گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی فرهنگ/ کمیسیون فرهنگی صلاحیت اسماعیلی را تایید کرد

0 4

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مهدی نصیرایی در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه ۲ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.

متن گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس بدین شرح است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احترام؛

مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای محمد مهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود. مرتضی آقاطهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی

گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

مهمترین موضوعات و محورهای مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.

۱- ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصص تجربی و میدانی وزرای پیشنهادی

۲- تخصص میدانی در حوزه پیشنهادی

٣- نگاه تحول خواه و انقلابی در حوزه وزارتی

۴- میزان اطلاع وزیر پیشنهادی از اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب

۵- شناخت کافی از آسیب های موجود و ارائه راهکارهای لازم در حوزه وزارتی

۶- داشتن مدیریت و شجاعت لازم و انتصاب مدیران میانی و فعالیت در حوزه های مربوطه

در راستای بررسی صحت مدرک تحصیلی آقای محمد مهدی اسماعیلی وزیر محترم پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به استناد نامه ۶۳۳۶۱ مورخ ۱۴۰۰/۵/۲۳ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید در پاسخ به نامه فوق الذکر وزارت متبوع طی نامه شماره ۶/۶۲۲۹۷ مورخ ۱۴۰۰/۵/۲۰ مراتب فارغ التحصیلی ایشان در مقطع دکتری رشته علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مورد تأیید می باشد.

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون

۱- تاکید بر توسعه دیپلماسی فرهنگی با توجه به مشکلات موجود در سازمان فرهنگ و ارتباطات و تغییرات ساختاری در این سازمان

۲- رشد روز افزون نیاز کشور به فیلم و سریالهای خانواده محور، برنامه های توسعه ای و پایدار با توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی

٣- تقویت و توسعه هنر در زمینه های فیلم، تئاتر، موسیقی و برگزاری جشنواره های ملی و منطقه ای

 

               

4- بررسی شرایط و تأمین نیازهای اقتصادی و اقتضائات هنری جامعه هنری کشور در رشته های مختلف برای اقدامات فوری و ضروری

۵- اقدام در جهت تقویت و پویایی شورای فرهنگ عمومی به منظور هویت بخشی به سبک زندگی اسلامی – ایرانی

۶- ایجاد تمهیدات لازم و ضروری برای تامین نیاز واقعی نیروی انسانی کارآمد در حوزه های فرهنگی

۷- اقدامات جدی برای حل مشکلات عدیده چاپ و نشر کتاب و نیازهای گوناگون در این بخش بخصوص تامین برخی نیازها از جمله کاغذ

۸- توجه به پیوست فرهنگی در همه طرح ها و برنامه ها بررسی

در برنامه های ارائه شده به نظارت صریح و عالمانه قانونی بدون تلاش در دخالت بی مورد و تصدی گری دولت در موارد گوناگون تاکید شد. آسیب شناسی دقیق و تعیین اولویت های فرهنگی در حوزه های هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر و تلاش برای حل مشکلات آنها از ویژگی برنامه های ارائه شده وزیر پیشنهادی بود.

معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی

۱- رعایت ادبیات برنامه نویسی از نقاط قوت برنامه پیشنهادی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان به دقیق بودن، احصاء خرده مسائل و چالش های حوزه فرهنگ و به طور کلی تلاش در جهت روشن نمودن وضعیت فرهنگ در متن برنامه اشاره داشت. منتهی برنامه های ایشان محتوا محور نیست یعنی بیشتر به صورت صوری و شکلی تدوین شده و در آنها اشاره ای به شیوه ی تولید محتوای برنامه های ارائه شده، نشده است. در این برنامه خطوط فرهنگی نظام در معنایی واکنشی، محافظه کارانه و با هدف حفظ وضعیت موجود بیان شده است. همچنین آنچنان که از برنامه ایشان مشخص است تسلطی به برنامه های این وزارتخانه در ادوار قبلی ندارند. ارائه برنامه ایشان بیشتر جزیره ای است تا به هم وابسته و منظومه ای.

۲- سنجش پذیر بودن برنامه مبتنی بر شاخص های کمی و کیفی این برنامه فاقد رویکرد نظری بومی و دینی ناظر به حوزه فرهنگ است و از نظریه های غربی برای تدوین برنامه استفاده شده است. به عنوان نمونه ایشان در بخشی از برنامه اشاره می کنند که نباید بر شاخص های توسعه تمرکز داشت.

۳- شفاف و فاقد ابهام بودن برنامه در برنامه های ایشان هیچ اشاره ای به شیوه ی تعامل با سایر وزارت خانه ها و الزام آنها به پذیرش این رویکرد در برنامه نویسی ها در اولویت قرار نگرفته و برنامه ی مشخصی برای تعامل با نهادهای فرهنگی و تعامل با آنها و تمرکز گرایی امر فرهنگ ارائه نشده است.

۴- واقع بینانه، آینده نگر و انعطاف پذیر بودن برنامه در این برنامه در تبیین رویکرد راهبردی دولت سیزدهم، پرهیز از دخالت و تصدی گری دولت و احیا و تقویت نقش نظارتی، حمایتی و هدایتی این وزارتخانه عنوان شده است.

۵مسئله محور بودن برنامه از آنجا که تعیین اولویت فرهنگی ناظر به مسائل فرهنگی موجود کشور است. برنامه ی ارائه شده برای بخش هنرهای تجسمی و سینما و غیره متناسب با وضعیت سنجی و آسیب شناسی است.

۶- رعایت اولویت بندی ها در ارائه برنامه: برنامه وزیر پیشنهادی محترم باید حاوی راهبرد جدی در حوزه پیوست نگاری فرهنگی باشد که در برنامه ارائه شده به صورت اجمالی بدان پرداخته شده ولی برنامه ارائه شده ناظر به اولویت های فرهنگی تنظیم نشده است.

انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی

تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۵۶ درصد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر «منطبق» و ۳۳ درصد موارد نیز «همسو» است. همچنین موردی مبنی بر مغایرت برنامه ها با اسناد بالادستی یافت نشد.

نتیجه گیری نهایی:

با توجه به تطبیق بیش از ۹۰ درصد برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی و حضور و سابقه مستمر آقای دکتر اسماعیلی در عرصه های فرهنگی و هنری، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا صلاحیت ایشان را برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کردند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.