سورپرایز پدافند هوایی یمن برای جنگنده‌های F۱۵ سعودی/ رکورد شلیک موشک ضد زره در دنیا توسط انصارالله شکسته شد +تصاویر

0 11

سرویس جهان مشرق _ سرتیپ یحیی سریع سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن روز ۲۹‌ دسامبر به مناسبت روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی ، بیانیه‌ای در مورد دستاوردهای نیروهای مردمی یمن در نبرد با ائتلاف سعودی در سال جاری صادر کرد. در میان سخنان سرتیپ یحیی سریع نکات مهم و کلیدواژه‌های جالبی وجود داشت که به تحلیل آن خواهیم پرداخت.

نامگذاری سال جدید میلادی

طبق سنتی که از سال ۲۰۱۸ در میان رهبران یمن شکل گرفته است هر سال جدید میلادی را بر اساس رویه دفاعی کمیته‌های مردمی این کشور در نبرد با دشمنان با عنوانی خاص نامگذاری میکنند. نخستین بار شهید صالح الصماد رییس مجلس سیاسی یمن در مراسم چهارمین سالگرد آغاز حملات ائتلاف عربی به این کشور اعلام کرد که سال ۲۰۱۸ سال پرتاب موشک‌های بالستیک به سوی دشمنان یمن است. شهید صالح الصماد ۱۰ روز پس از همین سخنرانی در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۱۸ در حمله پهپادهای اماراتی در استان الحدیده به شهادت رسید.

همچنین سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان سال دستاوردهای یگان پهپادی ارتش این کشور نامگذاری شد که شاهد عملیات‌های درخشان در حمله به مواضع قوای مزدور جنوبی یا پایگاه‌های نظامی عربستان در استان‌های جیزان ، عسیر و نجران و همچنین حملات ویرانگر به تاسیسات نفتی در سراسر خاک این کشور بودیم.

حال طبق گفته سرتیپ سریع ، سال ۲۰۲۰ سال نیروهای دفاع هوایی یمن نامگذاری شده است که میتواند پیش زمینه‌ای بر رونمایی از سامانه‌های جدید پدافندی و غافلگیری‌های بزرگ برای هواگردهای متجاوز سعودی باشد.

عملکرد یگان‌های زمینی یمن در سال ۲۰۱۹

اگرچه پس از شکست سنگین ائتلاف امارات و نیروهای مجلس انتقالی جنوبی در دروازه‌های شهر الحدیده در سال ۲۰۱۸ ، حجم درگیری‌ها در جنوب این کشور کاهش یافت اما در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ نیروهای انصارالله در استان ضالع موفق به آزادسازی مساحت قابل توجهی از خاک این استان شدند.

همچنین نیروهای یمنی در دو استان صعده و حجه نیز موفق به بازپسگیری بخش هایی از خاک اشغال شده این کشور شدند. اما آنچه در میان سخنان یحیی سریع جلب توجه میکرد جزئیات اقدامات واحدهای مختلف قوای زمینی این کشور بود.

طی نبردهای سال جاری میلادی قوای زمینی ارتش یمن ۱۶۸۶ عملیات علیه نیروهای متجاوز در سراسر خاک یمن انجام داده‌اند. یگان مهندسی ارتش در ۲۷۵۲ مورد اقدام به کاشت مین یا تعبیه تله‌های انفجاری در مسیر نیروهای دشمن کرده است که منجر به هدف قرار گرفتن ۱۸۰۳ نیروی پیاده و ۷۶۹ خودروی دشمن شده است.

نفربرهای زرهی ارتش عربستان پس از اصابت تله‌های انفجاری

یگان تک تیراندازان یمنی نیز موفق به هدف قرار دادن ۲۲۸ سرباز عربستانی، ۱۴۲ نیروی سودانی و هزاران نفر از مزدوران تحت حمایت عربستان شده‌اند.

اما درخشان ترین عملکرد به دسته‌های ضد زره انصارالله برمیگردد. طبق آمار اعلام شده، نیروهای یمنی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱۸۰ تیر موشک ضد زره از انواع مختلف را به سمت ادوات زرهی یا مواضع نیروهای دشمن شلیک کرده‌اند که به واقع عددی خیره کننده و فرا انتظار بوده است. اگر از تسلیحات هواپرتاب صرف نظر کنیم، حتی در سال نخست دوران دفاع مقدس نیز نیروهای خودی این حجم از موشک را به سمت لشکرهای زرهی ارتش بعث عراق شلیک نکرده بودند. این آمار به نوعی رکورد شلیک دسته‌های زمینی ضد زره در تاریخ جنگ‌های معاصر در طول یک سال خواهد بود.

نیروی انصارالله و موشک ضد زره M۴۷ دراگون

طی این حملات بیش از ۴۳۶ تانک، نفربر یا خودروهای زرهی و صدها موضع نیروهای متجاوز هدف قرار گرفته و نابود شده‌اند. قطع به یقین ائتلاف سعودی ضد یمن بیشترین تلفات و خسارات خود را از جانب موشک‌های ضد زره انصارالله متحمل شده است.

دستاوردهای یگان موشکی و پهپادی

سال ۲۰۱۹ با رونمایی از تسلیحات جدید مانند موشک کروز قدس۱ و پهپادهای انتحاری خانواده صماد و قاصف همراه بود. مجموعا در این سال ۲۴۲۶ عملیات پهپادی انجام شده است که از این تعداد ۲۰۸۷ مورد در نقش شناسایی و مابقی به صورت عملیات تهاجمی بوده است.

همچنین ۱۱۰ حمله موشکی به مواضع نیروهای دشمن در خاک یمن یا عمق خاک سعودی انجام گرفته است که از این حملات ۴ مورد توسط موشک‌های کروز قدس۱ ، ۴۷ مورد راکت‌های توپخانه‌ای خانواده بدر و سایر حملات توسط موشک‌های بالستیک تاکتیکی نظیر قاهر و زلزال بوده است.

علاوه بر حملات داخل خاک یمن که منجر به هلاکت تعداد زیادی از مزدوران شد، یگان موشکی و پهپادی انصارالله کارنامه درخشانی را در حملات به عمق خاک عربستان در سال جاری بر جا گذاشت. برجسته ترین و موفق ترین موارد حملات در سال ۲۰۱۹ را میتوان به دو بخش تقسیم کرد:

۱-حملات به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در شهرهای بقیق، خریص، الشیبه، العفیف و الدوامی که سه مورد نخست بیش از ۸۰ درصد صادرات نفتی عربستان را انجام میدادند و تلمبه‌ خانه‌های العفیف و الدوامی نیز مسئول انتقال نفت عربستان از بندر جبیل در خلیج فارس به ساحل دریای سرخ و تاسیسات بندر ینبع بودند.

تاسیسات نفتی بقیق عربستان پس از حملات پهپادی انصارالله

۲- حملات به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی عربستان در جیزان، ابها، نجران و خمیس مشیط که منجر به تعطیلی موقت این مراکز و یا در مواردی نابودی هواگردهای عربستانی بر روی باند این پایگاه‌ها شد.

نابودی بالگرد آپاچی عربستانی بر روی باند فرودگاه نجران

آینده یگان پدافندی یمن در سال ۲۰۲۰

به مانند سایر رسته‌های ارتش یمن ، دفاع هوایی این کشور نیز موفق شد کارنامه قابل قبولی را با توجه به ظرفیت خودی و توان هوایی نامحدود دشمن سعودی به جا بگذارد. تنها در ماه دسامبر ۲۰۱۹ یگان پدافندی یمن موفق به سرنگونی یک فروند بالگرد AH۶۴ آپاچی و ۷ فروند پهپاد رزمی یا شناسایی سعودی شد. طیف گسترده‌ای از سامانه‌های موشکی نظیر سیستم‌های ارتقا یافته سام۶ (فاطر۱) ، موشک‌های R۲۷ و R۷۳ که سابقا موشک هوا به هوا بوده و توسط متخصصین یمنی تغییر کاربری یافته است و تعداد زیادی موشک دوش پرتاب استرلا و ایگلا در مقابله با تهاجم هواگردهای ائتلاف نقش داشته‌اند.

موشک پدافندی فاطر۱ که حاصل ارتقای سامانه سام۶ ساخت شوروی سابق است

اما با توجه به نامگذاری سال جدید و تاکید بر عملکرد دفاع هوایی این کشور ، انتظار میرود در سال آینده سامانه‌های جدید و با توانایی بیشتر توسط کمیته‌های مردمی یمن رونمایی شود تا شاید در سال پیش رو علاوه بر بالگردها و پهپادهای متجاوز ، شاهد سرنگونی جنگنده‌های عربستانی نظیر F۱۵ و یوروفایتر تایفون و غافلگیری مجدد دشمن سعودی نیز باشیم. دفاع هوایی یمن تا کنون حداقل در ۲ مورد با انتشار سند تصویری موفق به هدف قرار دادن و آسیب شدید به جنگنده‌های F۱۵ سعودی شده است که شاید اگر موشکی قوی تر با سر جنگی بزرگ به جنگنده اصابت میکرد شاهد سرنگونی فوری آنها بودیم.

جنگنده F۱۵ عربستانی از دید دوربین حرارتی پس از اصابت موشک پدافند ی انصارالله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.