۴۶روستا در شمال اراک با بحران جدی آب روبه‌رو هستند

0 0

به‌گزارش  خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن آصفری در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی با اشاره به وضعیت مدیریت بحران در استان اظهار داشت: استان مرکزی برروی گسل تقریبا نیمه فعال است که از سمت خمین آغاز و به سمت امان‌آباد می‌رسد؛ اگر گسل فعال شود با توجه به روستاهای در مسیر می‌تواند برای شهرستان‌های اراک، خمین و فراهان مشکلات جدی ایجاد کند.

نماینده مردم اراک در  مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از مشکلات جدی استان در حوزه آب است و در آینده با بحران جدی رو به رو می‌شویم؛  به طوری که ۴۶ روستا در سمت شمال اراک با بحران جدی آب مواجه هستند و اکنون آب سهمیه بندی می‌شود و یا آب شرب آنها از استانداردهای لازم برخوردار نیست که این موضوع سبب شده تا دامداران با مشکل جدی مواجه شوند.

  وی ادامه داد: استان مرکزی یکی از قطب‌های دامداری است به طوری که داوودآباد بیش از ۴۰ هزار راس دام نیمه سبک، سبک و سنگین دارد همچنین تلخاب و کمیجان هم قطب دامداری هستند بنابراین جمعیت چشمگیری از استان درآمد آنها از کشاورزی و دامداری است.

آصفری تصریح کرد: اکنون به سبب کمبود علوفه دامداران مجبور شدند تا دام‌های خود را زودتر از موعد به کشتارگاه و به فروش برسانند زیرا هزینه‌ها سنگین است و مشکل جدی ایجاد شده که با گذشت زمان شرایط بدتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه امدادرسانی یکی از وظایف سازمان مدیریت بحران پیشگیری قبل از بحران و امدادرسانی همزمان با بحران است، گفت: در شهرستان خنداب اگر حادثه‌ای ایجاد شود مشکل جدی وجود دارد که نمی‌تواند در لحظه امدادرسانی و خدمات‌رسانی داشته باشد همچنین باید به این موضوع توجه کرد که خدمات‌رسانی در جاده‌ها در زمان امدادرسانی باید وجود داشته باشد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: پل‌هایی وجود دارد که باید برای مرمت و بازسازی آنها توجه کرد زیرا اگر برای آنها چاره‌ای اندیشیده نشود حادثه‌ اتفاق می‌افتد و تقریبا بخشی از ارتباط بین مناطق قطع می‌شود.

آصفری ادامه داد: در حدود ۱۰ روز گذشته تعدادی خانه در منطقه امان آباد تخریب و با مشکل مواجه شدند زیرا مسیل‌های رودخانه‌های در مسیر بازسازی نشده بودند و نیاز به تعمیر دارند همچنین در کرهرود هم رودخانه ساحلی وسط روستا است که پل را از بین برده بود و اگر امروز برای رودخانه‌های داخل شهر چاره‌ای اندیشیده نشود مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: رودخانه‌های داخل شهر به شرکت آب منطقه‌ای واگذار شده درصورتیکه این شرکت اعلام می‌کند اعتبار لازم ندارد و از طرفی شهرداری هم اعلام می‌کند که بازسازی رودخانه‌ها در حوزه اختیارات ما نیست، این موضوع نشان می‌دهد تدبیر لازم در مجموعه عمرانی وزارت کشور که چنین تصمیمی گرفته شده وجود ندارد و اقدام مناسبی نیست.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بر اساس ماده ۱۰ و ۱۲ قانون تنظیم بودجه ۶ درصد از اعتبارات بودجه عمومی کشور باید به سازمان بحران تعلق گیرد که تقریبا حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

آصفری عنوان کرد: در چهرقان سیل سال گذشته مشکل جدی ایجاد کرد و باتوجه به اینکه وضعیت بودجه‌ای دولت خوب نیست اما هنوز دام‌هایی که در این منطقه تلف شدند نتوانستند خسارت بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: در سوله‌های هلال احمر حدود یک ماه گذشته‌ اعلام می‌کردند که انبارهای ما خالی است و مشکلاتی وجود داد که باتوجه به اینکه حادثه در کمین است باید به این موضوع توجه کرد و اگر پیشگیری‌های لازم درنظر گرفته نشود مشکلات جدی ایجاد می‌شود بنابراین امیدواریم در حوزه پیشگیری و خسارات گام‌های بلندی برداشته شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.