دادستان قزوین: توانمند‍سازی معتادان بهبود یافته باید در اولویت قرار گیرد

0 2

دادستان قزوین: توانمند‍سازی معتادان بهبود یافته باید در اولویت قرار گیرد

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: آنچه که در طرح درمان دادگاه مدار بسیار دارای اهمیت است، مرحله بعد از خروج افراد پس از سپری کردن دوره درمان از این مراکز است. در این خصوص نیز باید داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، محمد قاسمی در پنجمین نشست کمیته راهبری استانی طرح درمان دادگاه مدار که در سالن جلسات داسرای قزوین برگزار شد، گفت: در این طرح پیش بینی شده که قاضی باید به صورت دائمی در مراکز مستقر شود، در حالی که به دلیل کمبود کادر قضایی در استان امکان استقرار دائم در این طرح فراهم نیست، اما از تمام ظرفیت همکاران قضایی شاغل در استان برای اجرای صحیح و هدفمند این طرح استفاده خواهیم کرد.
 

وی افزود: تعداد مراجعه کنندگان این طرح، ۵۰ نفر در ماه است و باید هدف‌گذاری کنیم به جای استقرار دائم قاضی، موارد درمانی را از قضاوت محوری دور کنیم  و در اصل، طرح درمان دادگاه مدار یک اقدام درمانی است و حضور پزشک و مددکار باید بیشتر از قاضی در آن مورد اهتمام قرار گیرد و تلاش شود فرد بیمار را پس از بهبود یافتن به جامعه بازگرداند.
 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه مشکل عمده این طرح عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی است که باید همه سازمان‌های متولی در این رابطه همکاری کرده و به طور جدی وارد عمل شوند، اذعان داشت: زحمات فراوانی در خصوص اجرای این طرح از سوی دستگاه های متولی انجام شده است که جای تقدیر دارد، اما اجرای این طرح نیازمند مشارکت تمامی دستگاه های دولتی، عمومی، سازمان های مردم نهاد و مردم است، زیرا همه جامعه با موضوع مواد مخدر درگیر هستند و معظلی عمومی است و از این رو همه با نگاه مسئولیت پذیری اجتماعی باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

 

قاسمی با بیان اینکه مبارزه با اعتیاد یک موضوع چالشی در جامعه است، گفت: لازم است که برای مقابله با این پدیده از همه اعتبارات لازم استفاده کرده و آسیب‌های اجتماعی بیشتری را تحت پوشش درمانی قرار داد، چون اعتیاد بستر همه آسیب‌های اجتماعی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

این مقام قضایی استان تصریح کرد: آنچه که در این طرح بسیار دارای اهمیت است، مرحله بعد از خروج افراد پس از سپری کردن دوره درمان از این مراکز است که در حال حاضر این امر به درستی انجام نمی شود، زیرا این افراد استعداد زیادی برای بازگشت مجدد به دامن اعتیاد را دارند و در این خصوص نیز باید برنامه ای برای بعد از طی مدت درمان داشته باشیم.
 

وی به نقش سازمان فنی و حرفه‌ای در توانمندسازی معتادان بهبودیافته اشاره کرد و اظهار داشت: این سازمان می‌تواند مهارت‌های اشتغالزایی را هدفمند پیش برده و معتاد بهبود یافته را برای همیشه توانمند کند.
 

محمد قاسمی در خصوص مراکز اقامتی و درمانی معتادان گفت: رویکرد اصلی طرح درمان دادگاه مدار، پیشگیری و درمان است و ما به اندازه کافی زندان داریم و نمی‌خواهیم ظرفیت زندان‌ها را با مراکز ماده ۱۶ کاهش کنیم، بلکه ماده ۱۶ یک مرکز درمانی است و باید درمان و حل این مشکل اجتماعی در دستور کار قرار گیرد.
 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان یادآور شد: درمان دادگاه مدار نه فقط در مرکز استان بلکه در دیگر شهرستان ها نیز باید اجرایی شود که این مهم باید توسط دستگاه‌های اجرایی پیگیری شود.

 

 

۶۶۶

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.