کنترل مبادی ورودی مرزها، مهمترین راهکار جلوگیری از سویه جدید به کشور/ ضرورت الزامی شدن ارائه کارت واکسیناسیون توسط مسافران

0 0

حسینعلی شهریاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد ویروس جدید لامبدا، گفت: بر اساس پیگیری های صورت گرفته از مسئولان وزارت بهداشت و متخصصان حوزه سلامت خطر سویه و گونه جدید لامبدا کرونا کمتر از دلتا است و خیلی خطرناک نیست البته در کشور ترکیه مشاهده شده و هنوز وارد کشورمان نشده است. 

وی با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن واکسیناسیون عمومی، افزود: رئیس‌جمهور بارها موضوع جدی گرفتن واکسیناسیون را مطرح کردند و همچنین خواسته و مطالبه نخست کمیسیون بهداشت مجلس از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین واکسن و واکسیناسیون عمومی بوده و حداقل هفتاد درصد جمعیت کشور باید واکسن بزنند تا زنجیره انتقال بیماری قطع شود. 

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم، ادامه داد: اینکه چگونه قرنطینه انجام شود و بتوان آن را هوشمندانه مورد توجه قرارداد مسئله‌ای است که باید به آن توجه کرد زیرا در گذشته اعمال محدودیت‌ها صوری بود و در عمل اتفاقی نیفتاد. 

شهریاری یادآور شد: در نامه‌ای به رئیس‌جمهور سابق خواستار کنترل جدی مرزها و ممنوعیت پروازها شدیم اما متأسفانه توجهی نشد و سویه دلتا وارد کشور شد بنابراین در حال حاضر نیاز است برای پروازها و سفرهای داخلی تنها به افرادی اجازه تردد داد که کارت واکسیناسیون داشته باشند تا باعث انتقال بیماری نشوند البته این کار قرار است توسط دولت شروع و باید به‌ صورت جدی پیگیری شود. 

این نماینده مردم در مجلس افزود: در مورد سفرهای خارجی هم باید مراقبت جدی شود تا افرادی که از طریق هوایی، زمینی و دریایی وارد کشور می‌شوند کارت واکسیناسیون یا تست کرونا منفی خود طی ۷۲ ساعت را همراه داشته باشند و ارائه دهند. 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر می خواهیم سویه جدید مانند دلتا وارد کشور نشود تنها راهکار کنترل مرزها و سفرهای خارجی است و چنانچه بخواهیم بی توجه باشیم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد که در گذشته بودیم. 

شهریاری افزایش پایگاه‌های واکسیناسیون را بستگی به میزان واکسن موجود در کشور دانست و گفت: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت میزان واکسن حدود ۷۰۰ هزار دوز است و چنانچه واکسن به‌ اندازه کافی داشته‌ باشیم که بتوان ۷۰ درصد جمعیت کشور را واکسینه کرد می توان نسبت به افزایش پایگاه‌ها اقدام کرد البته برای این کار باید از ظرفیت و توان تمامی دستگاه‌ها ازجمله هلال‌احمر، بسیج، سپاه، ارتش و ناجا همانطور که در درمان استفاده کرده‌ایم استفاده کنیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.