روسیه، ایران و آمریکا را دعوت به مذاکره کرد

0 5

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیه۲۴، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی با دینش گوناواردنا وزیر امور خارجه سری لانکا گفت: روسیه در صورت علاقه مندی ایران و آمریکا، آماده برقراری گفت وگوها بین این دو کشور است.

وی در همین حال تصریح کرد: روسیه قصد مداخله در روابط (مسائل) بین ایران و آمریکا را ندارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین از طرف های ایرانی و آمریکایی دعوت به خویشتنداری کرد.

لاوروف گفت: بسیاری سعی کردند و به تلاش خود برای کمک به آغاز مذاکرات بین ایران و آمریکا برای کاهش تنش ادامه می دهند. ما آماده هستیم اگر دو طرف علاقه مندی از خود نشان دهند کمک کنیم.
وی خطاب به خبرنگاری که از وی سوال کرده بود، افزود: اما آنطور که شما گفتید ما قصد مداخله در روابط بین ایران و آمریکا نداریم اگر منظور شما اقدامات معین است.

روسیه مخالف تشدید تنش است
وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه مخالف تشدید تنش ها در منطقه خلیج فارس است از هر طرف که چنین تنشی رخ بدهد.
به گفته لاوروف، هیچکس نمی تواند از رویدادی این منطقه (خلیج فارس) که تنش ها و تشنج تشدید می شود  که به اقدامات معینی منجر شده و بر اثر آن شماری کشته شده اند خرسند باشد.
وزیر خارجه روسیه گفت: ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که همه چیز از آن زمان شروع شد که آمریکا چند سال پیش اعلام کرد که همه مسائل و مصیبت های منطقه از اقدامات ایران منشاء می گیرد و تهران تروریست اصلی است. هرچند که هیچکس نمی تواند این را اثبات کند و اینکه ایران باید از تاثیرگذاری بر مناطق همجوار مرزهای خود صرف نظر کند.
وی افزود: به موازات آن آمریکا از تعهدات خود در برجام خارج شده و همه کشورهایی را که به تجارت قانونی با ایران پرداختن با اعمال تحریم هایی مجازات کرد و این مساله منجر به افزایش تنش ها شد.

ترور سلیمانی غیرقانونی بود
وزیر خارجه روسیه به شهادت رساندن سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله آمریکا را غیرقانونی خواند.
وی گفت: این اقدام خارج از معیارهای قانونی و انسانی بود.
لاوروف خاطرنشان کرد: اوج اقدامات غیرقانونی آمریکا ترور سلیمانی بود. روسیه با تشدید تنش ها مخالف است.

ایروفلوت در مورد پروازها به ایران مستقل تصمیم گرفت
لاوروف خاطرنشان کرد که در مورد امنیت اتباع روسیه در منطقه خاورمیانه، وزارت خارجه روسیه با سازمان های امنیتی و کارشناسان این کشور همکاری می کند.
به گفته لاوروف، شرکت هوایی ایروفلوت روسیه ،در مورد اینکه پروازها به ایران فقط در روز انجام گیرد، بطور مستقل تصمیم گیری کرد.

روسیه به تلاش ها برای حل مساله لیبی ادامه می دهد
لاوروف در ادامه سخنان با بیان اینکه در لیبی حکومت مرکزی وجود ندارد افزود: در سال ۲۰۱۱ ناتو حکومت لیبی را ازبین برد.
وی افزود: پیامدهای این ماجراجویی و جنایتکاری و اقدامات خلاف قانون ناتو در مورد لیبی را تا زمان حاضر شاهد هستیم و در وهله اول ملت لیبی آن را تجربه می کند.
لاوروف خاطرنشان کرد که کشورهای اروپایی و برخی کشورهای دیگر برای حل مساله لیبی تلاش می کنند و روسیه نیز به تلاش های سیاسی برای این منظور ادامه می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.