صادرات یک میلیون و ۳۳۰ هزار دلاری صنایع دستی از زنجان

0 0
صادرات یک میلیون و ۳۳۰ هزار دلاری صنایع دستی از زنجان

امیر ارجمند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: بیش از ۵۵ رشته صنایع‌دستی در استان زنجان وجود دارد که در میان آنها یکی از رشته‌های شاخص استان زنجان رشته ملیله کاری است که سال ۱۳۹۸ شورای جهانی صنایع ­دستی، زنجان را به‌عنوان شهر جهانی ملیله ثبت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: در سال گذشته صادرات یک‌ میلیون و ۳۳۰ هزار دلاری صنایع‌دستی زنجان به‌ صورت چمدانی و رسمی انجام شد و محصولات صنایع‌دستی زنجان ظرفیت بسیار خوبی را برای ایجاد درآمد، اشتغال و توسعه این استان فراهم می‌کنند.

وی تصریح کرد: زنجان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌های صنایع فلزی کشور در تولید، نقش برجسته‌ای دارد و هنرمندان صنایع‌دستی نیز در خط مقدم تولید قرار دارند.

ارجمند گفت: صنایع‌دستی این استان ازجمله ملیله­ کاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، مسگری، قلم‌زنی، گلیم‌بافی، گیوه‌دوزی، مصنوعات چرمی و غیره، این استان را در جهان بلندآوازه کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: صنایع‌دستی زنجان چاقو و گیوه بیشتر به عراق، زیورآلات سنتی به کشورهای جنوب خلیج‌فارس و چرم به کشور ترکیه و ملیله نیز به  برخی از کشورهای اروپایی صادر می‌شود که در این میان بیشترین صادرات به کشور عراق است.

ارجمند ادامه داد: صادرات صنایع ­دستی موضوعی پراهمیت در کسب درآمد و رونق اقتصادی این استان به‌حساب می‌آید.

وی با اشاره به راه‌اندازی دومین بازارچه صنایع دستی در زنجان گفت: این بازارچه در کنار نمایش صنایع‌دستی زنجان، مکانی برای تولیدکنندگان و فرصتی برای افزایش زمان حضور و توقف گردشگران در این استان محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: در قسمتی از این بازارچه صنعتگران به تولید انواع صنایع‌دستی از جمله ملیله، حکاکی روی مس، ظروف مسی، چاروق، چاقو، چرم، جاجیم و میناکاری خواهند پرداخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.