گام دوم مجلس یازدهم با ابقاء ریاست «محمدباقر قالیباف» برداشته شد

0 0

خبرگزاری خانه ملت گروه صحن:  آخرین نشست علنی نخستین اجلاسیه دور یازدهم مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه ۵ خرداد) به ریاست دکترمحمدباقر قالیباف ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه با حضور ۲۴۲ نفر از نمایندگان آغاز شد.

دستور رسیدگی جلسه ۵ خرداد ماه

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد.

دستور کار امروز را اینجا بخوانید.

آغاز انتخابات هیات رئیسه مجلس

برگزاری انتخابات اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی برای اجلاسیه دوم از مهمترین دستورکارهای قرائت شده امروز بود لذا به عنوان نخستین دستور کار اسامی کاندیداهای ریاست، نواب رئیس، دبیران و ناظران هیات رئیسه مجلس برای اجلاسیه دوم دور یازدهم معرفی شدند.

گفتنی است؛ انتخابات هیات رئیسه مجلس در این دور برای نخستین بار به صورت الکترونیکی انجام شد.

بر اساس آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی محمدباقر قالیباف به عنوان رئیس مجلس با ۲۳۰ رأی برای دومین سال متمادی به عنوان رئیس مجلس انتخاب و فریدون عباسی دوانی از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس نیز موفق به اخذ ۱۸  رای شد. (اینجا)

در ادامه علی نیکزاد ثمرین و عبدالرضا مصری با ۲۰۶ و ۲۰۵ رأی برای دومین اجلاسیه مجلس یازدهم به عنوان نواب اول و دوم از سوی نمایندگان انتخاب شدند. (اینجا)

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز روح الله متفکر آزاد را با ۲۰۶ رای، محسن دهنوی را با ۱۸۴ رای، علی کریمی فیروزجایی را با ۱۸۲ رای، محمد رشیدی را با ۱۸۱ رای، مجتبی یوسفی را با ۱۶۸ رای و حسینعلی حاجی دلیگانی را با ۱۶۸ رای به عنوان دبیران هیأت رئیسه مجلس انتخاب کردند. (اینجا) همچنین محسن پیرهادی را با ۱۸۹ رای، سید نظام الدین موسوی را با ۱۵۷ رای و  علیرضا سلیمی را با ۱۴۱ رای را به عنوان ناظران هیات رئیسه مجلس برای اجلاسیه دوم مجلس یازدهم برگزیده شدند. (اینجا)

نشست علنی 5 خردادماه مجلس شورای اسلامی

قرائت سوگند

در ادامه و پس از اعلام نتایج، اعضای هیات رئیسه دومین سال مجلس یازدهم با حضور در جایگاه هیات رئیسه، مراسم تحلیف را به جا آورده و متن سوگند نامه را قرائت کردند. (اینجا)

* احمد امیرآبادی فراهانی پس از قرائت سوگند، گفت که «براساس ماده ۱۲ آئین نامه داخلی اعضای هیات رئیسه اجلاسیه اول تا روز یکشنبه ۹ خردادماه به کار خود ادامه خواهد داد و هیات رئیسه جدید روز یکشنبه در جایگاه هیات رئیسه مستقر خواهد شد.»

* پس از اعلام نتایج انتخابات هیات رئیسه، نمایندگان مختلفی در کنار اعضای جدید هیات رئیسه قرار گرفته و با آنها  عکس یادگاری گرفتند.

 

قالیباف: وظیفه اصلی مجلس رفع نیازهای متراکم باقی مانده از سال ها عقب‌ماندگی است

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از انتخابات اعضای هیأت رئیسه اجلاسیه دوم یازدهمین دوره، گفت که «با مراسم تحلیفی که صورت گرفت، مجلسِ یازدهم  وارد سالِ دوم فعالیت کاری خود شد. لذا گزارشِ فعالیت مجلسِ یازدهم را بزودی  برایِ استحضارِ موکلینِ خود  ارائه خواهم کرد.»

قالیباف همچنین افزود که «سرمایه ما  تجربه ِتلاش‌هایِ سال گذشته‌مان است و وظیفه پیش روی ما  برطرف کردنِ نیازهایِ متراکم باقی مانده از سال‌ها عقب ماندگیست و علیرغم موانع و محدودیت‌هایِ موجود مخصوصاً وجود ساختارها و رویه‌هایِ ناصوابی که طیِ سال‌هایِ متمادی در تار و پود قوه مقننه شکل گرفته است، مجلسِ یازدهم در سالِ اولِ فعالیتِ خود توانسته است در مسائلِ اساسیِ کشور وظایفِ اصلیِ خود را بدرستی ایفا کند که  خروجیِ آن‌ها یا به عنوان قانون نهایی شده یا با جدیّت و پیگیری در حالِ انجامِ کارِ کارشناسی و نهایی شدن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.»

 

گام موثر مجلس برای مقابله با تحریم‌های نفتی

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز مجلس وارد دستور کارهای بعدی شدند و با کلیات و جزئیات طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی موافقت کردند. مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی در توضیح این طرح گفت که «تنفس خوراک بسیار اهمیت دارد و از آنجایی که پالایشگاه‌ها خوراک دریافت کرده اما به دلیل تحریم نمی‌توانند کامل آن را صادر کنند، به مشکل برخورد می‌کنند که لازم است مشابه وضعیت صادرات با آنها رفتار شود. بر همین اساس قصد داریم از محل سهم صندوق توسعه ملی به این موضوع تسهیلات داده شده و برای بازپرداخت آن مهلت داده شود که همین موضوع باعث افزایش میزان بازگشت سرمایه می‌شود.»

          – کلیات طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام تصویب شد

          – طرح موادی از قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی اصلاح شد

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه اصلاح قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی را گام موثر مجلس برای خنثی سازی تحریم و کم اثر کردن آن و البته عمق بخشی به بورس دانست. (اینجا)

 

علی نیکزاد صحن

اعلام تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل های بهداشتی

پس از گذشت حدود دو ساعت از جلسه علنی امروز مجلس، محمدباقر قالیباف جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد و پس از نیم ساعت، نشست علنی مجلس رأس ساعت ۱۰ و ۳۸ دقیقه به ریاست علی نیکزاد ثمرین آغاز شد.نیکزاد که اداره ادامه جلسه را به عهده داشت با اشاره به انتخاب خود به عنوان نایب رئیس مجلس برای دومین سال گفت که «از لطف و بزرگواری همکاران نسبت به حقیر نهایت امتنان، سپاس و تشکر را دارم و امیدوارم خدا توفیق دهد که هیات رئیسه جدید ادامه دهنده گفتمان امامین انقلاب باشد و راه عزت و اقتدار و سربلندی را برای ملت ایران رقم بزند.»

 

تذکرات شفاهی 5 خرداد

ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان

نمایندگان مردم پس از آغاز مجدد نشست علنی امروز نسبت به طرح تذکرات شفاهی خود پرداختند.

مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس‌جمهور و مسئولان اجرایی با اشاره به وقوع حادثه رانش کوه در روستای خرشک شهرستان رودبار گفت: استدعا دارم وزیر کشور و رئیس جمهور و همچنین سازمان هلال احمر برای رسیدگی به حادثه‌دیدگان دستور ویژه صادر کند زیرا در این حادثه ۲۶ خانوار بی خانمان شده و در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارند.

     – ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون عمران برای پیگیری وضعیت رانش زمین در رودبار

سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود ضمن انتقاد از رفتار نامناسب برخی مسئولان، گفت: مشکلات رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی ارومیه هر چه سریعتر برطرف شود. ما باید قدر جایگاه رانندگان حمل و نقل عمومی را بدانیم، این افراد نقش بسیار زیادی در فرهنگ، جذب توریست و خانواده خود دارند. برخورد برخی مسئولان باعث خجالت می شود. هر چه زودتر مشکلات رانندگان برطرف شود تا تجمعی نداشته باشیم.

     – مشکلات رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی ارومیه هر چه سریعتر برطرف شود

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، خواستار رفع مشکل آنتن دهی مناطق روستایی و اجرای طرح های آبخیزداری در حوزه انتخابیه متبوعش شد. همچنین از از وزیر ارتباطات درخواست کرد که مشکلات آنتن دهی و اینترنت مناطق روستایی و صعب العبور را هرچه سریع تر پیگیری کند زیرا این مهم در گذشته نیز مورد تاکید بوده است.

     – ضرورت رفع مشکل آنتن دهی مناطق روستایی و اجرای طرح های آبخیزداری در منطقه الیگودرز

مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، در مجلس از کسانی که از آزادی مصرح در قانون اساسی جهت تضعیف نهادهای قانونی کشور استفاده کرده و همچنین آنهایی که از تریبون مجلس برای دفاع از این هنجارشکنی بهره می‌برند، انتقاد کرد.

رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، درخصوص پرداخت هزینه کلزای کشاورزان استان گلستان گفت: کشاورزان چشم انتظار این موضوع هستند، دستور دهید سریعتر انجام شود و در این رابطه به وزرای صمت و جهاد کشاورزی تذکر جدی دارم. وی همچنین با انتقاد از اینکه خاموشی های اخیر مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است، خطاب به وزیر نیرو گفت: علت قطعی های مکرر برق سوءمدیریت یا عدم نظارت است؟

     – علت قطعی های مکرر برق سوءمدیریت یا عدم نظارت است؟

سیدجلیل میرمحمدی میبدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، عنوان کرد: با وجود نعمت‌های خدادادی فراوان کشور اما شاهد خاموشی‌های زودتر از موعد نسبت به سال‌های گذشته هستیم که این مسئله بیانگر ضعف و سستی مدیریت دولت در تأمین انرژی است. همچنین با انتقاد از بی‌توجهی دولت به مسئله تأمین انرژی افزود: امیدواریم دولت بعدی از تجربیات ناخوشایند دولت فعلی درس بگیرد.

     – انتقاد از بی‌توجهی دولت به تولید انرژی خورشیدی و بادی

علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود درخصوص قطعی برق در کشور گفت: وزیر نیرو به جای افتتاح هفتگی پروژه به فکر رفع مشکل قطعی برق باشد.  

     – قطعی برق آسایش مردم را سلب کرده است

رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر نیرو، گفت: هنوز به فصل پیک گرما نرسیدیم اما متاسفانه این روزها شاهد قطعی آب و برق در شهرستان آمل هستیم و مردم با مشکلاتی مواجه شدند. وی همچنین خواستار بازگشایی جاده بالادست سد هراز برای کاهش ترافیک شد.

     – ضرورت بازگشایی جاده بالادست سد هراز

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، گفت: تنها راه برون‌رفت از وضعیت فعلی اقتصاد کشور هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد است و امیدوارم این طرح زیرساخت حل مشکلات فعلی کشور را فراهم کند. نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده بروجرد تصریح کرد: هفته آینده وزیر نیرو باید در صحن مجلس پاسخگوی قطعی مکرر برق در سراسر کشور باشد.

     – وزیر نیرو باید در صحن مجلس پاسخگوی وضعیت قطعی مکرر برق باشد

نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود از آمارسازی دروغین دولت‌ها در پایان دوره خود انتقاد کرد که نایب رئیس مجلس در پاسخ به آن خبر از تدوین طرحی برای الزام دولت‌ها به ارائه صورت وضعیت در پایان کار خود داد.

     – دولت‌ها با آمارسازی دروغین، دولت خود را واگذار می‌کنند

 

مالیات بر عایدی سرمایه

موافقت مجلس با کوتاه کردن دست سوداگران از بازار

بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه از دیگر دستور کارهای امروز مجلس بود که در ادامه نشست علنی مورد رسیدگی قرار گرفت و نمایندگان با کلیات آن موافقت کردند. موافقان این طرح با انتقاد از افزایش فاصله طبقاتی ناشی از دلالی، سوداگری و رانت‌خواری مطرح کردند که تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه ایران را که در حال حاضر تبدیل به بهشت سوداگران شده است، به سمت افزایش تولید سوق می‌دهد و نمایندگان مخالف گزارش طرح مالیات بر عایدی سرمایه ضمن انتقاد از تمرکز فشارها بر اخذ مالیات، اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه را عاملی برای افزایش تورم مطرح کردند.

    – کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

    – مهار نوسانات قیمت مسکن، خودرو، ارز و طلا با تصویب طرح مالیات برعایدی سرمایه

    – اجرای مالیات بر عایدی سرمایه تورم را افزایش می دهد

* علی نیکزاد ثمرین در جریان بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: اقتصاد دلالی آسیب زاست، لذا اقتصاد باید به سمت تولیدمحور بودن حرکت کند،  اقتصاد مقاومتی راه چاره و نجات اقتصاد ایران است و این مهم با رفع بوروکراسی و فساد محقق خواهد شد.موضوع مطرح شده از سوی کمیسیون اقتصادی در راستای ایجاد شفایت اطلاعات اقتصادی، جلوگیری از فعالیت های بازارهای دلالی و سفته بازی و ایجاد یک پایه مالیاتی جدید است و در واقع پایه مالیاتی جدید می تواند درآمد نفتی را از بودجه جدا کند.

ناطقان میان دستور جلسه ۳۰ دی ماه مجلس شورای اسلامی

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز ۵ نفر از نمایندگان به ایراد نطق ۷ و ۵ دقیقه‌ای پرداختند. بر این اساس مهدی شریفیان نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، حسین رجایی نماینده لنجان، جعفر قادری نماینده شیراز و زرقان، مصطفی طاهری نماینده زنجان و طارم و سیدمحمد پاک مهر نماینده بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان  ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

ناطقان میان دستور 5 خرداد

متن کامل نطق میان دستور مهدی شریفیان را اینجا بخوانید.

متن کامل نطق میان دستور حسین رجایی را اینجا بخوانید.

متن کامل نطق میان دستور جعفر قادری را اینجا بخوانید.

متن کامل نطق میان دستور مصطفی طاهری را اینجا بخوانید.

متن کامل نطق میان دستور سیدمحمد پاک مهر را اینجا بخوانید.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

در ادامه جلسه امروز، علی کریمی فیروزجائی تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

متن کامل تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

 

پایان نشست علنی ۵ خردادماه مجلس شورای اسلامی

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه،۵ خرداد ‌ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت ۱۲ و ۵۱ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی پنجشنبه (۶ خردادماه) ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.