ظریف با معاون اول نخست وزیر کوبا دیدار کرد

0 2
ظریف با معاون اول نخست وزیر کوبا دیدار کرد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دومین مقصد سفرش به سه کشور آمریکای لاتین در کوبا به سر می‌برد، در ادامه دیدارها با مقامات کوبایی با معاون اول نخست وزیر این کشور ملاقات کرد.

در دیدار ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با «ریکاردو کابریساس» معاون اول نخست وزیر کوبا، دو طرف روابط خوب سیاسی و همکاری و هماهنگی دو کشور در مجامع بین‌المللی را ستودند.

ظریف و معاون اول نخست وزیر کوبا همچنین بر لزوم توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی، انرژی و تجاری بین دو کشور تاکید کردند.

همچنین استفاده از تجربیات یکدیگر در حوزه‌های پزشکی، نانو تکنولوژی، علمی، دارویی و انرژی هم در این دیدار مورد توافق قرار گرفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این سفر با همتای کوبایی دیدار و ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. وی همچنین به صورت ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور کوبا به گفت‌وگو پرداخت.در این گفت‌وگو آمادگی دو‌ کشور برای همکاری در زمینه تولید واکس کرونا اعلام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در این سفر از دو مرکز مطالعات پزشکی و دارویی در هاوانا بازدید کرد و در جریان پیشرفت های به دست آمده برای تولید انواع واکسن از جمله واکسن کووید-۱۹ قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ایران پیش از این نیز سفری به کاراکاس (اینجا بخوانید) داشت و با مقامات ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است در سومین مقصد این سفر به بولیوی برود تا در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید این کشور شرکت کند.

سعید خطیب‌ زاده پیش از انجام این سفرها در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس درباره دلایل سفر ظریف به دو کشور کوبا و ونزوئلا بیان کرده بود: کوبا و ونزوئلا از جمله شرکای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آمریکای لاتین هستند که از دیرباز همکاری‌های گسترده سیاسی در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر داشته‌اند.

وی کوبا و ونزوئلا را از کشورهای مهم و با مواضع مترقی در آمریکای لاتین برشمرد که به خاطر مقابله با مداخلات و سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه آمریکای لاتین همواره تحت فشارها و مداخلات ایالات متحده قرار داشته و به خوبی مقاومت کرده‌اند.(اینجا بخوانید)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.