دولت یمن و حوثی‌ها بر سر تبادل بیش از هزار زندانی به توافق رسیدند

0 2

نمایندگان گروه‌های اصلی درگیر در جنگ داخلی یمن بر سر تبادل هزار و ۸۱ تن از اسیران دو طرف به توافق رسیدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، نمایندگان گروه‌های اصلی درگیر در جنگ داخلی یمن بر سر تبادل هزار و ۸۱ تن از اسیران دو طرف به توافق رسیدند.

مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل در امور یمن که در هنگام امضای این توافق در روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) در جلسه حضور داشت، از این رویداد به عنوان مهم‌ترین توافق میان طرف‌های درگیر در یمن از سال ۲۰۱۴ یعنی از زمان آغاز جنگ داخلی جاری در این کشور تا کنون نام برد. گریفیتس گفت که دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که برای آزادی شمار بیشتری از اسرای خود بار دیگر در آینده پای میز مذاکره بنشینند.

در پایان نشست ژنو که از روز شنبه در ژنو آغاز شده بود، هادی حق، نماینده دولت یمن و عبدالقادر مرتضی، نماینده حوثی‌ها هیچ‌کدام سخنرانی نکردند، اما در حضور نماینده سازمان ملل و نیز فابریتسیو کاربونی، مدیر خاورمیانه و خاور نزدیک کمیته جهانی صلیب سرخ با یکدیگر دست دادند. این نشست در روستای گلیون در نزدیکی شهر مونترو سوئیس برگزار شد.

تبادل اسرا در چهارچوب توافقی صورت می‌گیرد که در سال ۲۰۱۸ در پایان گفتگوهای طرف‌های یمنی در سوئد به دست آمد. در آن زمان نمایندگان نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان و شیعیان حوثی متحد ایران بر سر آزادی تدریجی تمامی اسرا توافق کرده بودند. شمار کل زندانیان دو طرف به حدود ۱۵ هزار نفر می‌رسد. از آن زمان تا کنون طرفین به صورت پراکنده، گروه‌هایی از زندانیان را مبادله کردند.

یک عضو هیئت اعزامی دولت یمن که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت توافق حاضر که قرار است ظرف دو هفته عملی شود، شامل مبادله ۶۸۱ تن از حوثی ها و ۴۰۰ تن از نیروهای دولتی خواهد بود. به گفته او، آزادی ژنرال ناصر منصور هادی، برادر عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن که نزد حوثی‌ها زندانی است، فعلاً به تعویق افتاده است.

قرار است صلیب سرخ بر اجرای توافق اسرا در یمن نظارت داشته باشد. فابریستیو کاربونی با اعلام این مطلب گفت «مطمئن» است که تبادل زندانیان راه را برای دور تازه «گفتگوهای صلح پایدار و ارزشمند» در یمن باز می‌کند.

مارتین گریفیتس که حدود دو هفته پیش درباره بروز «درگیری‌های شدید» و نیز «نیاز روزافزون به کمک‌های انسان‌دوستانه» به دلیل شیوع کرونا در یمن هشدار داده بود، درباره توافق روز یکشنبه گفت: «امروز برای بیش از هزار خانواده روز مهمی است. خانواده‌هایی که امید دارند در آینده نزدیک به استقبال عزیزان خود بروند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.