سازمان ملل: طالبان و القاعده با هم در ارتباط هستند

0 5

شفقناافغانستان- یک گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که هنوز هم گروۀ القاعده با طالبان در افغانستان رابطه دارند.

به گزارش شفقناافغانستان؛ این گزارش نشان می‌دهد که القاعده از توجۀ رهبری طالبان بر گفت‌وگوهای صلح با ایالات متحدۀ امریکا نگران است.

بربنیاد این گزارش، اعضای القاعده می‌خواهند حلقه‌‎هایی را از میان طالبان و فرمانده‌هان این گروه، در برابر گفت‌وگوهای صلح تشویق کنند.

در بخشی از این گزارش آمده‌است: «بسیاری از گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان به‌گونۀ گسترده با طالبان و القاعده رابطه دارند… در حدود هشت تا ده هزار هراس‌افگن خارجی به‌شمول تروریستان داعش در افغانستان حضور دارند. شمار بزرگ این تروریستان در همسایه‌گی‌های افغانستان هستند و بیشترین آنان پاکستانی هستند.»

عبدالرحمان وردک، عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان بیان داشت: «یکی از علت‌های آمدن امریکاییان به افغانستان، ازبین بردن القاعده در افغانستان بود که به نظر من در این هدف شان ناکام مانده‌اند.»

این در حالی است که قطع رابطۀ طالبان با گروه‌های هراس‌افگن به ویژه القاعده، یکی از چهار موضوع اصلی موضوع بحث ایالات متحده و طالبان در گفت‌وگوهای صلح بوده‌است.

بربنیاد گزارش‌ها، طالبان پذیرفته‌اند که رابطۀ شان را با گروه‌های هراس‌افگن قطع خواهند کرد.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان نیز می‌گوید که القاعده با طالبان رابطه دارد، اما تأکید می‌کند القاعده توان ایجاد پایگاه را در افغانستان ندارد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: «حضور القاعده نظر به سال‌های پیش در افغانستان کمتر است، اما هنوز هم در میان طالبان یا همسو با طالبان در برابر حکومت و مردم افغانستان می‌جنگند و حکومت افغانستان و نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان از هیچ نوع سعی و تلاش در برابر این گروه‌ها دریغ نخواهند ورزید.»

با این همه، جلال‌الدین شینواری، لوی سارنوالی پیشین طالبان می‌گوید هر زمانی‌که امریکا و طالبان برای تأمین صلح در افغانستان کنار بیایند و توافق‌نامۀ صلح به امضا برسد، طالبان رابطۀ شان را با القاعده و گروه‌های دیگر قطع خواهند کرد: «تعداد شان [افراد القاعده]  بسیار کم است. نفس مسله ارتباط طالبان و القاعده است. انشاالله امیدوارهستیم که بعد از امضای موافقت‌نامه آن هم  بین طالبان و القاعده قطع شود.»

طالبان، تاکنون دربارۀ این گزارش شورای امنیت سازمان ملل به‌گونه رسمی چیزی نگفته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.