آیت الله رئیسی در آیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه: آسیب های اجتماعی با به میدان آمدن نهادهای مردمی حل شده یا به حداقل ممکن خواهد رسید

0 1

آیت الله رئیسی در آیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه: آسیب های اجتماعی با به میدان آمدن نهادهای مردمی حل شده یا به حداقل ممکن خواهد رسید

رئیس قوه قضائیه در آِیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی و قوه قضائیه اظهار داشت در سایه نشست‎های همفکری و هم اندیشی نخبگان با دستگاه قضائی و بهره مندی از عقول مختلف در عرصه تصمیم‎گیری و تصمیم‎سازی و اجرا، بدون تردید قوه قضاییه قوی تر می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، رئیس قوه قضائیه در آِیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی و قوه قضائیه اظهار داشت در سایه نشست‎های همفکری و هم اندیشی نخبگان با دستگاه قضائی و بهره مندی از عقول مختلف در عرصه تصمیم‎گیری و تصمیم‎سازی و اجرا، بدون تردید قوه قضاییه قوی تر می شود.

آیت الله رئیسی افزود: قوه قضائیه باید به اضافه کردن ظرفیت نهادهای مردمی به ظرفیت خود لبخند بزند چرا که بدون نیاز به افزودن ساختار اداری و نیروی انسانی جدید، یک نیروی کارآمد و ارزشمند همراه و همکار قوه قضائیه شده و دستگاه قضائی از قوت چند برابر برخوردار می‎شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه سندی متین و دقیق و مبتنی بر قانون است، اعلام کرد: ماه مبارک رمضان جلسه دیگری با فعالان نهادهای مردمی تشکیل خواهیم داد تا دستاوردها، اشکالات و میزان اجرایی شدن این سند مورد بررسی قرار گیرد.

آیت‎الله رئیسی با بیان اینکه سند همکاری سازمان‎های مردم نهاد با قوه قضائیه طی شش ماه کار کارشناسی تدوین شده است، اظهار داشت:  می توانستیم این جلسه را با حضور معاونین تشکیل دهیم اما اصرار بر این بود که جلسه با این ترکیب یعنی حضور همه ارکان قوه قضائیه تشکیل شود و این اولین جلسه در این سطح با بخشی خارج از قوه قضائیه است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد:  پیش از این هم می‎توانستیم این جلسه را برگزار و از یک آرزو و آرمان برای تدوین ساز و کار مشارکت سازمان‎های مردمی با قوه قضائیه صحبت کنیم اما امروز این سند و ساز و کار پیش روی ما قرار دارد و می خواهیم کلید اجرای آنرا بزنیم.

آیت‎الله رئیسی بر همین اساس به همه بخش‎های قوه قضائیه و روسای سازمان‎ها و معاونین دستور داد بر اساس این دستورالعمل ارتباط خود با سازمان‎های مردم‎نهاد را تعریف کرده و این حس همکاری را به همه بخش‎های قضائی حتی در دورترین نقاط کشور تسری دهند تا تعاملات با گروه‎هایی که دلسوز مردم بوده و برای خدمت به مردم تلاش می‎کنند، ضابطه‎مند و نهادینه شوند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به جلسات فصلی مقام معظم رهبری با مسئولان دستگاه‎های مختلف برای مقابله با آسیب‎های اجتماعی اظهار داشت: وقتی رهبر انقلاب فرمودند به بروید سراغ مردم بروید، دیدیم نیروی عظیمی با احساس مسئولیت آماده کمک برای حل مسائلی است که با روال اداری نمی‎توان آنها را حل کرد.

آیت‎الله رئیسی افزود: رهبر انقلاب نسبت به آسیب های اجتماعی نگران هستند و باید به هر حال این آسیب‎ها حل شود. به نظرم آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد و موضوعاتی که برای همه ما رنج‎آور است، با به میدان آمدن مردم نهادها حل شده یا به حداقل ممکن می‎رسد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه خوشبختانه با تدوین سند تعامل سازمان‎های مردمی با قوه قضائیه حلقه وصل این دو مجموعه طراحی شده، تصریح کرد: این ساز و کار خوبی که طراحی شده باید اجرایی شود تا ضعف‎ها و قوت‎های آن مشخص شود و اگر لازم شد می‎توانیم با تکمیل آن یا تدوین اسناد دیگر همچون نظام نامه اجتماعی گام‎های بعدی را برداریم.

گفتنی است دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با رویکرد استفاده از ظرفیت مغفول مانده همه گروه‎ها و نهادهای مردمی تدوین شده و اهداف آن تقویت رویکرد مشارکت مردمی و افزایش تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضائیه، تسهیل عملکرد نهادهای مردمی در موضوعات مختلف، ارتقاء توانمندی و تقویت ظرفیت نهادهای مردمی و بهره‎مندی از ظرفیت این نهادها در راستای تحقق اهداف و ماموریت‎های دستگاه قضائی عنوان شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.