یکصد و چهل و دومین نشست مجمع اتحادیه بین المجالس جهانی با محوریت مقابله با بیماری کرونا

0 1

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، یکصد و چهل و دومین مجمع اتحادیه بین المجالس جهانی عصر امروز (چهارشنبه ۵ خرداد) به صورت وبینار برگزار شد.

ضمنا در این نشست احمد نادری، رئیس اتحادیه بین المجالس مجلس شورای اسلامی، مرتضی محمودوند نماینده لرستان حضور داشتند.

در این نشست نمایندگان کشورهایی نظیر  ترکیه، یمن، عراق، آرژانتین و … سخنان خود را مطرح کردند که بیشتر اظهارتشان مربوط به همه گیری کرونا و ارائه راهکار برای واکسیناسیون، توسعه پایدار، اشتغال زنان سرپرست خانوار بود.

 در این جلسه بحث عمومی با موضوع غلبه بر همه گیری کرونا و ساختن فردایی بهتر و نقش پارلمان ها برای حل مسئله کرونا مطرح شد.

نمایندگان پارلمان ها به  استراتژی های مجلسی برای تقویت صلح و امنیت در برابر تهدیدها و درگیری های ناشی از بلاهای مربوط به آب و هوا و پیامدهای آن (کمیته دائمی ملح و امنیت بین المللی) نیز اشاره کردند.

 البته ناگفته نماند که در این جلسه وبیناری در خصوص جریان اصلی دیجیتال سازی و اقتصاد دورانی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و به ویژه مصرف و تولید مسئولانه (کمیته دائمی توسعه پایدار) هم صحبتهاهایی  رد و بدل شد.

در این نشست به حملات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی به غره و بحران یمن اشاره شد و همچنین از سکوت نهادهای بین المللی در این رابطه هم سخن به میان آورده شد.

البته به این موضوع که در سال های اخیر در چارچوب روند جهانی شدن و نیز بروز مسایل و مشکلاتی در مقیاس جهانی مانند همین موضوع شیوع ویروس کووید -۱۹ . ما شاهد تحولات قابل ملاحظه در عرصه تعاملات پارلمانی هستیم. به دلیل همین تحول مهم است که به نظر می رسد در شرایط حساس کنونی ضرورت دارد تا مجالس کشورهای جهان با حضوری قوی در اجلاس های منطقه ای و جهانی نقش آفرینی مجالس قانونگذاری در روند تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مرتبط با تحولات جهانی به ویژه معضل اصلی کنونی یعنی بیماری همه گیر کووید -۱۹ را با بهره گیری از امکانات فضای مجازی و برگزاری نشست های دو و چندجانبه ویدئوکنفرانسی افزایش یاید./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.