دادستان کل کشور: دادستان‌ها باید نسبت به حقوق عامه حساس باشند

0 4

دادستان کل کشور: دادستان‌ها باید نسبت به حقوق عامه حساس باشند

دادستان کل کشور با بیان اینکه دادستان‌ها باید نسبت به حقوق عامه حساس باشند، گفت: با افراد سودجو که به منافع مردم دست اندازی می‌کنند، برخورد شود.

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد با حضور حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور ،‌ خرم آبادی معاون دادستان کل کشور و مقامات قضایی و دیگر مقامات استانی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت زهرا (س) به موضوع اجرای عدالت اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه وظایف تعریف شده ای را بر اساس قانون اساسی و قوانین عادی دارد و مردم هم از دستگاه قضایی جز اجرای عدالت انتظار دیگری ندارند و قطعا مهمترین وظیفه دستگاه قضایی اجرای عدالت است. 

وی عنوان کرد: موضوع تکریم ارباب رجوع امری است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. مردم ولی نعمت ما هستند وانتظار دارند علاوه بر اینکه تکریم می‌شوند اجرای عدالت را هم ببینند. لذا باید همه تلاش کنیم که در قوه قضاییه آنگونه که مطالبه مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه است تحول صورت گیرد.

دادستان کل کشور افزود: مسئله دیگر بحث نظارت رئیس کل و دادستان بر اقدامات ضابطان است؛ یعنی وقتی یک پرونده به یک ضابط ارجاع می شود باید به روند کاری وی نظارت شود چون اقدامات ضابط باید در چارچوب قانون و بر اساس دستورات قاضی باشد. وزارت اطلاعات ، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی دراین خصوص باید با قوه قضاییه تعامل داشته و این تعامل باید روز به روز تقویت شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه به موضوع حقوق عامه اشاره و  اظهار کرد: دادستان یکسری تکالیف دارد که غیر از تکالیف قضایی است و آن مسئله دفاع از حقوق عامه است. این وظیفه که از مهمترین تکالیف دادستان‌ها است باید جزو اولویت‌های دادستان‌ها و مدعی العموم باشد و اگر جایی به حقوق عامه خسارت وارد شد دادستان وظیفه دارد بلافاصله به موضوع ورود کند و من همین جا از دادستان جدید استان کهگیلویه و بویراحمد می خواهم که نسبت به حقوق عامه حساس باشند و با افراد سودجو که به منافع مردم دست اندازی می کنند برخورد کنند.

وی گفت: در راستای حفظ حقوق عامه می توان از اطلاعات و گزارشات مردمی بهره برد و لازمه کسب این اطلاعات هم تقویت ارتباطات با مردم است. 

دادستان کل کشور بیان کرد: ما اکنون از طریق ارتباطات مردمی توانسته ایم سوژه‌هایی را در حوزه حقوق عامه پیگیری کنیم که ممکن است از دید مسئولان مخفی مانده باشد که خوشبختانه با ارجاع آنها به دادستان‌های ذی ربط به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم. 

وی به عزم جدی دستگاه قضایی در مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: همه بدانید که عزم قوه قضاییه در برخورد با فساد بسیار جدی است و هر کس که مرتکب جرم شد باید هزینه‌اش را بپردازد. 

دادستان کل کشور گفت: مردمی که تا پای جان در حمایت از نظام ما ایستاده اند باید قدردان آنها بود تا حقی از آنها ضایع نشود. 

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: از دادستان جدید استان می خواهم که در دسترس مردم باشد و در همه مواقع در صحنه حضور یابد تا بتواند به نحو درستی به مردم خدمت کند. 

گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات کرمی، دادستان سابق مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد تقدیر و ملک حسینی به سمت دادستان جدید این استان منصوب شد. 

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، همچنین در جریان سفر دادستان کل کشور به استان کهگیلویه و بویراحمد، نشست شورای قضایی این استان با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری در یاسوج برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این نشست با اشاره به اینکه دستگاه قضا علاوه بر رصد اوضاع و احوال جامعه، کشور و دنیا نیازمند بصیرت درونی است تأکید کرد: اگر بتوانیم در خودمان بصیرتی ایجاد کنیم که عالم به زمان باشیم، حوادثی که اتفاق می افتد، نمی‌تواند ما را گمراه کند.

دادستان کل کشور گفت: بر اساس فرموده امام صادق (ع) همه ما باید بصیرت داشته و از اوضاع و احوال جامعه خویش آگاه باشیم و اگر این شاخص ها را رعایت کنیم دچار مشکل نمی‌شویم.

وی وظیفه دستگاه قضایی را رعایت قانون عنوان و بیان کرد: دستگاه قضایی وظایفی در قانون دارد و مردم از دستگاه قضایی انتظاری جز اجرای عدالت ندارند. دستگاه قضا باید کاملاً طبق قانون و مقررات عمل کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به این که نظارت درون دستگاهی در قوه قضائیه باید کاملاً رعایت می شود تصریح کرد: با افراد متخلف به شدت برخورد می گردد.

وی افزود: همه کارکنان دستگاه قضایی باید همه اصول اخلاقی و رفتاری را رعایت کنند.

دادستان کل کشور با اظهار اینکه جهاد ما این است که کار بیشتری برای مردم انجام دهیم افزود: لازم است برای ایام باقیمانده سال برنامه‌ریزی و مختومه‌ کردن پرونده‌های بیشتری را مدنظر قرار دهید.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با بیان این که باید از صدور قرارهای بازداشت غیرضروری اجتناب شود افزود: مجازات‌های جایگزین را بیشتر مدنظر قرار دهید. چون نتیجه اخلاقی و تربیتی آن بهتر از زندان است.

دادستان کل کشور در پایان تأکید کرد: استفاده از  مجازات های جایگزین حبس موجب کمتر شدن مشکلات زندانها خواهد شد.

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.