باید در اجرای قوانین و دستورالعمل ها تلاش جهادی کرد

0 7

باید در اجرای قوانین و دستورالعمل ها تلاش جهادی کرد

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در اولین نشست فصلی روساء و دادستانهای حوزه های قضایی استان  در سال ۹۹ که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: باید در اجرای قوانین و دستورالعمل ها تلاش جهادی کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان آذربایجان غربی، رئیس کل دادگستری استان گفت: همه باید با روحیه بالا و با برنامه ریزی جهت انجام برنامه های دادگستری استان تلاش کنند و باید در اجرای قوانین و دستورالعمل های ریاست معظم قوه قضائیه به مانند گذشته تلاش جهادی کرد و روساء حوزه های قضایی بر انجام آنها نظارت و هر ماه نتایج را گزارش دهند.

 

علی اکبر گروسی تاکید کرد: باید برای پیشبرد امور و به ثمر رسیدن منویات ریاست قوه قضائیه برنامه ریزی کنیم. اکنون که کرونا همه چیز را تحت تاثیر قرار داده و اوضاع خاص و جدیدی را در کشور ایجاد کرده است، باید خود را با این شرایط انطباق دهیم و در خدمت گذاری به مردم کم نگذاریم، هرچند همکاران ما در شرایط بدتر هم با مجاهدت و احساس مسئولیت کار کرده اند.

 

وی افزود: متاسفانه تاکنون برای کاهش دعاوی و شکایات برنامه موثری صورت نگرفته است، بنابراین باید آماده باشیم که با توجه به اوضاع جدید پرونده در دادگستری متورم نشو واز تمام ظرفیتها با تمام قوا استفاده کنیم تا از انباشت پرونده جلوگیری نماییم.

 

وی ادامه داد: مردم داری و خدمت به مردم – دادرسی الکترونیک – فساد ستیزی – مقاومت در برابر ناعدالتی و حفظ کرامت مردم خواسته های ریاست معظم قوه قضائیه هست و ما نیز بعنوان مسئولین استانی و شهرستانی باید این مهم را مورد توجه خاص قرار دهیم بخصوص باید دادرسی الکترونیک را ارتقاء بدهیم چرا که نه تنها بهترین راه رعایت فاصله گذاری اجتماعی جهت پیشگیری از شیوع کرونا و قطع زنجیره انتقال آن می تواند باشد بلکه خود راه حل کاهش مراجعات مردم به محاکم است.

 

گروسی با بیان اینکه جمعیت کیفری زندانهای استان با درایت و تدبیر دادستانهای حوزه های قضایی در شرایط کرونا بخوبی کاهش یافت و زندانهای استان تحت کنترل قرار گرفت گفت: باید روسای دادگستری های استان هم با نظارت به محاکم، استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس را بیشتر مورد تاکید و استفاده قراردهند. دادسراها نیز در مراحل تحقیقات مقدماتی باید تدبیری بیاندیشند تا موجبات بازداشت متهمین فراهم نشود و به موقع تامین مناسب اخذ گردد.

 

وی به روساء و دادستانهای حوزه های قضایی استان تاکید کرد تا توجه ویزه ای به سلامت همکاران داشته باشند و هرگونه خطری اعم از بهداشتی یا موارد دیگر که سلامت بهداشت و روانی همکاران قضایی و اداری را تهدید می کند را مورد توجه قرار دهند و تدابیر جدی و ویزه ای در آن خصوص بیاندیشند.

 

این مقام قضایی با اشاره به ظرفیت بالای شوراهای حل اختلاف برای ایجاد سازش بین مردم و فصل خصومت بین آنها، به روساء و دادستانهای استان توصیه نمود که به مانند قبل اهتمام ویژه ای به شوراهای حل اختلاف داشته باشند، چرا که شوراهای حل اختلاف تکیه گاه مهمی برای دادگستری می باشد و با استفاده از ظرفیتهای آن می توان بار سنگینی را از دوش محاکم و دادسراها برداشت، به همین جهت باید در ارجاع پرونده به شورا اهتمام ویزه ای داشت تا از این طریق بتوان ورود پرونده به دادسرا و محاکم را کاهش داد.

 

وی در ادامه به بیانات و تاکیدات ریاست معزز قوه قضایه مبنی بر اینکه مسئول نباید پشت میز خود راکد باشد اشاره کرد و گفت: مسئولین دادگستری استان باید در بین همکاران و مردم حاضر شوند، چرا که حضور فیزیکی مسئول در راهروها و سالن های دادگستری بسیار موثر است و می تواند او را به وضعیت خدمت رسانی همکاران، مشکلات مردم، مشکلات مربوط همچون کارچاق کن ها آگاه کند تا بتواند تدابیر لازم را در مورد خدمت رسانی بیشتر به مراجعان دستگاه قضاء و نیز رفع مشکلات اتخاذ نماید.

 

گروسی در پایان به روساء و دادستانهای حوزه های قضایی دستور داد نسبت به امر فساد حساس باشند و نیروهای مومن و پاکدست را شناسایی و به آنها ابتکار عمل دهند تا از این طریق موفقیت بیشتری حاصل گردد. در ضمن به تولید و جهش تولید، خصوصاً در استان ما که از ظرفیتهای بسیار بالای کشاورزی و ذخایر زیرزمینی و گردشگری دارد اهتمام ورزند و با گشاده رویی وسعه صدر در راستای حفظ کرامت مردم  با آنها برخورد نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.