورک تایمز بخشی از ایده «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره برجام و مذاکره با ایران را منتشر کرد و نوشت: «اگر ایران به «اجرای دقیق» توافق هسته ای بازگردد ، ایالات متحده مجدداً به توافق می پیوندد و این نقطه آغاز مذاکرات بعدی خواهد بود… تیم بایدن می خواهد مطمئن شود که مذاکرات بعدی نه تنها امضا کنندگان برجام شامل ایران ، ایالات متحده ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان و اتحادیه اروپا،  بلکه همسایگان عرب ایران را نیز شامل می شود؛ به خصوص عربستان سعودی و امارات متحده عربی.» این نوع موضع گیری را «بلینکن» وزیر خارجه آمریکا و برخی دیگر از تحلیل گران نزدیک به دولت بایدن نیز تکرار می کردند.

مواضعی که به صراحت نشان دهنده آن بود که آمریکا یا قصدی برای مذاکره برای احیای برجام ندارد یا اگر بنای این کار را دارد به دنبال گرفتن امتیازهای سنگین از ایران است. با این حال از زمانی که اجرای قانون مجلس آغاز شد، مواضع آنچنانی آمریکایی ها فروکش کرد و هرچند کماکان به دنبال تحمیل خواسته های خود بودند اما با کنار گذاشتن مواضع قبلی،  وادار شدند پای میز مذاکره بنشینند.طرف های غربی و ایران تا کنون ۶ نشست را برگزار کرده اند اما به نظر می رسد دولت می خواهد با فرسایشی کردن مذاکرات تدبیر داخلی را زیر سوال ببرد.

در این زمینه وحید جلال زاده  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید دارد که رئیس‌جمهور امروز پشت مذاکره‌کنندگان وین را خالی کرده است و «قانون اقدام راهبردی به جاده ظالمانه و یک طرفه برجام پایان داده است».

مالک شریعتی یکی از طراحان قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران به خانه ملت می گوید: آنچه نتیجه قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها بود، این شد که دیگر آمریکایی ها نتوانند با برنامه ریزی برای فریب وعده هایی بدهند، عملا امتیازاتی بگیرند و ما به ازاء آن کاری انجام ندهند، با این قانون مسیر یک طرفه امتیازگیری از ایران مسدود شد نه اینکه این قانون مانع لغو تحریم ها شود.

از سوی دیگر سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در واکنش ادعای رئیس جمهور بیان می کند: آقای روحانی به دنبال توافق کاغذی بی اثر و نمایشی است درحالی که مجلس در قانون خود تصریح کرده رفع تحریم ها باید واقعی، قابل راستی آزمایی و به نحوی باشد که گره از مشکلات مردم باز کند.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو دیگر هیات رئیسه مجلس بر این باور است که رئیس جمهور می خواهد عملکرد نامناسب خود را پای دیگران بنویسد؛ البته ناتوانی دولت بر همگان مبرهن شده است و چنین اظهاراتی هم راه به جایی نمی‌برد.

علیرضا سلیمی نیز با بیان اینکه رییس جمهور همواره با مردم شوخی می کند مانند شوخی “صبح روز شنبه”، ادامه می دهد: از طرح چنین صحبت هایی (قانون مجلس مانع رفع تحریم ها شده است) تعجب می کنم، به نظر می رسد معلومات رئیس جمهور بر اثر فشار بیکاری در حال محو شدن است.

محمدحسن آصفری با تاکید براینکه اگر قانون اقدام راهبردی زودتر تصویب می شد، تا کنون تحریم ها برداشته می شد، عنوان می کند: قانون مجلس اجازه شکل گیری مذاکرات را داد و به نوعی تنفس مصنوعی به برجام داده شد.

اردشیر مطهری نماینده دیگر مجلس می گوید: رئیس جمهور استاد سخنان خلاف واقع و عملیات روانی هستند؛ البته مطرح کردن چنین مباحثی برای شانه خالی کردن از مسئولیت است؛ بالاخره ۸ سال نتوانست هیچ کاری برای کشور و ملت انجام دهد و به روابط بین المللی ما آسیب وارد کرده ، پس باید هم این اظهارت شاذ را به کار ببرد.

به نظر می رسد در کمتر از یک ماه به پایان عمر دولت، رئیس جمهور در عملیات روانی جدید می خواهد جایگاه مجلس را برای ملت کاهش دهد تا شاید خطی از اشتباهات او در سالهای مدیریتش بر کشور پاک و فراموش شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.