توسعه نظارت ها دلیل بر فساد نیست

0 12

رییس کل دادگستری مرکزی مبارزه بی امان با فساد را از اولویت های رییس قوه قضاییه برشمرد و گفت: با تمام قدرت این مهم را پیگیری می کنیم، توسعه نظارت ها دلیل بر فساد نیست.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان مرکزی، جلسه شورای قضایی استان با ریاست حجت‌الاسلام عبدالمهدی موسوی، رییس کل دادگستری استان در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد.

حجت الاسلام موسوی در این جلسه ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، این ماه را فرصت برای عبادت دانست و با اشاره به اینکه روزه که یکی از مهمترین عبادات این ماه است تنها مختص به مسلمانان نیست، گفت: تمرین عملی مالکیت نفس فلسفه مهم روزه داری است.

وی تصریح کرد: تقوا مداری ثمره روزه داری است، مگر می‌شود یک ماه روزه داری ما را به تقوای الهی نزدیک نکند، برای رسیدن به این مرحله باید علاوه‌بر روزه جسمی روحمان نیز روزه باشد. در همه لحظات باید متوجه اثرات معنوی آن باشیم. در واقع باید به جایگاهی برسیم که فکرمان نیز از وسوسه خالی باشد.

حجت‌الاسلام موسوی در ادامه لزوم برنامه‌های تحول محور در مجموعه دستگاه قضایی استان را مورد تأکید قرار داد و افزود: برای ایجاد تحول نیاز به ورود همه مجموعه هستیم و لازم است همه ورود جدی داشته باشند. مقام معظم رهبری بر مبنای نگاه تحولی ۸ تذکر در امریه انتصاب رییس قوه قضاییه ارایه فرمودند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تغییر مدیریت به معنای تغییر مدیریت نیروی انسانی صرف نیست، بلکه تغییر در نگرش، باور و عملکرد است‌. از نظر آیت الله رییسی، رییس قوه قضاییه نگاه تحولی با حرکت به سمت قوه پویا و پیشرو تعریف می‌شود. حرف و عمل ما در تحول باید به گونه‌ای باشد که همه مجموعه و حتی مراجعان متوجه تحول باشند.

حجت‌الاسلام موسوی برلزوم حفظ کرامت انسانی و شأن همه مراجعه کنندگان حتی متهمان و … به دستگاه قضایی تأکید کرد و افزود: انتظار من بر نگاه تحولی در همه مجموعه قضایی است، مدیران با بررسی لازم بیان دارند چه برنامه‌هایی باید پیش گرفته شود تا منتج به تحول و خروجی شود.

رییس کل دادگستری استان برنامه ریزی و اهل فکر بودن را از شاخصه های بارز مجموعه دستگاه قضا خواند و تصریح کرد: برای رسیدن به نتایج مطلوب ارزیابی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را مدنظر قرار دهید، مجموعه هدف را تا پایان سال ترسیم کند. حرکت طبق برنامه و نقشه راه مشکلات را برطرف خواهد کرد.

وی به دسیسه های دشمن نسبت به اعلام بی برنامگی اداری ایران اشاره کرد و افزود: دشمن با برنامه‌ریزی قصد دارد به جهان القا کند اقتصاد، امور اجتماعی و … ایران زمین خورده و بدون برنامه پیش می رود، اما عملکرد خوب همه مجموعه اداری در کشور گواه بر خلاف نظر دشمنان دارد و پرتاب ماهواره بر فضا از سوی سپاه در شرایط کرونایی که همه از آن به عنوان پرتاب غافلگیرانه نام بردند گواهی صادق بر عملکرد برنامه ریزی شده و اخلاص در عمل است.

حجت‌الاسلام موسوی لزوم دقت و نظارت بر پروژه‌های عمرانی را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به وظایف شورای نظارت و ارزشیابی از بخش های مختلف دستگاه قضایی اضافه کرد: عملکرد ۸ ماه گذشته مجموعه دقیق بررسی‌ شود تا نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف را با آسیب شناسی رفع شود.

وی با اشاره به این نکته که از نظام تحول چه اهدافی دنبال می‌شود، اظهار کرد: مهمترین رکن در بیانیه گام دوم تحقق عدالت است، خود قوه قضاییه به تنهایی نمی تواند عدالت را ایجاد کند. حرکت به سمت عدالت، عدالت در رفتار، گفتار، عملکرد و به ویژه در عمل باید رصد شود تا بدین نتیجه برسیم.

این مقام قضایی اعتماد سازی عمومی و افزایش رضایتمندی مردم را از دیگر شاخصه ها برشمرد و از این دو شاخصه به عنوان مهمترین رکن امنیت ملی یاد کرد و افزود: اقتصاد ما اقتصادی مبتنی بر نفت است و درآمدها پایین است، امروز با ایجاد تحول در دستگاه قضایی چراغی در دل مردم روشن شده است که باید سعی کنیم امید مردم در استان با کار و تلاش جهادی و انقلابی بیشتر شود. با تقویت پشتوانه مردمی تهدیدها و تحریم ها مانند گذشته ره به جایی نخواهد برد.

حجت‌الاسلام موسوی کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری و پیشگیری از وقوع جرم را مورد تأکید قرار داد، افزود: با تشکیل و راه اندازی کارگروه های تخصصی ۱۰ جرم اول استان در بخش فراوانی، علل وقوع جرم و مناطق آلوده شناسایی و اعلام شود. همچنین ۱۰ خواسته اول استان با بررسی کارشناسانه اولویت قرار گیرد. باید ببینیم علل طرح دعاوی چیست که این ۱۰ خواسته ایجاد شده است. باید دید زمینه های نقض قوانین مدنی چیست که این مطالبات فراوانی دارد.

حجت‌الاسلام موسوی مبارزه بی امان با فساد را از اولویت های رییس قوه قضاییه برشمرد و اظهار کرد: ما نیز با تمام قدرت این مهم را پیگیری خواهیم کرد، توسعه نظارت ها دلیل بر فساد نیست، نیروی انسانی، سرمایه ما و نظام هستند و ما قصد داریم با نظارت از گستردگی دام های سر راه نیروهای خدوم، متعهد و متخصص جلوگیری شود. آبروی تمامی عوامل فعال دستگاه قضایی برای ما بسیار مهم است، ما برای حفظ مجموعه تمامی سعی خود را به کار می گیریم، برای مبارزه با فساد تمام برنامه‌های پیشگیری را انجام داده و در صورت لزوم تذکر و نصیحت انجام می‌شود اما در صورت تکرار قطعا برخورد می‌شود. برخورد با فساد باید به گونه‌ای باشد که مفسد زیر تازیانه قرار گیرد.

وی احیای حقوق عامه، تکریم قضات، استفاده از جوانان صالح و انقلابی، افزایش روحیه انقلابی و جهادی و بصیرت افزایی با نگاه تحولی را از دیگر برنامه‌های پیشرو خواند و اظهار کرد: مشارکت توده های مردمی در برنامه‌های قضایی از تاکیدهای رییس قوه است. قرار براین است بستری مجازی فراهم شود تا بتوانیم ارتباط مجازی گسترده ای با مردم داشته باشیم. ارتباط با اصحاب رسانه و مطبوعات، حوزه علمیه و دانشگاه، تقویت رسیدگی به اتقان آراء، تقویت ظرفیت ایجاد صلح و سازش، منظم سازی برنامه‌ها برای تحقق شعار سال، تکریم مراجعان از دیگر برنامه‌های اجرایی است.

موسوی بر لزوم ایجاد دبیرخانه ویژه پرونده‌های مهم تأکید کرد و افزود: ایجاد این دبیرخانه به معنای دخالت در حکم قاضی نیست و تنها مدیریت و مشاوره است. جایگاه بنده در کار خدمتگزاری است و در انجام امور صداقت، شفافیت و قاطعیت در عمل بسیار مورد اهمیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.