حجت الاسلام و المسلمین مظفری برنامه های مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور در سال جاری را تشریح کرد

0 2

حجت الاسلام و المسلمین مظفری برنامه های مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور در سال جاری را تشریح کرد

رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور سیاست ها و برنامه های این مرکز در سال جاری را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان آذربایجان غربی، حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور در جلسه ویدئوکنفرانس شوراهای حل اختلاف استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و گیلان با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف استانهای منطقه ۳ قوه قضائیه طی سخنانی سیاستها و برنامه های مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور در سال جاری را تشریح کرد.

 

وی ادامه روند اجرای بخشنامه های رئیس قوه قضائیه در زمینه استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف، تعیین تکلیف پرونده های معوق، ساماندهی موسسات داوری و میانجیگری، تقویت شعب شورای حل اختلاف ویژه زندانیان و پرداخت پاداش حداقل قانون کار را از اولویت های مرکز امور شوراها در سال جاری برشمرد.

 

رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور در ابتدای این نشست با مطلوب ارزیابی نمودن عملکرد دادگستری استان آذربایجان غربی در ارجاع پرونده های قابل سازش به شوراهای حل اختلاف گفت: در اجرای بخشنامه رئیس محترم قوه قضائیه در زمینه کیفری ۸۰% پرونده های قابل ارجاع به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده است که ۶/۵۶ درصد این پرونده ها منتهی به سازش شده که استان آذربایجانغربی  رتبه ۶ کشوری را حائز شده است

 

وی اضافه کرد: در آذربایجان غربی در حوزه پرونده های حقوقی ۶۰/۴۲ درصد پرونده های حقوقی به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده که ۳/۴۱ آنها منتهی به صلح و سازش شده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مظفری فلسفه تشکیل شورای حل اختلاف ویژه زندان را دسترسی آسان به مددجویان جهت انجام اقدامات صلحی عنوان کرد و افزود: باید شعب شورای حل اختلاف ویزه زندان در محل زندانهای حوزه های قضایی استقرار داده شوند تا همکاران ما براحتی بتوانند گفتگوهای صلحی خود را با طرفین دعوا تشکیل داده و زمینه صلح و سازش را فراهم آورند.

 

معاون رئیس قوه قضائیه در این جلسه با بیان اینکه در سال گذشته ۳۳ درصد از پرونده های شوراهای حل ذاختلاف آذربایجانغربی  به سازش منتهی شده است بیان داشت : همکاران ما در این استان توانسته اند با انجام مذاکرات صلحی و  جلب رضایت از اولیای دم در سال گذشته ، ۱۸ فقره پرونده قتل را با سازش مختومه نموده و رتبه ۷  کشورا در این زمینه کسب نمایند..

 

وی با تاکید بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف در پرونده های استیذان قصاص تصریح کرد: در زمینه پرونده های قتل تلاش شود پیگیری های لازم  توسط شوراهای حل اختلاف جهت جلب رضایت از اولیای دم در مراحل مختلف انجام گردد تا پرونده به مرحله تنفیذ و صدور اذن ورود پیدا نکند.

 

 در ادامه این جلسه معاون قضائی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان آذربایجانغربی نیز با قدردانی از ریاست مرکز امور شوراها در ترتیب دادن  این جلسه جهت بیان مسائل و مشکلات شوراهای حل اختلاف گفت: شوراهای حل اختلاف استان در سال گذشته با تدابیر رئیس کل محترم دادگستری استان به توفیقات خوبی در زمینه پایان دادن به اختلافات مردم نائل شد و این حاصل نمی گردید مگر با همت و تلاش جهادی همکاران ما در شوراهای حل اختلاف.

 

هادی صمدی، رئیس شوراهای حل اختلاف استان با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف در کنار سایر نهادهای اجتماعی سهم بسزایی در کاهش امار پرونده های طلاق استان دارد گفت در سال گذشته تعداد ۱۴۵۰ فقره پرونده طلاق با اهتمام اعضای شعب شورای حل اختلاف ویژه خانواده در سطح استان منجر به سازش زوجین و  تحکیم بنیان خانواده های زیادی شده اند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری آذربایجانغربی در ادامه با اشاره به موضوع واگذاری ساماندهی موسسات داوری و میانجیگری به شوراهای حل اختلاف در اجرای سند تحول قضایی ریاست محترم قوه قضائیه از مسئولین مرکز خواست که آئین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه را جهت  اجرا به  استانها اعلام نمایند.

 

گفتنی است در ادامه این جلسه معاونین قضایی رئیس کل دادگستری و روسای شوراهای حل اختلاف استان های آذربایجان غربی شرقی، اردبیل، زنجان و گیلان نیز  به طرح دیدگاهها و مسائل و مشکلات شوراهای حل اختلاف در حوزه مدیریتی خود پرداختند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.