استفاده قضات اردبیلی از ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها

0 1

استفاده قضات اردبیلی از ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در بازدید از زندان مشگین شهر، به ظرفیت سازی در بحث بدهکاران مالی و جرائم غیرعمد اشاره کرد و از قضات محاکم خواست تا از ظرفیت های موجود در قانون برای حل مشکل بدهکاران معسر استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی زندان مشگین شهر، رئیس کل دادگستری استان اردبیل در راس هیات ۲۰ نفره قضایی  برای اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری قوه قضائیه با زندانیان مشگین شهر دیدار و به مشکلات آنها رسیدگی نمود .

همچنین با حضور عتباتی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل کمیته ساماندهی زندانیان در محل زندان مشگین شهر برگزار شد.

در این جلسه که به ریاست رئیس کل دادگستری استان برگزار شد ، معاونین وی ، دادستان مرکز استان ، روسای دادگستری و دادستان های  شهرستان های مشگین شهر، پارس آباد، بیله سوار و دیگر حوزه های قضایی مربوطه به همراه سرپرست زندانهای استان حضور داشتند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل طی سخنانی هدف از این بازدید را بررسی پرونده های معوقه و قدیمی و تعیین تکلیف آنها و همچنین رسیدگی به مسایل و مشکلات زندانیان جرایم مالی و مهریه عنوان کرد .

رئیس تشکیلات قضایی استان در بخش دیگری از سخنان خود کاهش جمعیت کیفری زندانها را یکی از سیاست های کلان قوه قضائیه برشمرد و افزود : دستگاه قضایی در بحث اشرار و کسانی که نظم و امنیت جامعه را بر هم میزنند مطالبه گر است و کاهش جمعیت کیفری به معنای رهایی این بخش از زندانیان نیست.

وی با بیان اینکه مخلان امنیت روانی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی مردم باید در زندان باشند ادامه داد: با وجود این کسانی هستند که اگر سال ها هم در زندان بمانند قادر به پرداختن بدهی خود به شکات نیستند . دستگاه قضایی به دنبال چاره اندیشی برای اینگونه افراد است . البته حقوق شکات و کسانی که طلب کار هستند نیزباید به نوعی استیفا گردد . »

عتباتی با اشاره به دستور آیت الله رئیسی برای ایجاد تحول در قوه قضائیه افزود : « نگاه فقه اسلامی به بدهکار مبرهن و مشخص است و باید اقدامات قانونی ما در چارچوب شرع مقدس باشد . وقتی کسی به وضعیتی دچار شده که مدت هاست در زندان مانده اما قادر به پرداخت بدهی خود نیست شرع و قانون این فرد را معسر می شناسد و در قانون تکلیف فرد معسر مشخص شده است . »

رئیس کل دادگستری استان در جمع هیئت قضایی متشکل از روسای دادگستری و دادستان های شمال استان اردبیل با بیان اینکه از نظر تعداد زندانیان مهریه و مالی و همچنین جرائم غیرعمد در وضعیت مطلوبی قرار نداریم گفت : « باید در رسیدگی به این پرونده ها بحث اعسار و تقسیط را به صورت جدی مدنظر قرار دهیم. »  

رئیس کل دادگستری استان به ظرفیت سازی در بحث بدهکاران مالی و جرائم غیرعمد اشاره کرد و از قضات محاکم خواست تا از ظرفیت های موجود در قانون برای حل مشکل بدهکاران معسر استفاده کنند.

در ابتدای این جلسه عبدی، سرپرست اداره کل زندان های استان اردبیل با ارایه گزارش اجمالی از آمار تحلیلی جمعیت کیفری زندان مشگین شهر، خواستار اعطای تسهیلات ویژه تاسیسات حقوقی به زندانیان واجد شرایط زندان مذکور در جهت کاهش هدفمند جمعیت کیفری زندان شد .

همچنین در ادامه این جلسه هر یک از اعضا با ارایه نقطه نظرات خود پیرامون نحوه ساماندهی زندانیان محکوم مهریه و مالی به بحث و گفتگو پرداختند.

سپس رئیس کل دادگستری به همراه معاونین خود و سایر مسئولین قضایی حاضر در جلسه با حضور در بندهای اقامتی زندان با تعدادی از زندانیان محکوم دیدار چهره به چهره داشتند و همچنین برای رسیدگی به درخواست ها و پرونده های زندانیان محکوم مالی و مهریه  با حضور در سالن اجتماعات زندان مشگین شهر با مددجویان دیدار و به تک تک پرونده ها رسیدگی کرده و دستورات لازم را جهت رفع مشکلات آنها صادر نمودند .

مسئولان قضایی استان اردبیل در این بازدید ۴ ساعته با ۱۰۹ نفر از محکومین مالی و مهریه به صورت چهره به چهره  دیدار نمودند . طبق اخبار واصله از رئیس زندان مشگین شهر ۲۰ نفر از زندانیان با مرخصی منجر به پایان محکومیت آزاد و زمینه آزادی تعداد قابل توجهی از زندانیان در روزهای آتی و با پیگیری دستورات مقام های قضایی بازدید کننده از زندان مشگین شهر فراهم شد .  

7055

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.