عربستان سعودی گزارش سازمان ملل درباره یمن را نپذیرفت

0 2
عربستان سعودی گزارش سازمان ملل درباره یمن را نپذیرفت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عربستان سعودی و دولت مستعفی یمن گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد درباره ارتکاب جنایت در یمن را نپذیرفتند.

بر اساس گزارش امروز (سه‌شنبه) پایگاه خبری «الخلیج الجدید»، «کمال الجندوبی» رئیس تیم کارشناسان بین‌المللی سازمان ملل در امور یمن در گزارشی اعلام کرده است که ائتلاف سعودی از ماه مارس سال ۲۰۱۵  حدود ۲۳ هزار بار بخش‌های مختلف یمن را هدف حمله قرار داده که در پی این حملات، ۱۸ هزار غیرنظامی کشته یا مجروح شده‌اند.

 در گزارش مذکور که شورای حقوق بشر سازمان ملل در حال بررسی آن است، تمام طرف‌های جنگ یمن متهم شده‌اند و در بخش‌هایی از آن اشاره به ارتکاب جنایت‌های جنگی شده است.

در گزارش مذکور همچنین آمده است که تمامی طرف‌ها از جمله دولت مستعفی یمن، ائتلاف سعودی و شورای انتقالی جنوب که از حمایت امارات عربی متحده برخوردار است، متهم شده‌اند.

در عین حال، شبکه «الجزیره مباشر» گزارش داد که نماینده عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به این گزارش واکنش نشان داده و آن را نپذیرفته است.

طبق این گزارش، نماینده عربستان سعودی بیان کرده است:‌ «ما گزارش تیم کارشناسان درباره یمن را نمی‌پذیریم. گزارش این تیم بی‌طرفانه نیست».

از سوی دیگر، پایگاه خبری «المشهد الیمنی» در این خصوص گزارش داد که «علی مجور» نماینده دولت مستعفی یمن در ژنو نیز به گزارش مذکور واکنش نشان داده است.

بر اساس این گزارش، نماینده دولت مستعفی یمن در این خصوص گفته است: «ما نتایج کار تیم کارشناسان درباره یمن را رد می‌کنیم. این گزارش مبتنی بر اطلاعاتی گمراه‌کننده بوده است».

وی در ادامه با اتهام‌زنی به تیم کارشناسان سازمان ملل بیان کرد:‌ «تیم کارشناسان در امور یمن جانبداری و عدم حرفه‌ای بودن خود را نشان داد. ما تمدید زمان مأموریت آن‌ها را نمی‌پذیریم».

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.