استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و نهاد داوری اولویت‌ اصلی دستگاه قضا در سال ۹۹

0 0

استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و نهاد داوری اولویت‌ اصلی دستگاه قضا در سال ۹۹

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و نهاد داوری از اولویت‌های اصلی دستگاه قضایی در سال ۹۹ است.

به گزارش روابط عمومی دادگستری اردبیل، ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان در این نشست با تبیین اهمیت نهاد داوری و لزوم استفاده از ظرفیت واحدهای مصالحه و شوراهای حل اختلاف گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های دادگستری استان در سال ۹۹ تلاش برای کاهش ورودی حجم پرونده ها به محاکم با استفاده از ترویج فرهنگ صلح و سازش و استفاده از ظرفیت نهاد داوری و شوراهای حل اختلاف است.
 

وی افزود: مسلماً تاثیر مختومه شدن پرونده ها از طریق شورای حل اختلاف و موسسات داوری بسیار بیشتر از مختومه شدن آنان در محاکم است چراکه مختومه شدن پرونده ها از طریق واحدهای مصالحه و شورای حل اختلاف موجب از بین رفتن اثر کدورت و اختلاف در بین طرفین دعوا خواهد شد. رئیس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به مزیت های نهاد داوری گفت: در دسترس بودن داور، کم هزینه بودن، تسریع در رسیدگی ها و تخصصی بودن آن از مهمترین مزیت های نهاد داوری می باشد که  شهروندان به منظور برخورداری از این امتیازات باید در زمان تنظیم قراردادهای مالی  خود شرط داوری را در قراردادهای خود بیاورند.
 

این مقام قضایی همچنین بر لزوم تخصصی کردن موسسات نهاد داوری و صدور آراء و نظرات اقناعی از سوی موسسات داوری تاکید کرده به معاونت شوراهای حل اختلاف دادگستری استان به عنوان ناظر بر عملکرد این نهاد مأموریت داد تا دوره های آموزشی مداوم و مستمری به منظور بهبود عملکرد این نهاد در دستور کار خود داشته باشند.
 

 در این نشست که بیش از دو ساعت به طول کشید ضمن استماع مسائل و مشکلات مطروحه توسط اعضا دستورات لازم برای رفع این مشکلات از سوی رئیس کل دادگستری استان صادر شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.