خانه مطبوعات بر مبنای آنالیز جامعه رسانه ای جهان، اقتدار رسانه ای استان و کشور را ارتقا بخشد

0 6

خانه مطبوعات بر مبنای آنالیز جامعه رسانه ای جهان، اقتدار رسانه ای استان و کشور را ارتقا بخشد

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: خانه مطبوعات بر مبنای آنالیز جامعه رسانه ای جهان، اقتدار رسانه ای استان و کشور را ارتقا بخشد.

به گزارشر روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در دیدار اعضای دوره جدید هیات مدیره خانه مطبوعات استان کرمان افزود: تردیدی نیست که رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و مجازی در مهندسی و تنویر افکار عمومی نقش مهم وکم نظیری را ایفا می کنند.

وی با اشاره به سطح فعالیت رسانه ها در حوزه های محلی، استانی، کشوری و جهانی، تصریح کرد: رسانه ها در برخی موارد از این ظرفیت خود در حوزه های مثبت و گاهی در حوزه های منفی بهره گیری می کنند و تغییر مسیر افکار عمومی توسط رسانه ها در مدت زمان کوتاه، نشان می دهد که رسانه ها جایگاه خود را در جامعه پیدا کرده اند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که بین تنویر افکار عمومی و فعالیت های کمی و کیفی رسانه ها رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد، اظهارداشت: رسانه ها در سطوح مختلف محلی، استانی، کشوری و جهانی هر چه از از نظر کمی و کیفی فعالتر بوده و در امور جامعه به شکل توانمندتری ورود کنند، رشد افکار عمومی ملموس تر و گردش اطلاعات قابل مشاهده تر است.

موحد تصریح کرد: رسانه ها محتاج یک مدیریت کارآمد هستند که بر اساس سیاست گذاری درست، جامعه رسانه ای را به اثرگذاری بیشتر و کارایی بالاتر سوق دهد و این موضع درکشور ما که به صورت مستمر مورد هجمه رسانه های معاند قرار دارد، از اهمیت ویژه تری برخوردار است.

وی با اشاره به این مطلب که فعالیت مستمر رسانه های معاند برای جامعه بشری بسیار خطرناک است، گفت: وجود رسانه های مقاوم، کارآمد، هماهنگ و هوشمند یکی از نیازهای اصلی کشور، انقلاب ، نظام و ملت در برهه کنونی و در برابر فعالیت رسانه های معاند است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: انتظار می رود که خانه مطبوعات با ایجاد هماهنگی بین رسانه ها و براساس تجزیه و تحلیل و آنالیز جامعه رسانه ای جهان، اقتدار رسانه ای استان و کشور را ارتقا بخشیده و خط دهی و جهت دهی مناسب افکار عمومی را در برنامه کاری خود قرار دهد.

موحد گفت: خانه مطبوعات استان کرمان در مقاطعی به شکل خوب و قابل قبولی به نقش خود عمل کرده ست و امیدواریم در این دوره پاسخ مناسبی به نیازهای رسانه ای استان دهد.

وی با اشاره به این مطلب که نقش های خانه مطبوعات در رهبری و هدایت افکار عمومی و ایجاد ارتباط سازنده و مناسب بین اصحاب رسانه و نهادهای مختلف اجتماعی، تاکید کرد: خانه مطبوعات ظرفیت ارزشمندی است که می تواند در ابعاد مختلف توانمندی خود را ظهور و بروز دهد و بسترهایی را فراهم کند تا گام های بلندی برداشته شود و از سوی دیگر تعامل مثبت و سازنده ای را بین مدیران مسئول، خبرنگاران و هیات تحریریه رسانه ها با نهادهای حاکمیتی و عمومی و سازمان های مردم نهاد برقرار کند.

مقام ارشد قضائی در استان کرمان خاطرنشان کرد: انتظار است که خانه مطبوعات استان در دوره جدید خود در تعامل با مجموعه های حاکمیتی، آماده حرکت های تحولی و سازنده در حوزه های مختلف از جمله در بخش های مطالبه گری و پرسشگری شده و در حوزه امنیت شغلی و مصون سازی همکاران رسانه ای نیز گام های بزرگی را بردارد.

موحد با تاکید بر این مطلب که مصون سازی و ایجاد امنیت حرفه ای و شغلی از زوایای مختلف قابل توجه است، تاکید کرد: گاهی اوقات اگر دانش همکاران رسانه ای ارتقاء یابد که در برخی مسائل خطر نکنند و بدانند که چه مسائل و مسیرهایی برای آنها خطر آفرین است، به معنای مصون سازی است زیرا وقتی بتواند مطالب خود را به درستی بیان کند، کسی نمی تواند به آنها ایرادی وارد کند و از این مسیر ضمن حفظ آزادی بیان افراد، از بروز مشکلات بعدی برای آنها جلوگیری می شود.

وی گفت: با ارائه آموزش های لازم می توان راه صحیح انتقال مطالب صحیح و دقیق را برای اهالی رسانه فراهم کرد تا در ادامه آن ضمن حفظ اعتبار رسانه ای رسانه ها، از بروز مشکلات بعدی برای آنها جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که در حوزه مصون سازی رسانه ها باید به شکلی اقدام شود که اصحاب رسانه روحیه انتقادگرایانه و مطالبه گری خود را از دست ندهند، گفت: رسانه ها باید ضمن پیگیری مسائل، مدافعات و حرف دستگاه ها را شنیده و در صورتی که پاسخ قانع کننده ای دریافت نکنند، موارد را در سطح رسانه ای مطرح کرده و به وظیفه خود در حوزه مطالبه گری عمل کنند و خانه مطبوعات نیز باید از همکاران خود به خوبی و محکم دفاع کند.

موحد با اشاره به این مطلب که دستگاه قضایی استان کرمان برای افزایش دانش حقوقی جامعه و اجرای برنامه های تحولی مد نظر خود نیاز به همکاری رسانه ها دارد، گفت: دستگاه قضایی آماده حمایت قانونی از رسانه ها و توسعه تعاملات با اصحاب رسانه به منظور توسعه دانش و آگاهی های حقوقی مردم است.

وی با اشاره به این مطلب که ارتباط با قضات و انعکاس خاطرات قضایی یکی از راهکارهای توسعه دانش حقوقی مردم است، گفت: فعالیت هایی که با افکار عمومی ارتباط دارند، حساسیت ها و ظرافت های ویژه ای دارد و در توسعه تعاملات بین رسانه ها و قضات باید به این حساسیت ها توجه شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه جشنواره قلم و عدالت به منظور تقویت ارتباط بین دستگاه قضایی و رسانه ها طرح ریزی وتاکنون در دو مرحله اجرایی شده است، گفت: توسعه همکاری خانه مطبوعات در راستای برگزاری جشنواره قلم و عدالت نیز تاکید کرد و گفت: در دوره های گذشته نیز از این ظرفیت استفاده شده است.

موحد با بیان این مطلب که توانمندی استان کرمان در حوزه رسانه ای و غیر رسانه ای بسیار بالاست و این توانمندی ها باید به منصه ظهور برسد، گفت: به نجابت و صداقت اصحاب رسانه استان کرمان اعتقاد داریم و باید با همراهی رسانه ها از توانمندی های موجود استان کرمان به بهترین نحو بهره گیری کرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان نیز گفت: معتقدیم که رسالت و وظیفه رسانه ها تلاش در جهت احقاق حقوق مردم جامعه، نقد عالمانه، امر به معروف و سالم سازی جامعه است و رسانه ها از این جهت می توانند با دستگاه قضایی ماموریت های مشترکی داشته باشند.

محمدرضا نژاد حیدری ادامه داد: معتقدیم به هر میزان که فرصت پرسشگری و روایت گری رسانه در چارچوب منافع ملی وجود داشته باشد، بر تاثیرگذاری آنها افزوده خواهد شد.

وی اظهارداشت: در شرایطی که کشور عزیز ما با تروریسم اقتصادی روبرو است و فشارهای شدید خارجی بر ملت اعمال شده و فشار سنگین رسانه ای، تمامیت ارضی کشور ما را هدف قرار داده است؛ اگر فضایی ایجاد کنیم که رسانه های داخلی بتوانند نقطه اتکا افکار عمومی باشند، می توانیم از شرایط کنونی عبور کنیم.

وی تاکید کرد: در خانه مطبوعات استان کرمان بر مبنای تعامل، همراهی و همکاری با تمامی دستگاه های حاکمیتی اعم از قضائی، اجرایی و نمایندگان مجلس، تلاش می کنیم که نقطه تلاقی اصحاب رسانه و حاکمیت باشیم و بتوانیم در جهت تعامل بشتر رسانه ها و دستگاه های حاکمیتی گام برداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.