کاهش درگیری شرکت‌های دانش بنیان با بوروکراسی اداری/افزایش اعتبار صندوق نوآوری و شکوفایی به ۳ هزار میلیارد تومان

0 0

اسفندیار اختیاری در گفت‌و‌گو خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید دانش بنیان، توضیح داد: کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان، در شور اول به تصویب صحن علنی مجلس و در شور دوم، جزئیات آن در ۲۰ ماده به تصویب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناری رسید و در حال ویرایش نهایی برای قرار گرفتن در دستور کار صحن علنی است.

نماینده مردم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت تدوین این طرح، گفت: با توجه به گسترش شرکت‌های دانش بنیان و نیازهای به وجود آمده برای این ستون اقتصادی کشور، جهت رفع مشکلات در این موضوع و به خصوص به روز کردن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، این طرح تدوین و ارائه شده است.

کاهش درگیری شرکت‌های دانش بنیان با بوروکراسی اداری    

وی در پاسخ به این سئوال که این طرح چه تغییرات مهمی به نسبت قانون سال ۱۳۸۹ ایجاد خواهد کرد، پاسخ داد: در این طرح، حمایت‌های قانونی و مورد نیازی که در آن قانون نیامده است یا در آن قانون، مشکل تفسیر داشت، بطور شفاف آورده شده است. در ضمن به گونه‌‌ای ساختارها تغییر کرده که شرکت‌های دانش بنیان، درگیری کمتری با بوروکراسی اداری داشته باشند و حمایت از اقتصاد دانش بنیان جزو وظایف کابینه دولت نیز باشد.

بدنه دولت موظف به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان می‌شوند 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سئوال که آیا با تصویب این طرح در ساختار دولت نیز تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر، گفت: ساختار دولت تغییر نمی‌کند ولی وظایف برخی از اعضای کابینه تغییر کرده و همراهی با مباحث اقتصادی دانش بنیان در این وظایف پررنگ تر دیده شده است. این نیاز مهم کشور بوده که باید بدنه اجرایی کشور نیز با نگاه ویژه با این ستون اقتصادی همکاری کنند.

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور ایجاد خواهد شد

اختیاری درباره اینکه گفته شده با تصویب این طرح، شورای جدیدی تحت عنوان شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور، دبیری و نایب رئیسی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تشکیل می‌‎شود، گفت: در این شورا که علاوه بر ریاست جمهور و معاون علمی و فناوری، چند وزیر نیز حضور دارند، وظایف متعددی تعریف شده که مهمترین آن، تدوین برنامه‌های اجرایی که شرکت های دانش بنیان به آن نیاز دارند. به عبارت بهتر، غیر از سیاستگذاری برای این شرکت‌ها که در اختیار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری است، کلیه امور و هماهنگی‌های دیگر مربوط به اقتصاد دانش بنیان در چارچوب قانون، جزو وظایف این شورا است.

افزایش اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق  نوآوری‌ و شکوفایی

رییس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا برای صندوق نوآوری‌ و شکوفایی تکلیف و وظیفه جدیدی تعیین شده است، گفت: در این قانون به سرمایه صندوق، ۳۰ هزار میلیارد ریال اضافه شده است و جهت همکاری بخش‌های مختلف بازار سرمایه کشور با این صندوق، مواد قانونی آورده شده است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.